Vzhůru do oblak

Up

Hore

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Komedie / Rodinný

USA, 2009, 93 min

Vládci (3D) loutek dokazují, proč slaví takové úspěchy napříč věkem svých diváků. Poprvé však mám pocit, že jedou až na příliš velkou jistotu. Bez ochoty riskovat, či se jakkoliv odklonit od oblíbeného trendu. Životní pravdy hladí, přílišný mentorský tón prudí. Nenudil jsem se, spíš jsem si to neužil a to je horší.(2.11.2009)

[imdb: 8.4/10] | me: Krásny a dojímavý začiatok bez slov, ktorý vykresľuje život taký aký je. Určite zapôsobí a dojme (práve dospelého diváka), avšak s pribúdajúcim časom sa stáva film viac a viac rozprávočkou (pre tých najmenšich) a humor sa vracia do plienok, kde hlavným vtipom sú naháňačky, rozprávajúci psy a pod. :). Nie je to vôbec nudné, ale po tom začiatku sa to mohlo cele niesť v takej dospelejšej (trošku "odrastenejšej") atmosfére. Inak pekný príbeh s množstvom bežných vtipov, ale (rozprávkovo) netradične silným začiatkom - Život v kocke :)(3.2.2010)

Nejen důkaz toho, že na dobrodružství není nikdy moc pozdě, ale hlavně potvrzení, že ve správných režisérsko-animátorských rukou se i z neobvyklého poskládání několika oblíbených klišé dá udělat perla. Doteď totiž žasnu nad tím, že drama o nesplněných snech si s dobrodružnou podívanou neodporuje, ale perfektně jí dodává hlubší rozměr.(20.8.2009)

Přišlo mi celou dobu, co jsem na tenhle animák koukal, že tohle prostě pro dětičky v žádným případě není. Hudba je nádherná, jenže hrozně smutná a ten příběh ze začátku také neoplývá optimizmem...spíš se to všecko s prominutím sere a ukazuje to zkráceně život, takový jaký prostě je, a ty děti to nebudou schopný pobrat. Příjde mi to hodně zvláštní, že Pixar zkouší na děti zapůsobit v tomhle směru. I když v průběhu to dokazuje, že dětičky mají cílený trh pro Pixarovce, stejnak se toho dojmu zbavit nemůžu. Uvrhne ho na mě totiž hnedka při první scéně, kde jsem snad i vypustil pár slz, protože spojení s hudbou tu bylo dost na psychiku a já měl dojem, že takhle zle mi bylo naposled u závěrečné scény Gladiátora..no fakt...až tak mě to vzalo. Přitom je Vzhůru do oblak hezký filmík, i animace je hezká. Přesto je to hodně zvláštní animák, který mě dokázal dost položit na kolena, ne koncem, ale už začátkem a ta hudba zde je jako seslání z nebes...nádherná, příjemná, smutná a osudová. Taková, jaká se vkládá do těch nejnáročnějších životních dramat. Ale jenom ze začátku, pak už je to prostě a jenom pohádka a musím říct, že krásná.(24.8.2009)

Po slabém Wall-E opět trošku dospěleji vypadající animák Pixarovců. Sám jsem si na začátku říkal jak tohle můžu přežít. Nesympatický dědek a otravný klučina. Naštěstí ale tvůrci přibalili nějaké ty vedlejší postavy. Opravdu jsem už začínal pomalu žehrat na to jestli nedocházejí v poslední době Pixaru nápady. Musím hned odpovědět že nedocházejí. Lítající barák, mluvící psi a hlavně jeden sympatický pták. Nejvíce mě dostala scéna kdy záporák spraví svému Beta psu mluvítko a on začne mluvit pomalu jako Darth Vader. Dost mě zarazily smutné scény zkraje filmu, které byly opravdu hodně dojemné až jsem málem zamačkával slzu i já....... No nakonec samozřejmě vše dobře dopadne. PS: Pro mě jednoznačný král animovaného filmu pro rok 2009. Druhé shlédnutí totiž tento animák vytáhlo ještě více vzhrůru.(25.7.2009)

• - V závěrečných titulkách, ve kterých je fotoalbum s fotografiemi, je na jedné z nich vidět hlavní postavy, jak stojí před kinem, kde promítají film ze série Star Wars, jejichž práva později zakuopila společnost Walt Disney. (Skywalkers)

• - Kvůli lesklému peří ptáka Kevina museli pracovníci studia Pixar vytvořit zcela novou technologii snímání. (Olík)

• - Film sa inšpiroval príbehom pani Edith Mcefield, ktorá odmietala predať svoj dom veľkej developerskej firme. Ponúkali jej zaňho milión amerických dolárov. Firma nakoniec musela dom obstavať. Ani po jej smrti však dom nebol zbúraný, stal sa symbolom odporu. Dom sa nachádza na predmestí Seattlu vo štvrti Ballard. Edith v tomto domčeku žila až do svojej smrti, dožila sa 86 rokov. (Ghostix)