Americké akční filmy přelomu osmdesátých a devadesátých let měly jednu ikonu (Schwarzenegger), řadu různě populárních představitelů (Stallone, Norris, Seagal, Lundgren) a jednu hvězdu. Jean-Claude Van Damme na sebe poutal pozornost diváků i médií, neboť měl charisma, fyzické dispozice i životní příběh jak z filmu. Coby herec haněný a podceňovaný, ale zároveň nezapomenutelný a nepřekonatelný. Coby osobnost vysmívaný a vláčený bulvárem, ale přesto milovaný a obdivovaný. Film JCVD je mnohovrstevnatá hříčka, kde muž s titulními iniciálami hraje stárnoucí hvězdu jménem Jean-Claude Van Damme. Na hraně fikce, improvizace a sebereflexe se odvíjí vtipná i dojemná óda na uhrančivost béčkových filmů, lásku ke hvězdám, a především na mnohoznačnou centrální postavu... Francouzský scenárista, režisér a herec alžírského původu Mabrouk El Mechri začínal natáčením autorských krátkých filmů. V roce 2005 dokončil celovečerní debut Virgil. Toto humorné melodrama o odstrkovaném a životem těžce zkoušeném podřadném boxerovi jako by předznamenávalo režisérův druhý snímek JCVD. Mnohovrstevnatá filmová hříčka z El Mechriho učinila hlavní filmový objev roku 2008 a stala se vyhledávaným artiklem nejen žánrových přehlídek, ale také progresivních mezinárodních festivalů, jako jsou Toronto, Mar del Plata či Rotterdam. Věhlas filmu režisérovi zajistil také nabídky na práci v Hollywoodu, z čehož vzešel jeho nadcházející projekt, akční thriller S ledovým klidem, v hlavních rolích s Henrym Cavillem, Brucem Willisem a Sigourney Weaverovou. (Česká televize)

Idealista

Jean ( svaly z Bruselu ) jako charakterní herec ? Proč né ! Že na to má tvrdím od doby kdy hrál v Legionáři . Jean jako člověk , který bere vážné věci s humorem ( tada aspoň ve filmu ) ? Proč né ! To vše zde funguje na jedničku . Ale celý snímek to neutáhne . Jasně je tu pár filmařských nápadů ( dnes jsou k vidění skoro všude ) , prostě mi to připadlo nedotažené , velmi průměrné . ()

p.i.t.b.u.l

Když jsem četl jiné recenze, nepochopil jsem co je na tomhle film tak úžasného. Ačkoliv se mně staré filmy JCVD líbili a defakto jsem na nich vyrůstal, pro mně JCVD hvězda vyhasla někdy v roce 1998. Od té doby točil samé propadáky bez nápadu. A to je pro mně i tento snímek. I když tady se nedá říct, že by byl bez nápadu. Vskutku zajímavé ztvárnění jeho života, jeho zpovědi se můžou zdát na první pohled zajímavé, na druhou stranu to co se odehrávalo na poště bylo až komické a nespolknul jsem to ani s navijákem. Nevím co se tam snažili nastínit, podle mně by udělali lépe, kdyby to nechali jen u té zpovědi a jeho biografií. Nicméně souhlasím s většinovým názorem, že to je jeden z těch lepších filmů jeho kariéry za poslední dobu. Protože poslední film na který se dalo koukat byl Double team, Legionář a možná Kontrabant. Pak už to šlo z kopce a z mého oblíbeného herce se stala komická figurka. Pokud jste tento film ještě neviděli a nejste ve fanklubu tohoto herce nezoufejte, o nic jste nepřišli a raději shlédněte jiný kousek. ()

CrazymanM

Nechápu to vysoké hodnocení,tenhle film byla pěkná kravina!Samozřejmě jsem věděl,že to nemá být žádnej akční film(ani bych se na něj nedíval,to už mám za sebou,ty karate filmy!),přesto však tímhle filmem nijak nadšený nejsem! ()

Diskomuz

Říkal jsem si, že to má nádech francouzské kinematografie...a potom jsem zjistil, že to režíroval Francouz :) Velice citlivě natočený film, kde Van Damme ukazuje skvělý herecký výkon...:) ()

gotham

Hodně jsem přemýšlel, jestli nedám trojku, a možná v budoucnu tam tu třetí hvězdu doplním, ale zatím mi to nestačilo. Určitě sympatický pokus JCVD na konci kariéry udělat něco aspoň trošku koukatelnýho, a fakt je, že tohohle se od Stevena nebo Chucka těžko dočkáme. Líbila se mi ta reálnost a syrovost snímku, JC si na nic nehrál, byl prostě jen vyhaslá filmová star, ale bohužel na hereckém ansámblu (a nejen na něm) bylo až moc vidět, že tady se prostě dost šetřilo. Postrádal jsem zde nějaké překvapení, něco co mě prostě vtáhne do děje, jen jsem si tak proplouval a nedělal si těžkou hlavu z toho, jak vše skončí. 40% ()

Max Q.

Moc jsem nepochopil, o co v tom filmu šlo. O výpověď slavného herce? O komedii? Tady bych opravdu použil frázi nevyužitá šance. ()

route60

Jean-Claude Van Damme ve filmu na který se dá dívat? ano je to tak, nicméně nemusím ho ani po tomto filmu, jedna vlaštovka hejno nedělá. ()

Konys

Před rokem říct o Van Dammovi, že dokáže natočit takový film, by bylo tak na úrovni tvrzení, že si Segal nechá ustřihnout copánek. Sice pravda, třeba v The Savage už byly nejaké záblesky, ale ty byly zase pak spolehlivě uhašeny. A teď tohle? Zase teda aby jsme si rozuměli, netvrdím, že J.C.V.D. je nové Vykoupení z věznice Shawshank nebo Kmotr. Ale takový filmek a udělá ho Van Damm? Neskutečné. Je to frajer. Fakt. Prostě sekáč :-) ()

morricone

Nikdy bych neřekl že Van Damme je herec. Tady ale hraje parádně .Bude to asi tím že hraje sám sebe :-) Ale i to může být někdy těžké ,zvlášť když někdo měl život tak nevyrovnaný jako on.Každopádně za odvahu a styl jakým to zde zahrál mu patří potlesk.Velká úcta a respekt ()

gu-staff

Žán Klód udělal asi to nejlepší co mohl, a natočil civilní film, ve kterým si posype hlavu celym kýblem popela, vyříká si to sám se svým životem, do toho přihodí nějakou tu kopací parádičku, a korunuje to několikaminutovým monologem, kterým definitivně potvrdil že je herec, a ne tlustej copař s koutama, zrzoun z teleshoppingu, nebo koženej guvernérskej xicht z Kalifornie. Jestli půjde dál touhle cestou, nebo se na to úplně vyprdne, udělá dobře. Jestli už má v kapse letenku do Bulharska, a bude zachraňovat svět roznožkama a v tílku, dokáže jenom, že celej film lhal, a to mně nasere. ()

vlada-xxx

Tento film se mi hodnotí nesmírně obtížně. Děj filmu je v nejlepším případě průměrný, ale myslím si,že o děj jako takový zde opravdu nešlo. Spíše je celá záležitost pojatá jako JC reality TV...Co vás ovšem na tomto snímku šokuje, je fakt,že JC umí hrát. Umí hrát, a to nesmírně sympaticky a civilně. Ohromná škoda, že to před námi celá ta léta skrýval...jediná scéna kterou jsem JC příliš nevěřil, je často zmiňovaný monolog, kde na můj vkus používá trochu moc výrazových prostředků a mimických svalů...přesto nezbývá než JC tleskat ve stoje a dojatě děkovat za ohromně milé překvapení a doufat, že dostane na stará kolena šanci v nějakém kvalitním a nejlépe evropském snímku. BRAVO JCVD!!!! ()

Hrus

Van Damme paroduje sám sebe, točí podružné filmy, nemá peníze na právníka a navíc se připlete do přepadení pošty. Některé scény geniální (scéna s cigaretou, nebo odkaz na Stevenův cop), ale jinak spíše nudné. Celé to přepadení je nějaké divné a vlastně se tu nic neděje. Navíc celé je to točené s jakýmsi šedohnědým filtrem a doplněné zbytečně příliš depresivní hudbou. Já očekávám od filmu buď, že mě pobaví, nebo že ve mě probudí nějaké emoce nebo aspoň jakési souznění s hrdinou. To se ale tomuto filmu nepovedlo. Hodnocení umělecké stránky nechám na někom jiném. ()

RomaS

Jean Claude tak jak ho neznáme, tedy až na prvních pár akčních a skvělých minut. Vyhaslá hvězda bez peněz a rodiny, ale s mnoha fandy, kteří ho poznávají na ulici a žadoní o autogram. Skvěle zde sebeparoduje jako bývalou béčkovou karate star a v několikaminutovém záběru (na Van Damma nezvyklý, sebekriticky procítěný, ale výborný) odhaluje své skříňové kostlivce. Pro mě poslední film s Van Dammem, na který v dobrém vzpomínám byl Univerzální voják, takže myslím, že toto je krok správným směrem. ()

Tolf

Stále som dúfal v to, že JCVD ako rukojemník zoberie zákon do vlastných rúk a zneškodní zločincov. No v každom prípade takto to bolo realistickejšie, ani najlepší karatista sa nemôže pustiť do 3 naňho mierených zbraní. V podstate sa aj pokúšal. Takže mi vôbec nevadí, že to nebol jeho obvyklý akčný film a skúsil aj dačo serióznejšie. A ako herec na mizine, tiež to nebolo odveci, ale myslím si, že trošku moc drsné pre neho. Herecky podal vynikajúci výkon, ukázal, že je vňom aj niečo iné než len údery a kopance.. ()

Belerofon

Van Dame...Muž 4 jmen..Belgický svalovec....Říkali jsme mu různě, dělali si z jeho kariéry šoufky...Bum Plesk, Jean se vrací, není to akční hvězda, na pořádný film nenarazí a když ano většinu honoráře seberou chlapíci s doutníky v puse a drahými kvádry, co naplat, že hvězda samotná nemá peníze na právníka, dcera s ním nechce žít, protože se mu každý směje. Ano JCVD je osobní film, i když se ze začátku tváří jako dobře laděná komedie o strárnoucí a vyhasínající hvězdě, ale JCVD má momenty, které by čekal málokdo. Má emoce...Van Damovi emoce, jeho beznaděj...jeho touhy prohry....Van Damme se v okamžiku parodizuje v okamžiku se mění na zalíceného vypravěče svého života a dojde na slzy. Na kolik jsou jeho slzy pravé je jasné...Pro fanoušky povinnost, pro neutrální diváky.....Tohle je jiná káva než jste zvyklí pít. ()

tubera

Podobně jako Clint Eastwood i Van Damme dozrál do té správné herecké formy. Touto svojí zpovědí si mě Jean-Claude získal. :) Poprvé ukázal svoji nebojovou tvář a byla víc než super.. Film je napínavý jako kšandy u kalhot. Nelíbila se mi tam jen ta uřvaná ženská :) ()

Groower

Zajímavej film s přirozeným Van Dammem. Místy velmi vtipné, smálo se celé kino. Doufám,že Jean- Claude bude pokračovat v podobném stylu. ()

kedluben

velmi velmi příjemně jsem byl překvapen. vůbec mi to nějak nejde z ruky to takhle napsat, to slovo se v souvislosti s hlavním hrdinou úplně vzpíra, drhne,.... ON je ale snad opravdu "herec". ten monolog několikaminutovej byl doslova strhující. jinak film výborný! ()

david666

Ale jo, Van Damme tuto roli vcelku ustál. Sice v cca 5 minutovém monologu nebyl silný v kramflecích (navíc tato scéna mi sledování trošku narušila-podle mě se tady nehodila) - přece jen mu jdou lépe polohy tvrďáka. Kladem je vtipný scénář, který představuje akčního hrdinu v jiném světle. Každopádně je JCVD asi nejlepší film za cca 15 let, pokud se budeme bohybovat v okruhu "padlých" akčních hvězd VanDamma, Segala a spol. ()

Bruce a Sigourney jako soupeři?

Bruce a Sigourney jako soupeři?

05.08.2010

Bruce Willis se zřejmě snaží trumfnout Nicolase Cage v počtu přijatých filmových rolí. Začátkem září poletí do Španělska a svěří se tam do rukou Mabrouka El Mechriho, pro kterého se drama JCVD stalo… (více)

Jessica Alba jako Bond v sukních

Jessica Alba jako Bond v sukních

29.11.2009

Zdá se, že Hollywood ji už odepsal (dokonce se mluví o restartu Fantastické čtyřky v dospělejším tónu a s jinými herci, ve třetím „fotrovském“ filmu Little Fockers na ní zbyla jen vedlejší rolička),… (více)

Van Damme bez Seagala

Van Damme bez Seagala

14.05.2009

Seagal vs. Van Damme?

Seagal vs. Van Damme?

17.04.2009

Jean-Claude si přečetl pár pozitivních recenzí na svou usoplenou zpověď JCVD a nabyl dojmu, že je opět na vrcholu a může si dovolit odmítnout Slyovu nabídku na účast v The Expendables. Vzápětí… (více)