Jako hvězdy na Zemi

(festivalový název)
  • Indie Taare Zameen Par (více)

Devítiletý chlapec je sužován svým okolím - ve škole není schopen přečíst jedinou větu, nosí špatné známky a s tím se nesou i další problémy - dusno doma, šikana... Smyčka kolem krku se mu utahuje, až se zoufalý otec rozhodne "nepovedeného" synka poslat na internát. Tam po mnoha útrapách potkává nového učitele výtvarné výchovy, který ví zcela přesně, jak se jeho problém nazývá - dyslexie. A začíná osvěta na všechny strany a vše se začíná obracet k lepšímu... (bolly.cz)

Ramanam

Trochu mi vrtá hlavou, jak je možné, že nikdo u dítěte tohoto věku nepoznal jeho poruchu, kterou měli za lenost a vzdor. Ani učitelé na dvou školách a už vůbec to nenapadlo rodiče. Poté se všichni tvářili, jako kdyby umíral, či byl totálně méněcenný. Když tedy tento fakt pominu, tak se dostávám k samotnému příběhu, který šel svým motivem poměrně dost mimo můj zájem. Než na scénu přišel Aamir Khan, tak to bylo opravdu průměrné a mnohdy i otravné. Pak už šlo vše krásně nahoru, ale i tak to prostě nestačilo, abych se s postavami dostatečně sžil a nějak nad plán přidal i více svých sympatií a emocí. Natočeno to bylo ale dobře, včetně mnoha nápadů, které ukazovaly svět dětské fantazie a vnímání světa. Celkově bych tento snímek hodnotil za tři a půl hvězdy, ale zde musím přidat půlhvězdu za Aamira a dobře zvládnutou filmařinu. Kdyby toho nebylo, tak by film už nic před osudem tří hvězd nezachránilo. Tyto věci však nakonec převážily nad negativy, ale musím přiznat, že nad výsledkem přišlo zklamání, neboť jsem čekal o dost lepší zážitek. ()

Scevola

Dalsi Indicky film Aamira Khana zo skolskeho prostredia. Na rozdiel od 3 idiotoch, ktore boli ponati komedialne, tak tento film je viacej zamerany na emocie. Ma aj dalsie podobne crty ako 3 idioti, dlzka a ukryva v sebe posolstvo. Bol som celkom milo prekvapeny. 7/10 ()

XdanteX

To k čemu se dlouhé roky neumí ani naše školství pořádně postavit. Vecpané dojemně(opět v indickém pojetí) ale k věci do 2,5 hodiny..........Ten moment když 10ti-letý kluk naprosto zastíní Aamira Khana hereckými dovednostmi :D ()

orkadimenza

Po době jsem zavítal do vln Bollywoodu a jsem samým nadšením bez sebe. A opět to byl Aaamir Khan, kdo ve mně zanechal velmi emotivní zážitek z tohoto jedinečného filmu. První polovina je sice slabší, ale důležitá, protože se zde seznamujeme s hlavní postavou Ishaana a jeho problémy ve škole a celkově v životě. Jakmile na scénu přijde Aamir Khan, film je náhle o dvě třídy výš a hned hýbe s divákem a jeho emocemi. Nebudu popírat, že film útočí na city, ale i bez těchto útoků v sobě nese velké poselství. "Every child is special." Tohle bych doporučil jako zhlédnutí všem rodičům. A nejen těm, kteří mají třeba postižené dítě. Je totiž důležité nebránit dětem, aby se rozvíjeli v tom, v čem jsou jedineční, ale hlavně nepřehlížet. Dialog s rodiči je jednou z nejlepších scén, jaké jsem v poslední době ve filmu viděl. Závěr je krásný, dojemný, ale když si člověk uvědomí jak poutavě lze zfilmovat takhle zdánlivě obyčejný příběh, zůstane místo jen pro potlesk vestoje. ()

Mikino00

V životě jsem neviděl film, který by podobným způsobem tlačil na divákovy city a zároveň byl příjemným milým dílem s naději pro každého. Očekávaný děj je stupňován do až pohádkových rozměrů, kde sympatický klučina postupně začne věřit, což jej vede k velkému happyendu. K tomu sympaťák Khan i tradiční písně, ona se ta Indická kinematografie z mé strany hodně podceňuje. Mezi 3 až 4*. ()

Gaja Gamini

Nejsem přílišná fanynka Aamira Khana jako herce, ale má můj velký respekt za výběr filmů. Jedním z nich je i Taare Zameen Par, kde tahle superstar vlastně vůbec nemá velkou roli a příběh se kolem něj netočí. Nevěřím, že by do takového projektu šli jiní herci na jeho úrovni, ale o dělá to, v co věří, a za to má můj obdiv. Samotný film bere za srdce a nějak se mi nehce pitvat detaily (které bych stejně jenom chválila), aby se mi hned nevytratil ten krásný pocit, který mám po shlédnutí. ()

mi-ib

Normálně bych filmu vytkl, že je to citový vyděrač, ale tady ne. Nejen, že to funguje, ale přesně to zapadá do skvělé myšlenky filmu a plní to svůj účel. Někdy je moralizování až moc polopatické a navíc jsem měl po konci trochu pocit, jako "no pěkný, ale teď zas zpátky na Zem". Ale rozhodně stojí za to tento snímek aspoň jednou za život zhlédnout. Donutí diváka přemýšlet, a kdo ví? Třeba donutí někoho i něco vymyslet. ()

ozeki

Mám asi nějakou slabost pro indický filmy, protože tohle je další do party tzv. "Odrovnáváků". Ještě dneska musím docházet na rehabilitace a rozcvičovat si málem ukroucený krk, protože opravdu nedokážu pochopit, jak někdo může odvyprávět na tak velkém prostoru s neuvěřitelnou lehkostí naprosto obyčejný příběh jednoho neobyčejnýho kluka. Kluka, kterýho byste nejdřív nejradši trefili baseballkou do hlavy, ale postupem času (od příchodu Aamira Khana na scénu) mu začínáte čím dál víc rozumět. FIlm o tom, jak někdy naprostá maličkost (pochopení, slova chvály, zájem, špetka empatie) může usnadnit život kolem. A v případě devíteletýho "nezvladatelnýho" kluka, jehož ztvárnění se mladému herci povedlo na jedničku (jedniček si chlapec ve škole moc neužil, tak mu to alespoň takhle vynahradím), je těchto ingrediencí potřeba obzvlášť. Těžko se ztotožním s názory, že film citově vydírá nebo přehnaně tlačí na pilu. Já mu to prostě věřím. Nechápu pouhých 107 hodnocení u filmu, který je v podstatě pro celou rodinu, a do žebříčků si jdu vyfiltrovat další neznámé indické výtvory. Bombajskému Hollywoodu zdar :) ()

syphoon

Zaplať hinduistickému bohu za takovéto filmy!!! Myšlenkami se přesunete úplně, ale úplně jinam. V první půlce filmu se Vám svírá ruka v pěst/facku, když rozmazlené fracka bystre nejraději začali vychovávat sami. Ve druhé půlce místo stryktní výchovy dochází k obratu příchodem mého terapeuta na nervy Amira Khana. Doprovodná hudba není sice tak veselá a vtipná jako tomu bylo v případě Tří idiotů, ale necelé 3 hodinky Vám utečou rozhodně rychleji, než první dny na internátní škole pro hlavního hrdinu :) 75% ()

Meeryan

Film je o chlapci, který je jiný než ostatní... Překvapilo mě jak, hlavní herec dokázal hrát tak věrohodně, opravdu má talent. Krásně natočeno. Pobavila věta vnímavého učitele (Aamir Khan) s kterou se ztotožnuji: „Když chcete závodit, chovejte závodní koně, ne děti.“ 95% ()

doriana.g

Čím jsem starší, tím mám tyhle jejich přepálené pohádky radši. A čím víc času mám, tím víc mi vyhovuje ta téměř tříhodinová stopáž. Mám šanci se vcítit, ztotožnit, pochopit. Aamir herecky potěšil jako vždy a jako rejža nezklamal - měl zřejmě dobré učitele. Celé dobře, a navíc úžasná hudba. Ten hlavní motivek mi bude v hlavě znít ještě dlouho. ()

deac

Kdyby si bollywood odpustil ty úchylný muzikálový scény, mohl ode mě obdržet o nějakou tu hvězdu navíc. Pan režisér Boyle to naštěstí pochopil, a pořešil to v Milionáři z chatrče šikovně během závěrečných titulků. Horší už to bylo s panem Khanem, úvodní scéna pana učitele před žactvem bylo jedno z nejhorších filmových martyrií v mém dlouhém životě, a to jsem měl zavřené oči a zacpané uši. Ještě teď je mi z toho trapně. ()

90125

Rozpravka. Vsetko je predvidatelne, rozpravkovo cierno-biele a mimoriadne rukolapne podane. Ziaden dejovy twist, alebo prekvapenie sa nekona. Naivita pribehu sa postupom casu znasobuje a stava sa az neunosnou. V podstate by sa to cele dalo natocit ako 30 minutovka, toto ale ma 163 minut !!! Som za to, aby filmy vyvolavali u divaka emocie, ale takymto prvoplanovym, primitivnym sposobom to zozrat nedokazem. Objektivne vzato je to remeselne velmi dobre natocene a chapem aj to, ze tento fim ma svojich fanusikov, ja sa ale medzi nich urcite nezaradim. Za peknu kameru 1 hviezda. 35 % ()

KraLuban

Krásný, silný film a Bollywood se vším všudy. Ano, je to jako vždy přiliš dlouhé a přesto to vlastně nevadí. Ano, jsou tu jako vždy celkem zbytečné písničky (aby indický divák dostal za svoje peníze hodně muziky) a přesto - tyhle konkrétní ani neruší a jsou součástí děje. Ano, je to hrané na city a přesto divák rád na konci slzičku uroní. A ano, s výjimkou hlavních postav herci přehrávají, ale jako obvykle navzdory jejich počtu, jen připravují scénu pro hlavní postavy. A ty jsou skvělé - úžasně přirozený představitel hlavního dětského hrdiny a jako vždy výborný Aamir Khan. Trošku zkrátit a byla by to absolutní pecka. I tak, slušných 80%. ()

Damnsinead

Ishaan je malý kluk s velkou fantazií... a dyslexií. Ve svém okolí naráží na nepochopení, dokud je neobjeví skvělý pokrokový učitel. Chápu poselství, ale nedojímá mě to. Velký klad filmu je hravé vykreslení způsobu, jakým Ishaan vnímá svět a jeho obavy ze školy a učiva. Ale příběh vyprávěný pomocí nerealistických, absurdně zaujatých postav nefunguje. Všichni Ishaanovi učitelé jsou vykreslení jako neschopní idioti, kteří ho okamžitě trestají a shazují, Ishaanův otec je zaslepený a nepřipouští si své chyby, maminka se snaží pomoct, ale nic nechápe. Oproti tomu náš skvělý učitel zahájí vyučování muzikálovým číslem, má pochopení pro všechno a pro všechny, samozřejmě dělá velké pokroky a převrátí celou školu vzhůru nohama. Ale trvá víc než hodinu, než se tenhle učitel objeví a posune děj dopředu. Celý film se snaží ždímat z publika emoce, jak jen to jde.A to vše natažené na 160 minut. Na víc jak dvě hvězdy to nemá. ()

peakus

Cílová skupina diváků: rodiče dětí s ADHD (či SPU). Jelikož jedno doma mám, vím o čem mluvím. Výborná terapie. Úpravný kabátek neubírá nic na tom, že je znát, že se režisér o téma zajímal, a snaží se celkem srozumitelným způsobem vizualizovat způsob přemýšlení dětí s podobnými problémy. Ty řetězce nedorozumění a pohled na svět z úhlu malého kluka házeného do vody každodenních povinností, které se ostatním zdají tak snadné a samozřejmé, no nešlo to jinak, než srovnávat s realitou. Prostě film v pravý čas na pravém místě. Za zmínku a pochvalu stojí hudba a herecké výkony Aamira Khana, ale především malého Tanaye Chhedy. Aamir Khan jako režisér ukazuje své široké srdce a na příjemném podnose přináší užitečné. Exkurzem malého Ishaana do podhoubí města také nezapomněl, přes problémy hlavního hrdiny, poukázat na ještě větší strasti nejnižších indických kast. Jsem zvědav na další Khanovy počiny. ()

klarka05

Pokud přemýšlíte o shlédnutí tohoto filmu, délka je opravdu velmi odrazujícím faktorem. Tvůrci filmu navíc velmi hrají na city, některé scény jako by vypadly z amerických "dojáků". Ale téma je velmi zajímavé a v současné době velmi aktuální. I když je u nás péče o děti se specifickými poruchami učení jako je dyslexie velmi rozšířena, stále se ve společnosti setkáváme s negativním potojem k těmto dětem. Proto bych tento film rozhodně doporučila všem pedagogům a rodičům, kterých se tato problematika týká, protože ji zde mohou vidět z jiného úhlu pohledu, než je ten jejich. Velmi oživující jsou animované pasáže a hravá (i když někdy mírně otravná) hudba. ()