Tři království: Vzkříšení draka

• Česko

Tři království

• Čína

San guo zhi jian long xie jia

• Čína

三國之見龍卸甲

• Hong Kong

三國志見龍卸甲

• Hong Kong

Saam gwok dzi gin lung se gap

Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon

Henry Lai

Dong Yu

Kostýmy:

Thomas Chong

Těžce se mi hodnotí tento film, po nedávném shlédnutí velkofilmu Red Cliff. Nejprve bych se pozastavil u hereckého obsazení. Andy Lau po filmech Válka rozumu a cti a The Warlords opět v akci, to je jako obvykle država snímku, podává jeho obvyklý výborný výkon. Sammo Hung Kam-Bo se mi líbil ve filmu SPL, tady je jako vypravěč a nejlepší přítel Lauovi postavy. Příjemné spestření této skoro pořád mužské výpravy je krásná Maggie Q, která je jak vynikající hudebník a stratég tak bojovník. Oživí celý film. Něco takového to opravdu potřebovalo. Bitvy jsou sice pěkné ale na můj vkus moc rychle a nepřehledně sestříhané. Osobní souboje jsou daleko lepší. Sečteno a podržeto, pěkné válečné drama.(15.8.2008)

Sám proti tisícům, při poslední bitvě . . . muž, který celý život bloudil v kruzích, ale přesto nechová zášť k člověku, který ho zradil. Co je vítězství ? Není vítězství bez porážky ! Čeho vlastně dosáhnul? Nejlepších je posledních 20 minut, které jsou opravdu silné a dost mě vzaly. Celková stopáž filmu, potrhaný děj a chaotická kamera jsou slabými místy, které se nedají přehlížet. Doprovodná hudba je zde na výbornou, ale přesto jen za 3 *** 55 %(4.11.2009)

Je to dosť dobrý čínsky historický film. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajäci sa v časoch troch kráľovstiev, kedy sa na mesto chystá útok mnohonásobnej presily, ale skupinka odvážnych mužov po tichu proti presile zaútočí skôr a jeden z nich sa kvôli získaniu vlajky stane veľkým hrdinom a generálom armády, pričom ho čaká dlhoročná veľká kariéra. Ale keď je po rokoch opäť kráľovstvo v ohrození pred veľkou armádou, rozhodne sa ešte zúčastniť posledného veľkého boja. Spracovanie je na tom dobre, jedine môžem vytknúť, že film má málo výrazných scén, ktoré by tento film odlíšili od ostatných predstaviteľov žánru, ale to moc neprekáža, keďže film si po celý čas udržuje slušný nadštandard, dej je stále dostatočne zaujímavý, pričom hlavne záverečná fáza je dobre zvládnutá a vyhol sa slabým miestam, takže som rozhodne spokojný. Akcie je tu pomerne dosť, ale nie som s ňou moc spokojný, no zlá tiež nie je. Nechýbajú tu veľké boje s množstvami vojakov, menšie akcie a ani súboje jeden na jedného, aj keď tie len pomocou zbraní. Obsahovo sú bez problémov, spokojný som aj s ich krvavosťou, ale vôbec mi nesadol spôsob, akým sú natočené, zlá kamera aj strih a tak sú miestami aj pomerne neprehľadné. Ale aj napriek tomu sa v každej akcii nájdu nejaké vydarené momenty, ktoré potešia. Herecké obsadenie je výborné, Andy Lau v hlavnej úlohe, Sammo Hung Kam-Bo ako jeho verný priateľ, len škoda, že tu nič nepredviedol, v menších úlohách potešia aj Lung Ti a Damian Lau a spokojný som aj s dvojicou hlavných protivníkov Rongguang Yu a Maggie Q, ale tu to nie sú skutoční záporáci, dá sa im aj fandiť. Réžia mi príde len priemerná, v tomto žánri býva vyšší štandard, ale technická stránka je až na niektoré horšie efekty a spomínaný vizuál v akčných scénach dobrá. Tento typ filmov mám rád a sadli mi aj Tri kráľovstvá, ale k tým najlepším predstaviteľom žánru majú dosť ďaleko. Objektívna kvalita filmu- 65%, film sa páči mne na 75%.(28.2.2012)

Čína, země s mnoha tradicemi a hlubokou historií. Saam gwok dzi gin lung se gap nebude jistě poslední z historických filmů o této zemi. Docela dlouhou dobu pamuje tento snímek, což moc nemám rád, ale to nebylo to poslední co se mi nelíbilo. Film zkrátka nepřinesl žádný nový nápad, bojové scény vypadali někdy hrozně a to nemluvím o zdlouhavém konci.(10.11.2008)

Celkový dojem z filmu mi výrazne zlepšil záverečný "klip" - teda cca posledná polhodinka filmu, kedy konečne nastúpilo dlho očakávané napätie medzi postavami a boj sa preniesol z vojsk medzi postavy generála Zilonga (Andy Lau) a vnučku generála Yinga (Maggie Q), ktorého Zilong tak trochu dosť pripravil o život v úvode filmu. Jednoducho, finále par excellance, pri ktorom som ani nedýchala a v ktorom sa naplno prejavilo to, čo mohlo dať filmu správnu iskru a náboj. A vlastne, vôbec by som sa neurazila, keby posledná bitka na Phoenix Heights predstavovala gro deja a všetko, čo sa odohralo dovtedy bolo len akýmsi stručným náčrtom postáv a vzťahov. Malé dejiny postáv by sa tak dostali pred veľké dejiny krajiny a zároveň by ich skonzumovali. // Nestalo sa, a tak prvá hodinka filmu sa nám topí v čmuhatých detailoch a neprehľadných súbojoch, kedy nik netuší, kto je kto a kde je a čo to svištalo vzduchom. Three Kingdoms... sa tak aj opticky scvrkáva a dusí aj pod ťarchou rýchleho strihu, prípadne rozmazaných spomalených detailov a polodetailov. //Navyše, po asi 40 min. filmu je Andy Lau už starý a šedivý. Ale jeho súboj s Maggie Q bol fajnový. (Keďže bol OSOBNÝ!!)(26.4.2008)

• Andy Lau

• - Během natáčení bojové scény byl herec Andy On (Deng Zhi) jedním z kaskadérů zraněn v obličeji. A právě jizva na jeho horním rtu, kterou lze vidět v hercových pozdních filmech, je tohoto násilného aktu potomkem. Sám herec ji považuje za jakousi trofej za jeho pilnou práci na natáčení snímku. (Conspi)

• - Malou roli ve filmu má Qian Zhijun, známý jako Xiao Pang (Little Fatty). Ten se stal slavným v roce 2002, kdy se jedna jeho fotka objevila na internetu a poté se začala rychle šířit po internetových forech v Číně i zbytku světa. Postupem času se z ní stal internetový mem a Xiao Pang byl v roce 2006 označen jako jedna z nejznámějších tváří v Číně. Na své snadno získané slávě se rozhodl vydělat a sehnal si vlastního agenta, který mu brzy zařídil roli moderátora pořadu o vaření v jedné čínské televizní stanici. Role ve filmu Tři království: Vzkříšení draka je jeho filmovým debutem. (Raztubyl)