poster

Silák a strašidla (TV film)

Pohádka

Česko, 1999, 52 min

 • C0r0ner
  ***

  Nebojsa je hodně klasické téma, které se mi ve svém temném zpracování líbí mnohem víc než tahle uvolněná verze. Určitě to nebylo nic vyloženě špatného, ale abych řekl pravdu, tak žádný zázrak to také nebyl. Na porevoluční bídu to ale bylo lehce nadprůměrné, což ovšem pořád není moc dobrá vizitka. 55%(30.6.2017)

 • topi
  ***

  Variace na pohádku o Nebojsovi, akorát že nebojácný Jura je cigán a naučí se bát taky úplně jinak (tady scénáristka hodně zamáslila). Také pochybuji, že by se ve mlýně, kde vodník kradl pytle mouky, objevila žárovka i s vypínačem, tohle rekvizitář taky asi neodhadl. Ale dohromady se na to kouká pěkně, hlavně díky klasickým kulisám, ve kterých tenkrát všechny inscenační pohádky vznikaly a díky nim měly svoje kouzlo, které už se v nových pohádkách nadobro vytratilo. A taky díky krásné hudbě Vadima Petrova, jehož tóny jsou rozpoznatelné od prvního taktu.(9.12.2018)

 • Nonna
  ****

  Můj nejoblíbenější pohádkový příběh z knížek, Cigán nebo jinde Nebojsa. Poprvé jsem ho spatřila zpracovaný tak, jak jsem si ho při četbě představovala. Hlavní hrdina byl přesný, strašidla zábavná a nejvíce mě udivila Hana Maciuchová v roli tetky - moc tuhle herečku pro její pohádkové role dam, královen vil a podobné nemám ráda, ale tetka jí sedla podobně jak Anče v Krakonošovi - rázná, hubatá, ale spravedlivá a hodná. Jediné, proč nedám plný počet hvězd je fakt, že na Lidku se nedalo, ale fakt nedalo koukat a chtěla bych vidět divokého a nespoutaného Cigána, jak by se zamiloval do téhle nemastné neslané nevýrazné cuchtličky, zvášť, když obě mladé dračky peří byly stokrát zajímavější a také podávaly podstatně přesvědčivější herecké výkony. Napadá mě jen dvojí vysvětlení - herečka uměla na housle, což asi bylo pro roli třeba a druhá věc - režisérka je žena....to by se chlapovi nestalo:-).(17.1.2015)

 • honajz
  **

  Taková poněkud divná pohádka. Ty holky, jak derou peří, vypadají, jako by sem z Marsu spadli, mladí chasníci vypadají sami jako strašidla i bez převleku, a ty jednotlivé návštěvy mlýna, hostince a panského domu mi přišly natočené tak nějak bez zájmu. Měly jakousi atmosféru, kterou dělaly kulisy a kamera, ale jinak Jura někam přišel, s každým strašidlem se dohodl jako politik na preferenčních hlasech, a bylo fajn a růžovo. A mám věřit, že SPOILER SPOILER se pak lekne panímámy špinavé od sazí? Až omdlí? Ale no tak.(11.2.2018)

 • Ezis
  ***

  Milá, pomalá, ale vtipná pohádka, která je podle mě vhodná pro menší děti. Líbilo se mně, že 1) všichni protagonisti v ní vypadali tak nějak normálně, jako obyčejní lidé, 2) že hlavní pozornost byla upřena na příběh správného chlapa - jeho boj se strašidly i sama se sebou, 3) že konečně někdo natočil pohádku podle Václava Říhy, kterého jsem četla jako malá, 4) že se pohádka odehrává někdy v 10. nebo 20. letech a na podzim a v zimě, což je zajímavá změna, 5) že se v ní mluvilo pěknou, "pohádkovou" češtinou.(16.7.2012)