Při otevírání nové budovy, základní školy Willima Dawese v roce 1959, jsou žáci požádáni, aby pro budoucí žáky nakreslili, jak si představují budoucnost za padesát let, kdy bude časová schránka otevřena. Všichni žáci malují obrázky, jen dívka Lucinda popíše svůj list papíru čísly. Učitelka, slečna Taylorová, jí vezme papír dříve, než čísla dopíše. Lucinda slyší šeptající hlasy, které jí čísla diktují, a když je časová schránka vkládána do skrýše, Lucinda zmizí. Učitelka najde Lucindu v suterénu školy, s krvácejícími prsty od škrábání čísel do dveří... O padesát let později je časová schránka vyndána a každý žák dostává jednu obálku. Caleb Koestler dostane vzkaz s čísly od Lucindy, který neodevzdá ve škole, ale vezme si ho domů. Calebův otec John je astrofyzik a ve vzkazu objeví reálná data. John celou noc přepisuje čísla na tabuli, vyhledává na internetu data a je vyděšený z toho, co vidí... Každé datum označuje den nějakého neštěstí, za datem je uveden počet obětí a následují další čísla, která John nedokáže zařadit. Přeskočí je, čímž dostane další datum neštěstí s počtem obětí. Všechna neštěstí se stala po uložení vzkazu do časové schránky... John jede pro Caleba do školy, ale uvízne v zácpě. Na navigaci uvidí souřadnice, které se shodují s číslem, jež je uvedeno za datem a počtem obětí. Johnovi dojde, že je na místě, kde má dojít k dalšímu neštěstí; podle Lucindy tu má zemřít 81 lidí. John vystoupí z vozu a hned nato kousek od něj havaruje letadlo. John už má jistotu, co která čísla znamenají, a snaží se vyhledat Lucindinu rodinu. Johnovi se podaří najít její dceru Dianu, která má již také dceru Abby. John Dianu osloví, a když se zeptá na Lucindu, na její proroctví a řekne, že má druhý den dojít k dalšímu neštěstí, Diana uteče... Diana se vrátí poté, co k prorokovanému neštěstí skutečně dojde. Vysvětlí pak Johnovi, že poslední datum na vzkazu má být datum její smrti. John s Dianou zjistí, že katastrofa se má týkat všech lidí a jedná se o velký žár. Rozhodnou se odjet do hlubokých jeskyní, ale John chce zjistit souřadnice poslední katastrofy: ze dveří, které Lucinda tenkrát poškrábala, sundává lak. John však netuší, že Abby i Caleb stejně jako Lucinda slyší šeptající hlasy, které jim říkají, co se stane... (TV Prima)

DMRaper

Cage-a mam moc rad a toto je skvely film,ktory si zasluzi 4* a to nie len preto,ze mi pri konci vyhrkli slzy do oci (to uz sa mi straaasne davno nestalo :) ) ()

veverysiak

Veľmi slušný pokus o prienik scifi a mystérie, pri podobných kúskoch sa to len tak hmýri efektami, tu si chlapi vystačili s minimom, keď neberiem do úvahy záverečné scény, a predsa je to pútavé, škoda pár prešľapov v prostoduchých dialógoch, ale nezvyčajne krutý záver bol super, takže 75%. ()

kishi_SO

konecne sa Cage po dlhej dobe dockal aj lepsieho filmu... nemozem si pomoct ale film ma doslova vtiahol do deja a zabudol som i na pravidelnu davku zemiackov, ktore zvyknem pri filmoch jedavat. Apokalipticky film, super napad a poucenie, ze nechavat odkazy buducim generaciam nie je najlepsi napad !!! ()

TheTimo

Film, který jsem doslova zhltal. Ale takovýho konec jsem rozhodně nečekal. Perfektní příběh, avšak konec stylu 2012 se mi nějak extra nelíbil. Přesto všechno 80%. ()

Rieux

Proyasa som prvy krat zaregistroval ked natocil I, Robot. Bolo to naozaj perfektne sci-fi kde som sa nenudil. O Knowing som pocul neradostne zvesti uz pred zhliadnutim a trocha som sa bal o vysledny dojem. Ten bol nakoniec lepsi nez som cakal. Film bol napinavy, bol sci-fi v tom pravom slova zmysle a ponukol trocha nostalgie za kedysi genialnym Shyamalanom. Avsak nebolo to az take uzasne. Cage uz pre mna istu dobu nie je prvotriedny herec - a mozno ani nikdy nebol - a tak sa uz netesim na filmy, v ktorych hra, lebo su to v poslednej dobe somariny alebo prinajlepsom oddychovky na sobotnajsi vecer. V tomto filme nastastie zahral to, co kedysi na ludi zaberalo, ale stale sa nevie zbavit toho svojho vystupovania. Jeho problem je, ze ci hral trestanca, chemika, archeologa, jasnovidca, atd. vzdy posobil rovnako. Cage sa naucil zopar ksichtov a v kazdom filme ich opakuje. Jeden z dovodov jeho upadajucej slavy je prave to, ze ksichtiky omrzeli. Cageova pritomnost v Knowing strhava filmu kvality. Sem bolo treba vybrat niekoho, kto vie cloveka presvedcit - ako to dokazal Smith v I, Robot. Aby som ale nebol prilis kriticky voci hlavnej postave, ani scenar nie je ktovieako uzasny. Na sci-fi poviedku by to bolo super, pretoze tam je na nas ako si co predstavime, ibaze vo filme nam tvorcovia ukazuju vsetko a prave tie najfantastickejsie veci vyzeraju stokrat lepsie v hlave ako priamo na platne. Nech sa snazili akokolvek, miestami to vyzeralo vselijako len nie presvedcivo. Zhrniem to, napad dobry, aj prevedenie slusne, len z toho az prilis citit komerciu a celkovo ten film nic neda... ()

EddiePJ

Nebýt konce, kdy ufouni odvezou děti a ty se pak prochází po jiné planetě s bílým králíčkem (což bylo naprosto zbytečné), tak by film vyzněl o dost lépe. Stejně ale dávám čtyři hvězdy. ()

halberdier

Alex Proyas už svým Já, robot dokázal, že dokáže natočit i kvalitní blockbuster. Proto jsem neměl důvod se netěšit i na jeho další film, zvláště když samotný námět vypadal velmi slibně. Trochu jsem měl jen obavy z obsazení Nicholase Cage do hlavní role. Mé obavy byly ale liché - dle mého názoru se jedná se o jednu z jeho nejlepších rolí za poslední roky. Příběh je opravdu zajímavý a vcelku originální. Knowing je rozhodně vydařený film, kterému nechybí napětí, akce, vynikající triky a překvapující zvraty. Menší problém vidím v tom, že film během svého trvání změní několikrát žánr, kdy ne všechny jeho části jsou tak kvalitní. Například závěr, ač je skvělý, jako by byl z jiného filmu. Věřím, že z toho námětu mohl Proyas vyčerpat ještě víc. Přesto jsem se celkem bavil, o něco méně než u Já, robot. ()

Daweee01e

Jakožto velký fanda filmů s touto tématikou si budu zachovávat celkový odstup a objektivnost při jeho hodnocení... Hned na začátek však musím říct, že jsem nikdy nečekal, že se může z papíru předpovídajícího budoucí katastrofy vyklubat to co se z toho vyklubalo. Proroctví je určitě kvalitní snímek, ve kterém je stále co zlepšovat, ale i přesto zabaví a dá se pustit i za nějaký ten čas znovu. Ti, kteří film neviděli doporučuju, určitě stojí za zkouknutí, ale určitě se najde lepší a propracovanější film trošku podobný tomuto. ()

brasek

V poslednom čase sme tu mali viacej apokalyptických filmov. Som názoru, že jednoznačne tento je najlepší. Skvelá myšlienka, vynikajúca realizácia... pád lietadla je úplne geniálny. Veľmi oceňujem, že film sa nekončí happyendom. Miernym rušivým momentom sú pre mňa Našepkávači, ale ich finálna scéna odletu zo Zeme dáva zabudnúť na ich možno mierne nešťastné zásahy do deja filmu. Pointa filmu? Na konci filmu vidíme chlapca a dievča ako bežia k stromu... každého napadne, že nový Adam a Eva a život pokračuje niekde inde ďalej, ale táto scéna ostro konfrontuje s poslednými slovami otca hlavnej postavy reverenda Koestlera... ovšem ak Našepkávači sú mimozemšťania a nie to, v čo reverend veril. ()

Skretule

Scéna s letadlem byla opravdu vydařená ale jinak...začátek se rozjížděl zajímavě ale s dalšími minutami film sklouzl do zhuleně hypnotické vyze konce světa, která mě opravdu nepřesvědčila o přihození aspoň jedné hvězdičky navíc k celkovému hodnocení. ()

othoson

Dle mého názoru až překvapivě originální film... Líbilo se mi i herecké obsazení... Ale nejvíc se mi líbil závěr, protože konečně nikdo tu Zemi nezachrání;) PS: Omlouvám se za spoiler... ()

Martiiiiinka

Vím, že mluvíme-li o blockbusteru, není asi na místě očekávat žádnou zásadní myšlenku, hloubku a tak... no, ale úplná blbost by to taky být nemusela. A Knowing k ní, podle mě, lehce inklinuje. Tedy ne, že by to byla vyloženě tragédie, je tam spousta vcelku dobrých momentů, docela se mi líbily efekty, třeba pád letadla byl dost povedený, ovšem jenom to asi nestačí... Logika děje se navíc vytrácí hned zkraje a žánrově jsem se ztratila já sama. Nejdřív se totiž film tváří jako mysteriózní opus, pak se mění v akční trhák aby se v závěru stal podivným sci-fi bez špetky logiky? Nechápu. A upřímně, kýčovitý závěr s dětmi a králiky (?) běhajícími po podivném pastelovém světě by byl podle mě spolehlivým zabijákem i mnohem lepších filmů. ()

Atten

Nebýt infantilně přeslazených dětí z padesátých let nebo té příšerně protivné a hysterické kundy, kterou jsem měl chuť umlátit železnou trubkou, přejet zahradní sekačkou, pochcat a zahrabat, aby se netrápila, byla by to paráda. To ovšem nemění nic na tom, že jsem to viděl už několikrát a vždy jsem se bavil. A jistě se na něj podívám znovu a rád. ()

void

Tak tenhle film mi sedl. Ani Cageův psí pohled mi nevadil. Výborně tíživá, teplá, deštivá atmosféra, neodvratnost nadcházejícího konce a konečně normálně a do pohody vychované dítě... Hudební doprovod byl fantastický; je pozoruhodné jak moc může pomoct (a uškodit) zvolená hudba. Krása. Pěkně zahrané, má to spád a film je vizuálně velice působivý, dokonce mě několikrát pěkně vyděsil. Dá se koukat opakovaně a reziduum doznívá i 2-3 dny. Celková melancholická kompozice úplně obešla veškeré mé pozor-kýč-! bezpečnostní obvody a šlo se tak plně naladit na fatální omg-we're-all-gonna-die motiv. Lahodné! ()

warner

Napínavý a mrazivý příběh, jiný "typ" katastrofického filmu než filmy např. od Emmericha. Jeden z mála, který nekončí obvyklým happyendem. ()

@nthr4X

Čísla ve filmech obecně mě vždy fascinovaly ( i když matematika není můj šálek kafe). Napětí, temné až hororové prvky to vše tam bylo. Závěr byl hodně překvapující o to víc jsem si to užil. Balancuje to na hraně 3 až 4 *. Ale Cage je pro mě srdcovka proto dám za 4*. ()

Griswold

Ke 100% hodnocení tomu něco chybí, ale rozhodně se jedná o film dokonalý v některých detailech. (spoiler) konec hodně lidí možná zklamal, ale vlastně v tomhle filmu to ze všech jinejch co v Hollywoodu vznikl náš svět prokoupil nejvíc. Cage to zahrál standartně, atmosféra slušná a celkově příjemný film prostě. ()

tamadas

Čekáte film podobný filmu 2012 ? Chyba, protože tenhle snímek se od katastrofických jen odráži a na konci nabídne vlastní vyústění které je podle mě strhující. Nehody jsou realistické zvlášť ta s letadlem díky roztřepané kameře a hudba dá správnou atmosféru. ()

Ajka2

Film, který má sice své chyby, ale i tak dokázal upoutat mou pozornost. Konec filmu mi přišel trošku "přehnaný", ale zbytek děje byl dobrý. Místy, kdy se tajemné postavy plíží lesem je atmosféra taková, že vám poleze mráz po zádech. Film, který bych si pustila znova. ()

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (více)

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Kytarista, Dracula a sportovní John Woo

Kytarista, Dracula a sportovní John Woo

31.08.2008

...aneb „Novinková smršť 2“. Tak co tady dnes pro vás máme? Brett Ratner je momentálně spojován s adaptací počítačové hry God of War, ale kromě této starořecké mytologické řežby pošilhává i po… (více)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (více)