Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu

(festivalový název)

Dokumentární

Česko / USA, 2007, 100 min

Adolf Zika

Tak tenhle dokument si ode mne rozhodně 4* zaslouží. Panu režisérovi tleskám, lépe to udělat asi ani nešlo, velice objektivní a široký záběr této rozporuplné avšak nepochybně zajímavé osobnosti. Jan Saudek vyobrazen jako jeden z posledních bláznivých a přitom duchem stále mladých pábitelů. Jinak holky a ženy radši se mu obloukem vyhněte, ještě stále by vás tenhle "dědek" mohl okouzlit a dobře víte, jak by to pak dopadlo. Obdiv za jeho odvážné odpovědi, které jsou skutečně často daleko za hranicemi dobrého vkusu a zavedených norem. Jeho vášeň pro obskurní a většinou nechutně tlusté ženy je až fascinující. Každopádně tento dokument rozhodně není nudný a přitom nabízí spoustu témat na zamyšlení. Blázni hýbou světem.(24.8.2008)

Saudkova extrémní otevřenost, jakkoliv je míněna upřímně - v pochybování o sobě samém, přiznání chyb a zároveň jejich zlehčování, které je ale jen pro divákovo oko - jeho srdce mu musí napovědět, že milý Jan je na sračky a trpí úplně jako každý z nás když trpíme a on netrpí za to co si v životě pokurvil asi zrovna málo. Ale to jsem odbočil. Zkrátka tato upřímnost se nenosí, protože pochopitelně ztrácí na pietě, na tajuplnosti, smývá se ten fakt, že každej si to musí vytrpět tak nějak pro sebe a bejt chlap. Ono říct o sobě, že jsem strašný hovno a myslet to upřímně je totiž docela slabošství a nasere to hlavně ty, kterým asi přijde, že na takovou stěžovačku nemá mistr tak docela právo vzhledem k úspěchu kterejch dosáhl. Takovýto: "Ty mi budeš říkat, že jsi sračka když já nikdy to co ty nedokážu? To jako chceš říct že jsem větší sračka než ty jo? :(" Ano woody, jsi větší sračka než Jan Saudek a tolik žen jako on nikdy nepomiluješ. A co se týče kvalit Saudkových fotografií (kdy se tady někdo odkazuje na Sudka, který fotil úplně něco jiného, a Drtikola, který fotil úplně někdy jindy) - jsou nepochybně technicky dokonalé a tematicky intenzivní. Kýč to je (takový ten přiznaný, čili jestli se jedná o kýč je trochu sporné), moc se mi to nelíbí ale jedná se o takovou deformaci reality, která mnoha lidem vyhovuje a dá se na to koukat aniž by vám to přivodilo bolehlav.(5.6.2009)

Námět, scénář, režie: Adolf Zika. Bezpochyby obdivovatel Jana Saudka, což bylo znát. // Už v úvodu nás tvůrce upozornil, že je to dokument PRAVDĚ podobný. // Fotograf Jan Saudek je bezpochyby rozporuplná osobnost (což v tomto ohledu docela potvrzuje i Zika svým rozporuplně pojatým dokumentem). Je to "introvertní extrovert" nebo spíše "extrovertní introvert"...? Jeho charisma, přirozená exhibicionalita, postoj, cynismus, otevřenost zapůsobí rázně: buď ho milujete, nebo ho nemůžete vystát. Navíc, když někdo takhle otevřeně mluví o sobě, o tom, co podělal a co zas ne, a svěřuje se takhle do kamery, u mnoha lidí to vyvolá pocit nedůvěry a pochybnosti. Tak jo, nemusíte mu to žrát, ale o tom to tak úplně není, ne? // Myslím, že se Zika snažil natočit intimní portrét Jana Saudka, a v tomhle směru se mu to povedlo. Dal mu prostor mluvit o čemkoli a Saudek toho využil.(28.3.2008)

Keď máte Saudka radi, bude sa vám páčiť aj film, hoci vám možno nepovie mnoho nového. Keď ho radi nemáte, načo naň chodiť ? O tom to je. Nijako zvlášť kontroverzný dokument o kontroverznom umelcovi vám však môže priblížiť človeka, ktorý stojí za tými slávnymi obrázkami, či už k ich priaznivcom patríte, alebo nie. A o tom predsa dokumenty majú byť. http://www.nekultura.cz/film-recenze/jan-saudek-v-pekle-svych-vasni-raj-v-nedohlednu.html(19.12.2007)

"Umění je blbost. Toho se držme." Aneb ve své době kontroverzní dílko, dnes jen obyčejný dílek puzzle do skládačky o Janu pábiteli, Janu prášilovi. Jan je osobností, která si svůj díl pozornosti zaslouží, tak mu ji neodpírejme. I kdyby nás nenaučil nic jiného, než, že krása má mnoho podob, stačilo by to bohatě na záznam v paměti.(30.5.2016)

• - Generální ředitel Národní galerie prof. Milan Knížák oficiální žádost producenta o rozhovor do filmu o Janu Saudkovi odmítl. (hippyman)