Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu

(festivalový název)

Dokumentární

Česko / USA, 2007, 100 min

Bob Sean Clark

"Umění je blbost. Toho se držme." Aneb ve své době kontroverzní dílko, dnes jen obyčejný dílek puzzle do skládačky o Janu pábiteli, Janu prášilovi. Jan je osobností, která si svůj díl pozornosti zaslouží, tak mu ji neodpírejme. I kdyby nás nenaučil nic jiného, než, že krása má mnoho podob, stačilo by to bohatě na záznam v paměti.(30.5.2016)

Jako bych vše, co bylo řečeno, někde slyšela a opakovaně četla. Jana Saudka velkým dílem obdivuji, jeho fotky, jeho stojky a neutuchající energii staříka, co si hraje na samčího mladíka. Těžko říct, zda je to póza či zda stáří nechce říct ano a vpouzí se jako dítě, co dlouho nedostává oblíbenou hračku. Věřím mu, že má rád své dvojče, protože dvojčata jsou po celý život na sebe napojena, i když nejsou fyzicky spolu. Výpovědi těch, co ho obklopují či obklopovali, Jeníčkovi mažou med kolem huby. Třeba taková Sára, té nevěřím ani slovo. Prý původním jménem Šárka Směšná:)) Ta ho vymačkala a zahodila jako citron a teď si užívá jeho autorských práv a peněz. Nevím, kdo je větší chudák. Fotky jsou však nádherným duševním bohatstvím, zejména jeho raná tvorba. Raději bych si otevřela průvodce jeho artefakty.(29.12.2008)

Vcelku ucházející dokument o prapodivném člověku se smutným dětstvím, ale ještě smutnějším vnímáním světa. Nikdy se mi extra nelíbily jeho fotografie a ani po tomto dokumentu nezměním názor. Někdo krásu vnímá jinak a hlavně kýč, který u jeho tvorby dominuje nemusí být až tak zřetelný. Nepatřím mezi znalce umění neumím říct co je a co není "krásné". Mluvím pouze o mém subjektivním názoru. Celkově se mi nelíbil už začátek, ve kterém mluví malé dítě (jako Saudek). Nejsem totiž zastáncem až takového vtahování do děje a přišlo mi to příliš zcestné. Ještě taková poznámka na závěr - nikdy nepochopím, jak se může Saudek s úsměvem dívat do tváře Sáry Saudkové, která (ač žila kousek od našeho města ve Velké Bystřici) mu v podstatě ukradla veškerou tvorbu nejen v negativech a disponováním s nimi, ale také svou tvorbou, kterou "mistra" napodobuje.(26.1.2015)

• hippyman

dokument, který si nebyl schopen udržet mou pozornost, je buď nezajímavý, moc dlouhý, málo šokující, nebo prostě špatně pojatý... tady je to tak od každého trochu - nic, z čeho bych si sednul na p***l, nebo snad nedejbože na ní seděl v kině... 40% P.S.: jak správně postřehl qualkalim, mnohem poutavější bylo vyprávění Ireny Obermannové ve 13. komnatě... shlédněte a porovnejte.(5.11.2008)

Saudek je divný muž s nepopierateľne geniálnym okom (pokiaľ teda čučí na svet cez hľadáčik flexaretky). Jeho názory a ideologická perspektíva ma v mnohých smeroch míňa mílovými oblúkmi, ale zároveň svojim spôsobom fascinuje. Kaleidoskop života umelca, o ktorom viac vedieť nechcem, ani nepotrebujem. Spokojnosť. 75%(3.8.2008)

• - Generální ředitel Národní galerie prof. Milan Knížák oficiální žádost producenta o rozhovor do filmu o Janu Saudkovi odmítl. (hippyman)