Rita

Velká Británie, 1983, 110 min

Lewis Gilbert

Willy Russell

Garth Craven

Aneb Výchova dívek v Anglii. Velmi posmutnělé, ale přitom jakýmsi neznámým způsobem naplněné pozitivní energií. Prof. Bryant je bez sebemenšího sporu jednou z nejlepších Caineových rolí (minimálně za posledních 30 let). Hned několik rovin můžeme ve filmu sledovat - i když ta s výchovou "Rity" je vedoucí - je tu Bryantův životní osud jakožto psychicky zruinovaného, na alkoholu závislého talentovaného básníka a na straně hlavní představitelky pak život, cíle a požadavky dělnické třídy v Liverpoolu, ze které "Rita" pochází. Důkaz, že krásná literatura není pouze potravou (pseudo)intelektuálů, ale že může proniknout i do zdánlivě nečekaných končin lidské společnosti. Pro milovníky literatury (zejména té starší) bude film jistě ještě o něco větší zážitek, než pro normálního "smrtelníka". Ritino podání Blakeovy "The Sick Rose" je fajn.(7.3.2010)

Je moc dobře, že tvůrci v tomhle snímku odolali pokušení udělat z něj románek s happyendem i když k tomu směřovalo hodně indicií. Dokonalá, brilantní souhra obou hlavních představitelů Michaela Caine a Julie Walters maximálně přispěla k moc příjemnému dojmu z celého snímku. Rita byla kouzelná s tou svou, houževnatostí, hubatostí, cílevědomostí, působící dojmem, že má pěkně tvrdou skořápku a ejhle, když přišlo na věc, tak je to postava plná citů se srdcem na dlani a empatie k těm druhým. A Frank je mužem, který je svým způsobem života unavený, ale přitom je laskavý, zábavný a ten cit k Ritě který tam někde uvnitř něho začíná doutnat dovede velmi umně skrývat. Nesourodá, ale moc fajn dvojice a milý film, kde jsem Ritě držela všechny palce a strašně mě mrzí, že jsem ho nemohla slyšet v originále.(22.5.2015)

Rita je kadeřnice z obyčejných poměrů, raduje se ze života, ale něco jí chybí. Touží se vzdělávat, avšak s každou přečtenou knihou a esejí, kterou napíše, se vzdaluje tomu, odkud přišla, přitom cítí, že lidi s universitou ji nikdy nepřijmou. Protože je ale houževnatá a literaturu nasává jak houba, začne získávat sebeúctu a respekt. A nejen to - pochopí, že život nejsou jen písmenka, změní se jí pohled na svět. Kde všude už jsme tenhle proces viděli? :-). Julie Walters jako Rita se svými věčně uječenými dotazy hrála jak o život a Michael Caine coby profesor, který ji tou proměnou provede, byl taky nezapomenutelný a já musím po pár dnech, kdy mi ten film nejde z hlavy, přidat další hvězdičku, protože i přes lehkou formální vyčpělost a příšerný český dabing si to tenhle hřejivý film s extrovním scénářem zaslouží.(6.7.2006)

Krásný a příjemný film stojící hlavně na skvělých charakterech a hereckých výkonech ústřední dvojice. Taky se mi líbila bezva specifická atmosféra Dublinu 80. let, spousta opravdu vtipných detailů a narážek a zábavné dialogy. Poznámka na závěr: pokud se rozhodnete tento film shlédnout, tak jedině v originále, stojí to fakt za to. Prý existuje otřesně dabovaná verze, která může milý zážitek z filmu zkazit.(25.8.2017)

On je starší vyhaslý učitel anglické literatury, co většinu času tráví na procházkách s Johnnie Walkerem. Ona je mladá ukecaná kadeřnice z prostých poměrů, co by ráda od základů změnila svůj život. Dohromady ti dva tvoří jednu z nejnetradičnějších (a nejsympatičtějších) dvojic. Jiskří jim to tak, až má jeden strach, aby všechny ty knihy kolem nich nevzplanuly... Sympaticky posmutněle melancholické způsobem, kterým se dnes již tento typ filmů (bohužel) netočí.(12.1.2013)