Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu

(festivalový název)

Dokumentární

Česko / USA, 2007, 100 min

Bob Sean Clark

Nepatřím mezi ty, kteří adorují fotografie Jana Saudka, ale rozhodně jeho práci nepřehlížím. Když vidím ty fotky, myslím na to, jak asi probíhá práce, jak shání modely a na pohnutky, které ho k tomu vedou. Pro znalce životního příběhu Jana Saudka asi tento dokument nemá valnou cenu, ale pro ostatní je to myslím dokument, z kterého se dá leccos vypozorovat. Pokud je pozérský , tak je to také svým způsobem výpovědní hodnota, která osobnost JS dokresluje. Osobně jsem měla pocit, že Saudek mluví upřímně. Pár dní po zhlédnutí dokumentu jsem pana Saudka potkala v parku. Podíval se na mne pozorným okem znalce ( to nejsem žádná tlustá ) a byla jsem docela ráda , že vedle něj šla ta velká paní s kočárkem :-)) jeho žena ....(3.10.2012)

DVD s tímto filmem jsem si koupil jen proto, že bylo skutečně za pakatel. Dnes vím, že jsem udělal moc dobře. Ne že by pro mne sourozenci Saudkové byli neznámým pojmem, ale byli mi lhostejní, stejně tak jako mi byla lhostejná jejich tvorba, i když jsem znal jsem jak Janovy fotografie, tak i Kájovy kresby. Teprve zajímavý „skorodokument“ Adolfa Ziky mi Jana přiblížil. Byl jsem mile překvapen, jak pěkně se Jan Saudek vyjadřuje, třeba i ve srovnání s vyjadřováním tvůrců v rozhovorech v bonusech. Soukromý život dílo Jana Saudka jsou velmi zvláštní. Já bych tak žít nemohl a ani nechtěl. Na druhou stranu je také pravda, že bych ani nedokázal vytvořit to, co vytváří on. Ve filmu jsem postrádal přiblížení technik, kterými vznikají fotografie s podivným nábojem.(16.5.2009)

• woody

Děsivé. Jan Saudek se rozpovídá o všem. O Mengelem, koncentráku, STB, kolik ženských ošukal, kolik ne, kolik fotek udělal, o bratrovi, o své dceři na heroinu, o svých parchantech. A Adolf Zika jako správně mydlý a naprosto mega hustě super nestranný pozorovatel mu přitakává. Za tohle budou Lhurgovic krávy dojit ještě pět let zkyslé mléko. (LFŠ 2008)(3.8.2008)

Saudek je divný muž s nepopierateľne geniálnym okom (pokiaľ teda čučí na svet cez hľadáčik flexaretky). Jeho názory a ideologická perspektíva ma v mnohých smeroch míňa mílovými oblúkmi, ale zároveň svojim spôsobom fascinuje. Kaleidoskop života umelca, o ktorom viac vedieť nechcem, ani nepotrebujem. Spokojnosť. 75%(3.8.2008)

• hippyman

dokument, který si nebyl schopen udržet mou pozornost, je buď nezajímavý, moc dlouhý, málo šokující, nebo prostě špatně pojatý... tady je to tak od každého trochu - nic, z čeho bych si sednul na p***l, nebo snad nedejbože na ní seděl v kině... 40% P.S.: jak správně postřehl qualkalim, mnohem poutavější bylo vyprávění Ireny Obermannové ve 13. komnatě... shlédněte a porovnejte.(5.11.2008)

• - Generální ředitel Národní galerie prof. Milan Knížák oficiální žádost producenta o rozhovor do filmu o Janu Saudkovi odmítl. (hippyman)