Vzhůru do oblak

Hore

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Komedie / Rodinný

USA, 2009, 93 min

První část, kdy zhlédneme život hlavního hrdiny tak nějak v kostce, by si vystačila na samostatný krásný melodramatický film. Ostatní je už jen film o dobrodružství malého Vietnamce, který se znenadání ocitne na verandě nerudného dědka, který už jen tak nějak dožívá svůj život. Ovšem bez tohoto intra samozřejmě by to celé nedávalo smysl, to je jasné. Nebýt extrémních postav, kdo ví. Koneckonců, kdo by proti sobě nasadil malého Vietnamce a starého morouse a narval do toho tolik prachů a piplal se s každým obrázkem? No pošuci z dílny PIXAR, jedině oni. A protože nerudní morousové a malí Vietnamci jsou mi bližší (jsem jimi obklopen), než třebas roboti, závoďáci, hračky apod., zvedám palec vzhůru do oblak.(29.4.2011)

Ještě u žádného Pixara mi tak netekly slzy, jako u tohohle. Pes je skvělý a dokonalost mu dodává dabing Pavla Lišky (kam se hrabe originál). Pro mě byla maličká vada na kráse animace dědy a také ta zápletka na ostrově. Ovšem balónky byly nádherné a jako obvykle u Pixara ty nádherné detaily při animaci (viz stěhovák a jeho cedulka na tričku).(30.8.2009)

Krásny animák, ktorý už po úvodných minútach dokáže žmýkať slzy scénou starnutia a nevyhnutného smutného konca. Obrovskú zásluhu na tom má naozaj skvelá hudba, ktorá sa mi na Oscaroch až taká dobrá nezdala. A ako som sa mýlil, som zistil až pri sledovaní, kde sa hudba krásne prepojila s obrazom. Zaslúžený oscar za hudbu. Výborný úvod, výborný záver, trošku horšie dopadla prostredná časť, kde chýba hlavne humor a trošku akcie, ktorá by ju oživila. Celkovo, ale opäť výborný počin od Pixaru. 80%.(14.3.2010)

Chtě, nechtě mám neodbytný pocit, že nám kluci a holky od Pixaru začínají stárnout. Což o to, očekávání s každým dalším hitem bobtnají a publikum se rozšiřuje a rozšiřuje. Ale už tomu chybí ta dětská rozvernost, skoro bych chtěl říct až zlomyslná anarchie. Auta byla první vlaštovkou. Vzhůru do oblak se jim až povážlivě přiblížila. Chtělo by to nějakého pixarovského pohrobka. A to rychle. Ale jinak platí stále to samé: jímavé, vtipné, originální a pro všechny generace.(6.2.2010)

Animák, který divákovy emoce ždíme se stejnou lehkostí, jako ta nejlepší hraná dramata. V momentech, kdy se tak děje, zvlášť zamrzí ta občasná příběhová jednoduchost, přímočarost, neoriginalita, která tomuto hořko-vtipnému skvostu propichuje balónky a táhne jej dolů. Ne nějak drasticky, ale dost na to, aby přišel o jednu hvězdičku... Jinak souhlasím s tím, že prvních 10 minut je asi to nejlepší, co jsem v animovaných filmech viděl.(5.9.2009)

• - Celý dům proletí kolem okna malé holčičky, ta má na zemi míček, který se objevil už v minifilmu Jack-Jack Attack a Luxo Jr.. Stejně barevný motiv má i podlaha v minifilmu Red's Dream. (T-enter)

• - Od dob Hledá se Nemo je to první film Pixaru prezentovaný ve formátu 2,40:1. (TylerGage)

• - Carl, keď najviac obdivoval Charlesa Muntza, mal okolo 7-8 rokov a Charles mal okolo 20-30. Keď sa vydal k Rajským vodopádom mal 78. Keď sa Carl stretol s Charlesom, tak Charles nebol o nič starší ako Carl. (pugs)