Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu

(festivalový název)

Dokumentární

Česko / USA, 2007, 100 min

Adolf Zika

Odpad si Jan Saudek rozhodně nezaslouží, na druhou stranu 3x kratší 13. komnata nabídla daleko zábavnější pohled na "Mistrovu" osobu... A že o pózu, která má být zábavná (o tom, že bychom snad zahlédli celou pravou tvář Jana Saudka, myslím nemůže být ani řeč), jde tady především... Přesto jsem se pobavil docela slušně, dokumentaristické schopnosti má však Zika zcela průměrné, takže lehce alibistických 6/10 zcela sedí...(21.12.2007)

Výborné zachycení umělcova života, který vůbec nebyl jednoduchý. Dokument je to mírně nadprůměrný. Velice se mi zamlouvala práce s filmovou kamerou, hloubkou ostrosti a v neposlední řadě také kompozičně. Autoři pojali dokument o umělci umělecky, což je jejich veliké plus. Na druhou stranu se Adolf Zika ptá na můj vkus příliš neosobitě. "Co bylo nejtěžší?" Jan Saudek ale vždy odpoví srozumitelně a jasně. Jde o energického a ulítlého muže v letech, který se s životem umí poprat. Exoti, kteří se tomuto světoznámému umělci těžko někdy vyrovnaní a hodnotí dokument odpadem, tak bysi měli uvědomit, že hodnotí audiovizuální dílo a nikoli subjektivní pohled na Jana Saudka.(6.1.2008)

DVD s tímto filmem jsem si koupil jen proto, že bylo skutečně za pakatel. Dnes vím, že jsem udělal moc dobře. Ne že by pro mne sourozenci Saudkové byli neznámým pojmem, ale byli mi lhostejní, stejně tak jako mi byla lhostejná jejich tvorba, i když jsem znal jsem jak Janovy fotografie, tak i Kájovy kresby. Teprve zajímavý „skorodokument“ Adolfa Ziky mi Jana přiblížil. Byl jsem mile překvapen, jak pěkně se Jan Saudek vyjadřuje, třeba i ve srovnání s vyjadřováním tvůrců v rozhovorech v bonusech. Soukromý život dílo Jana Saudka jsou velmi zvláštní. Já bych tak žít nemohl a ani nechtěl. Na druhou stranu je také pravda, že bych ani nedokázal vytvořit to, co vytváří on. Ve filmu jsem postrádal přiblížení technik, kterými vznikají fotografie s podivným nábojem.(16.5.2009)

• paascha

Velekněž obludných prdelí a povadlých čůráků, guru olizovačů oprýskalých kožek a ošahávačů vytahaných myšlenek, bratr toho lepšího a věčný doháněč, exhibicionistická onuce, která kudy neproleze, tudy se prosere, autor asi 20ti pěkných věcí, ze kterých dvacet let žije, pan Saudek, si nezaslouží takový pořad(22.12.2010)

• kisha

V první řadě beru zpět veškerá obvinění z pozérství, kterými jsem kdy počastovala své známé, jelikož v porovnání s tímhle chlapíkem jsou, troufám si tvrdit, všichni ultraupřímní a hyperpřirození. To je jedinej závěr, kterej můžu vyvodit z tohoto dokumentu. Bylo to nudné, nic nového říkající, nahrané, uměle nastylované. Kdo je na takovou podobu "dokumentu" zvědavej.(13.11.2009)

• - Generální ředitel Národní galerie prof. Milan Knížák oficiální žádost producenta o rozhovor do filmu o Janu Saudkovi odmítl. (hippyman)