• Česko

Le rois des Belges

• Francie

Komedie / Drama / Krimi

Belgie / Lucembursko / Francie, 2008, 96 min

Jedná sa o spoveď jednej z ikôn akčných filmov, čo je mi sympatické a vďaka tomu je dielo niečím viac. Zaslúžilo by si to však výraznejšie scény a rýchlejšie tempo. Je tu pár úsmevných a aj silných momentov, ale film ako celok aj napriek svojej nedlhej minutáži pôsobí ťahavo. Príbeh predsa len nie je natoľko zaujímavý a pohľad na neho ešte aj z iného pohľadu je mierne otravný. Je to taký malý-veľký film. Veľký svojou výpoveďou herca a malý všetkým ostatným.(3.1.2009)

[imdb: 7.5/10] | me: Van Dammova spoveď spôsobom aký som naozaj nečakal. Predsa len, je to Jean-Claude a po všetkých tých rokoch jeho účinkovania je už človek viac menej pripravený len na akciu jeho zrna. Ale toto je však niečo iné, trochu inak,... tak ako to naozaj je ... očakával som viac akcie :), ale to už je predsa tak, keď je hlavným hrdinon Jean. Napriek tomu som príjemne prekavpený a musim povedať, že Jean by si zaslúžil ďalšie filmy, kde by sa mu dostalo aj hereckého vyžitia.(2.5.2009)

Ze lvího srdce se na stará kolena stal EMO. Taky mě těší, že Žán-Klód pro jednou/alespoň jednou nehraje naprostou lamu v neskutečně debilní akci, ale k tomu, abych označil JCVD za nějakou super pecku, mám dál než do nějakého provinčního belgického městečka. Výchozí situace a následná „dvojí hra“ už dnes není kdovíjak originální, ale i snahu třeba cenit. Na ni tvůrci bohužel rezignují již po nastínění situace, kdy jsme nuceni prakticky totéž sledovat z (nijak zásadně) jiné perspektivy. Velice nenápadité natahování trvá dál a jestli se něčeho žádoucího vážně nedostavuje, potom humoru. Dvě tři uchechtnutí nad odvahou hlavní hvězdy pohlédnout sebekriticky na uplynulá léta a skoro-dojetí nad jejím srdceryvným výlevem v poslední třetině. Mám zvláštní pocit, že celé tohle snadno stravitelné drama (komedie vážně jen okrajově) vzniklo jenom kvůli němu (výlevu). 55% Zajímavé komentáře: Tom Hardy, Blizzard, DaViD´82, Bluntman, kikuka, otík, Warsheek, Amputace(12.4.2009)

Škoda, že jsem přišel do kina asi 10 min po začátku. Jinak jsem čekal trošku více. Ale od Van Damma? I když pár dobrých scén tam bylo + 5 minutová srdceryvná scéna, jak si vyčítá co vše kdy udělal a neudělal. Každopádně chtěl asi natočit něco, za co by se nestyděla jeho dcera a aby se tak trošku ospravedlnil od jeho úletů, nebo je alespoň obhájil. Aby ukázal jak mu všichni házeli klacky pod nohy a neměl to jednoduché (jenže kdo to má jednoduché v dnešní době). A také, aby po něm něco lepšího zůstalo. Bohužel ale tím pro svět stejně nic moc neudělal.(16.4.2009)

Scénář: Frédéric Bénudis, Mabrouk El Mechri, Christophe Turpin .. Dobrý pokus. Ale o co? O rehabilitaci, sebereflexi či jen originální demo materiál? Nebo šlo jen o dárek party Belgičanů svému milovanému Belgičanovi? ___ Jinak rámcově souhlasím s Aquariusem. Akční jednozáběrový nášup z úvodu, satiristické popichování nebo osobní dojemné výlevy záporně vyvažuje od momentu zdvojení pohledu na přepadení banky v podstatě celá pasáž v ní. ___ Když tak chce, proč tedy nevzal roli v Expendables? Že by se mu nad další akční postavou zvedal žaludek? Uvidíme, co vytluče ze svého tvůrčího počinu The Eagle Path.(20.12.2008)

• - Po úvodní scéně, když Jean-Claude Van Damme mluví o tom jak je v jeho věku těžké dělat film na jeden záběr se částečně jednalo o skutečnou odpověď Mabrouku El Mechrimu, který trval na tom, aby tak scéna byla natočena. (3DD!3)

• - Zmíněná úvodní scéna se natáčela až úplně naposledy, kvůli pojišťovně. (3DD!3)

• - Začáteční scéna se točila čtyřikrát. A je točena na jeden záběr. (Karlos80)