Vzhůru do oblak

Hore

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Komedie / Rodinný

USA, 2009, 93 min

BAFTA Awards - 2 ceny: Najlepsi animovany film / Hudba + 2 nominacie: Zvuk / Scenar ________ Chcel som si tento animak pozriet hlavne preto, lebo ma zaujimalo, z akeho dovodu sa dostal az na 32. miesto na IMDb z TOP 250. No a priznam sa, pacilo sa mi to, ale tak ako UZASNAKOVI (2004) alebo RATATOUILLE (2007) zase nie. Lenze Brad Bird nereziroval Vzhuru do oblak, mozno to tam bolo nejako citit. Samozrejme je tam mnoho krasnych ale i smutnych scen, pohladene smutnou melodiou na klaviri, ktore ale mozu detskeho divaka zase nudit. Potom su tam psi, ktore rozpravaju cez akysi zazracny obojok, ktore sa zase mozu pacit malym detom a zase dospelym to moze byt nudne, tazko povedat. Mne sa to pacilo, ale nie je to animak, ktory by ma bavil vidiet viackrat. _______ Edward Asner - (Carl Fredricksen) +++ Christopher Plummer - (Charles Muntz) +++ Jordan Nagai - (Russell) +++ Delroy Lindo - (Beta) +++ Bob Peterson - (Dug / Alpha) +++ Jerome Ranft - (Gamma) +++ Elie Docter - (Mladá Ellie) +++ Jeremy Leary - (Mladý Carl) +++ Produkcia: John Lasseter, Andrew Stanton +++ (Videl v kine 06.09.2009) +++(6.9.2009)

Vládci (3D) loutek dokazují, proč slaví takové úspěchy napříč věkem svých diváků. Poprvé však mám pocit, že jedou až na příliš velkou jistotu. Bez ochoty riskovat, či se jakkoliv odklonit od oblíbeného trendu. Životní pravdy hladí, přílišný mentorský tón prudí. Nenudil jsem se, spíš jsem si to neužil a to je horší.(2.11.2009)

Sú madagaskarské (alebo ľadovodobé) dobrodružstvá, a sú juhoamerické dobrodružstvá. Tie prvé stoja na výstupoch desiatok srandovných postavičiek, zlepených štíhlou linkou o rodinných hodnotách. V tomto juhoamerickom dobrodružstve je iba jedna srandovná postavička (pre ktorú Pavel Liška urobil to, čo Eddie Murphy pre oslíka), a film stojí na témach premárnených životných možností a plnenia si detských snov (ktoré môže skrývať aj temné stránky = chytro zobrazený rozdiel medzi vnímaním sveta detskými a dospelými očami). UP je animák, ktorý v plnej miere docenia iba dospelí diváci (decká sa určite viacej pobavia pri madagaskaroch). Vrcholom filmu je pre mňa stručné úvodné zhrnutie života hlavnej postavy od detstva po starobu. Nádhera. Keby sa snímka vykašľala na decká (čo samozrejme nejde:) a pokračovala by v takto nastavenom štýle rozprávania, mohla sa stať mojím najobľúbenejším animákom.(12.8.2009)

Rozpočet $175miliónovTržby USA $293,004,164Tržby Celosvetovo $731,338,164Tržby za predaj Blu-ray v USA $83,370,383 //počet predaných kusov 2,501,044Tržby za predaj DVD v USA $229,969,645 //počet predaných kusov 10,423,270║ V 3D to musí byť ohromný zážitok ale aj tak videl som to na plátne kina a bol som nadmieru spokojný. Tvorcovia od Pixaru opäť prekvapujú a ponúkajú nevšedný zážitok v podobe dobrodružného filmu z nádychom drámy, kde si môže prísť každý na svoje. V prvom rade až zarážajú aký veľký citový náboj dokážu do rozprávky dať, myslím že emocialnejšia zálažitosť v podobe počítačom animovanej rozprávky tu ešte nebola(naposledy ma takto silno zasiahol len animovaný film od Brada Birda Železný Obor). Samotný dej je tak originálny že od samotnej podstaty si sledujúci musí na to dejové prevedenie zvykať, napríklad absolútne šokujú zo štipkou brutality v podobe zranení niektorých postáv(pracovník na stavbe, vták Kevin) v tom že po nejakom tom nešťastnom tržnom zranení príde aj na krv, áno z rany im tečie krv, čo pokiaľ si dobre pamätám som v rozprávke ešte nezažil a preto to môže pre viacerých ako aj pre mňa vyznieť v menší šok. A už ako je zvykom Slovenský dabing je opäť špičkový, takže je to opäť zážitok a radosť sledovať aj v tomto ohľade. /videl v kine: 95%/(1.9.2009)

Nádherná, dětsky hravá i silně profesionální animace není u Pixarovek žádným překvapením, vyzdvihnout je však ještě třeba perfektní Giacchinovu hudbu, jenž podbarvuje, zjemňuje, popř. dramatizuje scény přesně dle potřeby. Nicméně do první třetinky filmu nebyla technická stránka jedinou složkou blízkou dokonalosti. Vynikající, v podstatě srdceryvný úvod do děje, práce s nadsázkou, skrytá hloubka obsahu (stáří, nostalgie) zabalena ve srozumitelné pohádce - bravo! Zbytek filmu je sice vtipnější (rozhodně vtipnější než WALL-E), ale také jednodušší, infantilnější (polidštěná zvířata), nijak opojný a zkrátka "obyčejně Pixarovský"... Což ovšem pro řadu lidí bude i tak představovat vrchol zábavy. 7/10(1.6.2009)

• - Pracovní označení snímku neslo v době jeho tvorby jméno Helium. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Na začiatku filmu je možné spoznať divadlo v akom sa odohrával krátky film Presto (2008). (LuiCJ)

• - Ačkoliv je pták jménem Kevin fiktivním živočichem, jeho podoba byla inspirována směsicí skutečných ptáků. (Olík)