Vzhůru do oblak

Up

Hore

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Komedie / Rodinný

USA, 2009, 93 min

Přišlo mi celou dobu, co jsem na tenhle animák koukal, že tohle prostě pro dětičky v žádným případě není. Hudba je nádherná, jenže hrozně smutná a ten příběh ze začátku také neoplývá optimizmem...spíš se to všecko s prominutím sere a ukazuje to zkráceně život, takový jaký prostě je, a ty děti to nebudou schopný pobrat. Příjde mi to hodně zvláštní, že Pixar zkouší na děti zapůsobit v tomhle směru. I když v průběhu to dokazuje, že dětičky mají cílený trh pro Pixarovce, stejnak se toho dojmu zbavit nemůžu. Uvrhne ho na mě totiž hnedka při první scéně, kde jsem snad i vypustil pár slz, protože spojení s hudbou tu bylo dost na psychiku a já měl dojem, že takhle zle mi bylo naposled u závěrečné scény Gladiátora..no fakt...až tak mě to vzalo. Přitom je Vzhůru do oblak hezký filmík, i animace je hezká. Přesto je to hodně zvláštní animák, který mě dokázal dost položit na kolena, ne koncem, ale už začátkem a ta hudba zde je jako seslání z nebes...nádherná, příjemná, smutná a osudová. Taková, jaká se vkládá do těch nejnáročnějších životních dramat. Ale jenom ze začátku, pak už je to prostě a jenom pohádka a musím říct, že krásná.(24.8.2009)

Animák, který divákovy emoce ždíme se stejnou lehkostí, jako ta nejlepší hraná dramata. V momentech, kdy se tak děje, zvlášť zamrzí ta občasná příběhová jednoduchost, přímočarost, neoriginalita, která tomuto hořko-vtipnému skvostu propichuje balónky a táhne jej dolů. Ne nějak drasticky, ale dost na to, aby přišel o jednu hvězdičku... Jinak souhlasím s tím, že prvních 10 minut je asi to nejlepší, co jsem v animovaných filmech viděl.(5.9.2009)

Úvod je perfektný! Neskutočne dobrý nápad a jeho prevedenie. Dojemné, vyzreté a krásne (pohľad na starý dom sa veľmi podobá na klasický krátky animák http://www.csfd.cz/film/33968-little-house-the/) Ako však pribúdajú minúty - pribúda aj príliš veľa infantilného humoru (nesmial som sa) a nápady už tak geniálne nie sú. Škoda toho, ale aspoň sa bavia aj tí najmenší (slovo rodinný je splnené do bodky). Ku koncu je vyzretosti znova viac. Pixarovské zlaté ručičky tentokrát nezabodovali tak ako som očakával..... EDIT: Po druhom pozretí zvyšujem na 4*. Aj keď to nepatrí k vrcholu tvorby Pixaru, stále je to veľmi kvalitne spravený animovaný film. Ten stred (ktorý som pokladal za veľmi slabý) mi prišiel dokonca zábavný. Má to jednoducho svoje veľké dobrodružné čaro.(29.6.2009)

Každý máme své místo, kde skladujeme minulost...S přibývajícím věkem mu vyhrazujeme větší a větší prostor. Až nesmyslně moc..Dost často končíme tak, že vlastně už není kam se svobodně hnout aniž bychom o ní nezakopli. Aniž by naší budoucnost nespolkla..Navíc je tu ta podlá vlastnost malovat si jí jako jeden velkej ideální vzdušnej zámek. Není správné na minulost zapomínat. Ale není ani správné jen a jen pro ni žít. Kdo se s ní smíří. Kdo jí nechá spát a jen občas se za ní ohlédne, je tím kdo vyhraje.. Pixar dělá pohádky které budu pouštět svým dětem ať se jim to bude líbit nebo ne. Jsem naměko, směju se a mám pocit že jsem si z toho odnesl i něco na přemýšlení. Málokterý film mě udrží koukat od vteřiny první až po tu poslední. Bravo! Po všech stránkách..(11.12.2009)

[imdb: 8.4/10] | me: Krásny a dojímavý začiatok bez slov, ktorý vykresľuje život taký aký je. Určite zapôsobí a dojme (práve dospelého diváka), avšak s pribúdajúcim časom sa stáva film viac a viac rozprávočkou (pre tých najmenšich) a humor sa vracia do plienok, kde hlavným vtipom sú naháňačky, rozprávajúci psy a pod. :). Nie je to vôbec nudné, ale po tom začiatku sa to mohlo cele niesť v takej dospelejšej (trošku "odrastenejšej") atmosfére. Inak pekný príbeh s množstvom bežných vtipov, ale (rozprávkovo) netradične silným začiatkom - Život v kocke :)(3.2.2010)

• - Dosud vůbec nejkratší film Pixaru. (HellFire)

• - Režisér Peter Docter se nespokojil pouze s fantazií a s částí štábu se osobně vypravil do džunglí Jižní Ameriky, aby iluze krajiny, do které míří hlavní hrdinové, byla co nejautentičtější. (Olík)

• - Dug má narozeniny přesně v den, kdy se setká s Carlem. (Zdroj: ČSFD.cz)