Tři království: Vzkříšení draka

• Česko Tři království (více)
Historický / Akční / Drama
Čína / Jižní Korea / Hongkong, 2008, 102 min

Jeho země je rozvrácena občanskou válkou a Zhao, obyčejný muž, proto vyslyší volání povinnosti a z nejskromnějších poměrů se na křídlech odvahy a vynalézavosti vznese až k velení armády, pověřené osvobozením země od ďábelského vojenského vládce. Zhaovo hrdinství se díky jeho skutkům, cti a snu o sjednocení rozděleného národa stává inspirací a legendou, ale jak léta jdou, trůn přechází z jedněch rukou do druhých, a válka zuří dál. Když je pak nastolen nový král, rozhodne se, že míru může být dosaženo jen definitivním zničením všech velkých vojenských vůdců – a stárnoucí Zhao se vydává do své poslední a největší války. Na cestu dobrodružství, které navěky pokryje jeho jméno slávou. (oficiální text distributora)

Blizzard

3K se svojí stopáží a obsahem na plátně působí spíše jako několik vytrhaných stránek z knihy, nežli epické historické dílo. Chaotické akční scény a nepřehledná kamera ubírá filmu na kráse a v podstatě žádná hloubka jak příběhu, tak charakterů sráží tento film do kolen a to nezachrání ani herecké trio Andy Lau, Maggie Q a Sammo Hung. Škoda, výsledek je prostě neuspokojující a nezbývá než doufat, že nás John Woo překvapí svým dvoudílným Red Cliffem, který snad bude alespoň o třídu výše. (6/10) ()

Fr

Rok 228 n.l. Čína je rozdělena na 3 království. Lid trpí neustálými boji, bídou a hladem. Z tohoto chaosu povstal HRDINA …. Kdo jiný by měl dávat na obdiv umění války, dokonalou strategii a bojové umění než Čína. Válka jako šachová partie, davové scény a hrdinský boj muže proti muži. Mám ovšem dojem, že se zde snaha o vytvoření legendy nesetkala s potřebnými filmovými dovednostmi. Bojové scény sráží nepřehlednost a divná kamera. Scénář, který stojí a padá s hrdinskými skutky mocného bojovníka Zilonga je občas velmi efektní, ale bohužel to nevystačí na celý snímek. Ta ,,omáčka“ kolem by potřebovala pořádně okořenit. PŘÍBĚH**** HUMOR* AKCE*** NAPĚTÍ ** ()

Adrian

Dalsia z nespocetnych cinskych legiendl trpiaca nekoherentnostou hned na dvoch urovniach. V prvej polovici film pokryva obdobie cca 20 rokov, co pri zvolenej stopazi nevyhnutne vedie k pocetnym rozpravacskym skratkam. Tie drobia dej na segmenty s drhnucou naslednou viazanostou. Zaroven rozharanost je prenesena aj do strihu a snimania bojovych sekvencii. Naduzivanie detailov s malym poctom celkov v kombinacii s castou zmenou v rychlosti snimania v ramci jednotlivych zaberov vedie k chaosu na platne a stazuje orientaciu v boji. Ovsem od opatovneho prichodu deja do Phoenix Heights, akoby film zrazu zacal tocit iny reziser a viedol ho k vyrazne lepsiemu celkovemu vyzneniu. Rozharanost je zrazu ta-tam vdaka odklonu od akcie smerom k motivaciam a hlbsiemu nahladu do konania postav v intimnejsom aranzma scen. Byt tak prva hodina filmu zredukovana na uvodne cca 10minutove intro a zvysok by sa sustredil iba na rozhodujuce udalosti vo Phoenix Heights, bol by to vyborny film. Takto si ostava povzdychnut a pretrpiet prvu polovicu s o to vacsim uzitim si druhej, vyrazne lepsej casti. ()

Dragoni

Sám proti tisícům, při poslední bitvě . . . muž, který celý život bloudil v kruzích, ale přesto nechová zášť k člověku, který ho zradil. Co je vítězství ? Není vítězství bez porážky ! Čeho vlastně dosáhnul? Nejlepších je posledních 20 minut, které jsou opravdu silné a dost mě vzaly. Celková stopáž filmu, potrhaný děj a chaotická kamera jsou slabými místy, které se nedají přehlížet. Doprovodná hudba je zde na výbornou, ale přesto jen za 3 *** 55 % ()

tombac

Po Warlords a An Empress and the Warriror třetí letošní čínské zklamání na poli výpravné historické rubačky. Nejsem si jist, jak velké, poněvadž mám těsně po zhlédnutí z filmu v hlavě solidní guláš. Směs chaoticky natočených a sestříhaných bitevních scén, kdy zhusta není jasno, kdo z bojujících je na čí straně, soubojů jeden na jednoho, které jsou zpracovány efektně, ale přehlednost je díky zkratkovitému střihu také právě nešlechtí, nálože patosu a jednoduchého, nekonzistentního děje, to chce silnější dávku divákovy soustředěnosti. Při pohledu na slušný vizuál, tisícihlavé šiky armád, ostří hojně v boji nasazovaných velkých kopí a herecké obsazení (jen škoda trestuhodně málo využité Maggie Q v dokonalém partu sexy, nekompromisní a bojeschopné vladařky) slabá dramaturgie a některé nezvládnuté bojové sekvence dost zamrzí. Zkrátka to chce schopného a zkušeného režiséra, kterému se to nevymkne z rukou. Uvidíme, co vyvede matador John Woo s Red Cliff... 5/10 ()

• Malou roli ve filmu má Qian Zhijun, známý jako Xiao Pang (Little Fatty). Ten se stal slavným v roce 2002, kdy se jedna jeho fotka objevila na internetu a poté se začala rychle šířit po internetových forech v Číně i zbytku světa. Postupem času se z ní stal internetový mem a Xiao Pang byl v roce 2006 označen jako jedna z nejznámějších tváří v Číně. Na své snadno získané slávě se rozhodl vydělat a sehnal si vlastního agenta, který mu brzy zařídil roli moderátora pořadu o vaření v jedné čínské televizní stanici. Role ve filmu Tři království: Vzkříšení draka je jeho filmovým debutem. (Raztubyl)
  • Během natáčení bojové scény byl herec Andy On (Deng Zhi) jedním z kaskadérů zraněn v obličeji. A právě jizva na jeho horním rtu, kterou lze vidět v hercových pozdních filmech, je tohoto násilného aktu potomkem. Sám herec ji považuje za jakousi trofej za jeho pilnou práci na natáčení snímku. (Conspi)