Reklama

Reklama

Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu

  • USA Jan Saudek (festivalový název)
všechny plakáty
Trailer 1

Obsahy(1)

Celovečerní dokumentární film JAN SAUDEK, s podtitulem „V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu“, vypráví osobitým způsobem syrově pravdivý životní příběh hrdiny i odpadlíka. Podává jej jako velkolepé drama. Drama plné barev vzrušujících obrazů, ale také provokujících myšlenek, iluzí a idejí. Jan Saudek, světově uznávaný fotograf, v zahraničí mnohokrát oceněný a vystavovaný daleko dříve, než ho poznala široká veřejnost v rodné vlasti, vystupuje před kamerou v mnoha rolích. Často je mění, často překvapuje, nejčastěji šokuje. Přesto se ani tento velký stvořitel iluzí zcela neschoval před pronásledujícími třemi kamerami a nemilosrdně odhalujícím okem režiséra. génia.

Svým tvůrčím pojetím se dokument nehlásí k tradiční formě tohoto žánru. Snaží se s ní zacházet volně tak, aby dokázal pojmout a interpretovat celou složitost umělcovy osobnosti. Každá ze tří do sebe navzájem propojených obrazových linií vypovídá o jiném světě. Ta barevná je filmová, čistá a „realistická“, vypráví a podává faktické informace. Černobílá se zabývá nitrem samotného autora, a proto mu nikdy nestojí tváří v tvář. A syrově dokumentární kamera přímo z ruky režiséra mapuje intimní chvíle, kam doposud nebylo dovoleno vstoupit žádnému filmaři. Chvíle, kdy Jan Saudek prožívá své intelektuální, citové a sexuální „orgie“. Stejně tak je ale svědectvím o opravdových citech, o štěstí a o samotě génia.

Autor a režisér Adolf Zika vychází z dlouholetého přátelství s portrétovaným. Přestože si jej hluboce váží, neomezuje se na pouhé zaznamenávání vyslovovaných pravd kontroverzního mistra fotografie. Spolu s divákem se snaží nahlédnout za umělcovu masku, a to i za cenu bolestivých odhalení – dostat se až na samou dřeň těchto „pravd“.

V některých pasážích dokumentu by se možná dalo hovořit o záběrech a scénách, které jsou za hranicí etiky a morálky současné společnosti. Přesto se nejedná o první český pornofilm v kinech, ale o největší love story posledních let. Válka, utrpení, ztráta nejbližších jsou zde v kontrastu ke slepé lásce, vysněné rodině a neuchopitelnému lesku slávy. Chudoba, zatracení a zneuznání v kontrastu k bohatství, pokryteckému obdivu a nebe se dotýkající svobodě v nezastavitelném stárnutí. O tom a mnohém nevysloveném a nevyslovitelném je tento strhující dokument o životě a díle nejslavnějšího žijícího českého fotografa Jana Saudka. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (99)

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Pan Saudek je nesmírně zajímavý člověk, kterému občas nerozumím a občas obdivuju jeho odvahu dělat věci, které dnešní společnost považuje za zvrácené. Umělci asi takoví jsou a budou a ačkoliv za Saudkova nejlepší díla považuji fotky jím nafocené před desítkami let, jako osobnost mě pořád fascinuje. I přes jeho extravagantní vystupování ho vidím jako introverta, i přes jeho stáří je jeho fyzická kondice výborná a i přes jeho místy kontroverzní názory na mě působí nesmírně inteligentně. Ano, přiznávám, že se nedokážu odpoutat od hodnocení tohoto dokumentu samostatně, bez postavy, o které je natočen. Jinak bych totiž asi šla o hvězdičku níž. ()

Hellboy 

všechny recenze uživatele

[LFŠ 2008] Saudka nemusím, což by ani nevadilo, a není to důvod, proč hodnotím tak, jak hodnotím. Jde o to, že samotný dokument je opravdu velmi špatně natočený, což způsobuje především Zikův téměř nektritický obdiv Saudka. Není odhaleno nic, co by o Saudkovi nebylo již předem známo, co by nebylo ve všeobecném povědomí. Saudek ze své pózy nevystoupil, a jestli ano, tak ne před kamerou, na to už ji má moc dobře naučenou. Takže dokument o ničem, skutečně, nedozvěděl jsem se vůbec nic nového, zajímavého, o Saudkovi vypovídajícího. Ani nevím, proč tomu vlastně dávám 1*. Aby nedošlo k nedorozumění, netoužím po dokumentu, který by Saudka zkritizoval, ale takhle jednostranný pohled je naprosto k ničemu. A "tím je řečeno vše." ()

Reklama

charlosina 

všechny recenze uživatele

Námět, scénář, režie: Adolf Zika. Bezpochyby obdivovatel Jana Saudka, což bylo znát. // Už v úvodu nás tvůrce upozornil, že je to dokument PRAVDĚ podobný. // Fotograf Jan Saudek je bezpochyby rozporuplná osobnost (což v tomto ohledu docela potvrzuje i Zika svým rozporuplně pojatým dokumentem). Je to "introvertní extrovert" nebo spíše "extrovertní introvert"...? Jeho charisma, přirozená exhibicionalita, postoj, cynismus, otevřenost zapůsobí rázně: buď ho milujete, nebo ho nemůžete vystát. Navíc, když někdo takhle otevřeně mluví o sobě, o tom, co podělal a co zas ne, a svěřuje se takhle do kamery, u mnoha lidí to vyvolá pocit nedůvěry a pochybnosti. Tak jo, nemusíte mu to žrát, ale o tom to tak úplně není, ne? // Myslím, že se Zika snažil natočit intimní portrét Jana Saudka, a v tomhle směru se mu to povedlo. Dal mu prostor mluvit o čemkoli a Saudek toho využil. ()

woody odpad!

všechny recenze uživatele

Děsivé. Jan Saudek se rozpovídá o všem. O Mengelem, koncentráku, STB, kolik ženských ošukal, kolik ne, kolik fotek udělal, o bratrovi, o své dceři na heroinu, o svých parchantech. A Adolf Zika jako správně mydlý a naprosto mega hustě super nestranný pozorovatel mu přitakává. Za tohle budou Lhurgovic krávy dojit ještě pět let zkyslé mléko. (LFŠ 2008) ()

Ainy 

všechny recenze uživatele

No, hustý teda ... Film o něm jsem sice ještě neviděla, ale prý tam bylo řečeno i to, jak se rozešli se Sárinou a co mu provedla, mrcha jedna. V tomto dokumentu jsme si mohli poslechnout i jeho současnou, patrně o padesát let mladší, partnerku, která na toto téma v rozhovoru také narazila. Rozhovor s ní proběhl taky zajímavě. Před kamerou seděla obézní, mladá paní v tílku, v náručí batole sající z jejího velkého prsu. Ta si z toho viditelně nedělala žádné vrásky. Televize netelevize, mimčo má hlad. Každopádně jsem se i v brzkou ranní hodinu od jeho příběhu nemohla odtrhnout a úplně jsem zapomněla na spánek. Tiše jsem panu Saudkovi záviděla tu vynikající fyzičku. V sedmdesáti uběhnout několik kilometrů po parku a pak si ještě pro formu hodit množství výmiků a shybů ... svou čelist jsem sbírala z prachu verandy. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (1)

  • Generální ředitel Národní galerie prof. Milan Knížák oficiální žádost producenta o rozhovor do filmu o Janu Saudkovi odmítl. (hippyman)

Reklama

Reklama