• Česko

Le rois des Belges

• Francie

Komedie / Drama / Krimi

Belgie / Lucembursko / Francie, 2008, 96 min

Když jsem se po zhlédnutí filmu rozhlížel kolem na CSFD, zjevně mi asi něco unikalo a tak jsem si toto dílo musel pustit ještě jednou, abych jej náležitě vstřebal. J.C.V.D. rozhodně není špatným filmem, jen je úplně jiný, než je hercova dosavadní pouť, jak ji známe. Na rozdíl od těch ostatních, většinou velice průměrných i horších případů jeho hvězdné kariéry, zde se jedná o značný pokrok, dalo by se říct i malý zázrak. Píše se rok 2008, video béčka 90. let jsou již historií a neohrožený bijec se vrací na filmová plátna, jak jej dosud neznáme. Naposledy jsem jej viděl hrát ve filmu In Hell z roku 2003, znovu se s ním setkávám tedy až po více jak 5 letech, ale jsem přesvědčen, že mi za tu dobu stejně nic neuniklo :-). J.C.V.D. je jakýmsi návratem či ještě lépe znovuoživením "legendy". Kladem je bezesporu i kamera, zrnitý filtr, temná atmosféra a melancholické pojetí celého snímku. Již nyní budeme na konci filmu na Van Damma jistě vzpomínat v trochu jiném světle a čtvrtou hvězdu dávám právě za osobnost samotnou. Když se na tohoto "staříka" podívám a vidím, čím si za svůj život prošel, vidím změnu a někoho jiného. Je rozvážnější, moudřejší, jeho vrásky tíží pět rozvodů, soudní spor o opatrovnictví dcery a v neposlední řadě i vyléčená závislost na drogách. Jedna věc se ale od roku 1988 a snímku Bloodsport nezměnila, JCVD stále bojuje, dnes však již ne se svými protivníky, ale se svou profesní kariérou. Kdo ví, možná že na stará kolena ještě zamíří vzhůru k filmovému nebi. Jedno však vím jistě, tohle je dílo o jedné z nejznámějších osobnosté filmové scény let devadesátých, která sice už dávno vyhasla, ale její osud je stále ve hvězdách. (7/10)(18.12.2008)

„Nebyť Teba, John Woo by doteraz točil holuby v Hongkongu.“ Úprimne dojemná a zároveň vtipná spoveď „Je to pre mňa dosť ťažké urobiť to v jednom zábere. Viete, je mi 47...“, kedysi idola mládeže dnes upadajúceho herca, ktorému úlohy kradne Steven Seagal „Dostal tú úlohu Steven. Sľúbil, že si ustrihne cop.“ I keď si myslíte že to je nadutý somár, pozrite si to a možno aj vás príjemne prekvapí svojím najlepším výkonom aký kedy podal v dokonalom „Fuck You Hollywood“ filme.(17.12.2008)

Film ma jednoduchy scenar, avsak hned prva akcia prepadu v postovej banke mi nebola dostatocne jasna, ale to preto, lebo podobne, ako pri filmoch BABEL (2006) alebo v drame od Gusa Van Santa SLON (2003) boli niektore situacie ukazane viackrat z inych pohladov a v tomto filme je to presne tak isto. To je informacia hlavne pre tych, ktori by chceli tento film vypnut hned po 15 minutach :-) Potesil ma celkom zaujimavy scenar ciastocne pravdivy a taktiez fiktivny, ale pravdivy hlavne v tom, ako hollywoodska hviezda Van Damme pomaly, ale isto upadal a dostaval uz len podradne ulohy na filmy, ktore nikto pomaly ani nechce vidiet, ale clovek si predsa musi nejako zarabat peniaze, no nie? Taktiez boli zaujimave rozhovory ohladom Stevena Seagala alebo o filmoch Johna Wooa ZIVY TERC / HARD TARGET (1994) alebo TVAROU V TVAR / FACE/OFF (1997). Pre mna to bolo celkom zaujimave, pretoze to bolo moje detstvo a prve filmy s Van Dammom vratane Ziveho terca este premietali v kinach. V tejto ulohe nebol Van Damme ako niekto, kto nakope lupicom banky prdel, ako som bol na to zvyknuty, ale nestastny, zranitelny a hlavne obycajny clovek, ktory dokazal ukazat svoje city tak, ako v ziadnom jeho predchadzajucom filme. Takze s vysledkom som bol velmi spokojny. _________ Jean-Claude Van Damme - (Jean-Claude) +++ François Damiens - (Bruges) +++ Zinedine Soualem - (Vlasáč) +++ Karim Belkhadra - (Arthur) +++ Jean-François Wolff - (Fúzač) +++ Anne Paulicevich - (Rukojemníčka) +++ Liliane Becker - (Van Dammeova matka) +++ Francois Beukelaers - (Van Dammeov otec) +++ John Flanders - (Právník) +++ Hudba: Gast Waltzing +++ Výkonný producent: Jean-Claude Van Damme +++(6.9.2012)

Prožil jsem si obrovský šok. Jean - Claude Van Damme byl, záměrně píšu byl, pro mě jakousi ikonou herecké nemohoucnosti. Jistě jsem normální kluk a tak jsem se na jeho filmy rád koukal. Hlavně když jsem dostal na držku od starších kluků, tak jsem si pak rád pustil asi tři filmy s frajerem, který má vynikajcí postavu, ještě lepší fyzičku, má francouzský přízvuk a umí se hodně dobře rvát. A když jsem viděl jak dává na prdel všem těm silnějším, větším i starším, představoval jsem si sám sebe, až na mě zase na Žižkově vyběhne nějaká ta partička, jak je taky všechny seřežu na jednu hromadu, udělám roštěp a frajersky se usměju na nejbližší slečnu. Příště jsem sice zase dostal na držku, ale za ty fajn chvíle u "van dammovek", kdy léčil mou klučíčí hrdou dušičku jsem ho měl vždycky tak nějak zvláštním způsobem docela rád. Jenže znáte to, přijde otázka kterýho herce považuješ za nejlepšího a honí se mě v hlavě všechny možný jména, jen ne Van Damme, pak přijde otázka a jakýho herce považuješ za správnýho chlapa a zase, honí se mě v hlavě spousty jmen, ale Van Damme tam opět není. Proč ? Asi proto, že vlastně to, v čem se vyskytoval nejsou skutečný filmy pro opravdové herce, spíše sportovní události pro fyzicky zdatné chlapy. Jenže najednou přijde film JCVD a na plátně není fyzicky zdatný chlap, spíš unavený člověk s kruhama pod očima, a vráskama, na plátně není herec, spíš bych řekl, že je tam obyčejný člověk. Vlastně přesněji řečeno hodně neobyčejný člověk, protože za mnou prostě přišel chlap se srdcem na dlani a tohle, ano, přesně tohle, já považuju za ten největší znak frajerství a chlapáctví a přesně tak budu po tomhle filmu nazývat Van Damma, frajer a skutečnej chlap !(17.4.2009)

Van Dammův nejlepší film. Neuvěřitelný mix fikce a reality, který dává smysl a hlavně bezvadně funguje. Jean-Claude podává životní výkon (oni vůbec všichni zůčastnění hrají skvěle) a scéna, kdy se vpodstatě ze všeho zpovídá nemá obdoby. Režisér El Mechri navíc využívá neuvěřitelně sugestivní způsob snímání, které člověka úplně pohltí. Rozdělení do kapitol sice zezačátku trochu mate, ale pak už funguje skvěle. Taky je tu dost odkazů, které potěší každého správného fandu "hvězd, které zhasly" - Seagala, Chucka Norrise, anebo právě Van Damma. Diskuze ve videopujčovně na začátku nemá chybu. + Perfektní soundtrack.(12.12.2008)

• - Začáteční scéna se točila čtyřikrát. A je točena na jeden záběr. (Karlos80)

• - Zmíněná úvodní scéna se natáčela až úplně naposledy, kvůli pojišťovně. (3DD!3)

• - Magazín Time vyhlásil v roce 2008 Van Dammův výkon po Heathu Ledgerovy a jeho Jokerovy druhým nejlepším se slovy: "nezaslouží si černý pás, ale Oscara". (Eldrick)