poster

Rita

 • český

  Rita se vzdělává

 • Velká Británie

  Educating Rita

Drama / Komedie

Velká Británie, 1983, 110 min

Režie:

Lewis Gilbert

Scénář:

Willy Russell

Kamera:

Frank Watts

Střih:

Garth Craven
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • DaViD´82
  *****

  On je starší vyhaslý učitel anglické literatury, co většinu času tráví na procházkách s Johnnie Walkerem. Ona je mladá ukecaná kadeřnice z prostých poměrů, co by ráda od základů změnila svůj život. Dohromady ti dva tvoří jednu z nejnetradičnějších (a nejsympatičtějších) dvojic. Jiskří jim to tak, až má jeden strach, aby všechny ty knihy kolem nich nevzplanuly... Sympaticky posmutněle melancholické způsobem, kterým se dnes již tento typ filmů (bohužel) netočí.(12.1.2013)

 • rikitiki
  **

  Působí to na mě dojmem zfilmované divadelní hry. Pro Angličany patrně s pikantním nádechem třídního střetu - upadající univerzitní profesor a po vzdělání lačná a nakonec i úspěšná kadeřnice. Já ale tohle třídní kastování tak neprožívám a snímek, který je z větší částí dialogem dvou hlavních postav, mě nudil. A to přestože jsou oba hrdinové sympatičtí a napětí mezi nimi funguje stoprocentně. Nezaujalo mě ale téma a hlavně podání dialogů o tom, jak důležité je vzdělání a jak nás to může změnit. /29. 1. 13./(29.1.2013)

 • D.Moore
  *****

  S naprostou úctou k Julii Walters a Michaelu Caineovi se podepisuji pod kleopatřin komentář. Ach jo, proč už se dnes takové filmy nenatáčí?__P.S. A hned si jdu zjistit, kdo v třiaosmdesátém shrábl Oskary. Není snad možné, že ani ošuntělý profesor, ani mladá pištící "študentka" nezabodovali.__P.P.S. Aha - Ben Kingsley a Meryl Streep.(9.10.2010)

 • Javert
  ****

  Aneb Výchova dívek v Anglii. Velmi posmutnělé, ale přitom jakýmsi neznámým způsobem naplněné pozitivní energií. Prof. Bryant je bez sebemenšího sporu jednou z nejlepších Caineových rolí (minimálně za posledních 30 let). Hned několik rovin můžeme ve filmu sledovat - i když ta s výchovou "Rity" je vedoucí - je tu Bryantův životní osud jakožto psychicky zruinovaného, na alkoholu závislého talentovaného básníka a na straně hlavní představitelky pak život, cíle a požadavky dělnické třídy v Liverpoolu, ze které "Rita" pochází. Důkaz, že krásná literatura není pouze potravou (pseudo)intelektuálů, ale že může proniknout i do zdánlivě nečekaných končin lidské společnosti. Pro milovníky literatury (zejména té starší) bude film jistě ještě o něco větší zážitek, než pro normálního "smrtelníka". Ritino podání Blakeovy "The Sick Rose" je fajn.(7.3.2010)

 • freddy
  *****

  Hlavní hrdinka tohoto filmu si vysloužila můj hluboký a neutuchající obdiv, protože znám jen málo lidí, kteří dokázali jít za svým snem, aniž by se dali kýmkoliv a jakkoliv zvyklat. Rita se rozhodla, že už nechce být obyčejnou žejnou z dělnické třídy, neboli jak ona sama ve filmu říká: "nechci zpívat obyčejnou a nudnou píseň, já chci zpívat lepší píseň." A tak se zapsala k večernímu studiu univerzity a dá se říci, že svému studiu obětovala téměř vše, co mohla, především tedy své manželství. A osoba, kterou je Rita na konci filmu, není tou samou osobou, kterou byla na začátku. Možná to je trošku škoda, protože Rita měla na začátku filmu jakési zvláštní kouzlo, ale o tom tento film není, tento film je totiž příběh o tom, že když něco moc chcete, že když po něčem toužíte, tak to můžete dokázat. Rita to dokázala a já jsem jí v tom celou dobu srdečně fandil. Ovšem film není celou dobu jen zajímavým dramatem, on totiž nabízí i pár opravdu dobrých hlášek, u kterých jsem se opravdu pobavil. Za všechny například rozhovor v kadeřnictví, kde Rita pracuje: "Vy čtete knihu? Můj manžel tráví čas imrvére v knihách." "On je taky vášnivý čtenář?" "Ne, on je vazač knih." To jen tak na ukázku. Pokud se podrobněji podívám na herecké výkony, tak tam není co řešit. Michael Caine i Julie Walters ve svých rolích excelují, dá se říci, že podávají téměř životní výkony, a jen díky nim je ten film velmi kvalitní. Takže když to shrnu, tak tenhle film musím zařadit k nezapomenutelným filmovým zážitkům, kouzlu filmu jsem totiž podlehl tak jak jen to šlo a od začátku do konce to pro mě byl herecký koncert se zajímavým a atraktivním příběhem. Tady není nad čím váhat, tenhle film si prostě zaslouží pět hvězd.(27.6.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace