Sin Límites

Little Ashes

Drama / Životopisný / Romantický

Velká Británie / Španělsko, 2008, 107 min

Tak nějak zvláštně uchvacující.. Někdy až moc zvláštně, že člověk nevěděl, jestli to, co zrovna vidí, je spíš k smíchu nebo k pláči. Ale rozhodně svým specifickým způsobem uchvacující. A Robert vypadal chvílema jako solidní psychouš, já mu to teda věřila. Javiera chválím, ten by kouzelnej. Stojí za vidění :)(14.3.2010)

Jednoznačně zvláštní, překvapivá podívaná. Natolik překvapivá, že ani nevím, zda-li tuto biografii mohu považovat za věrohodnou. Salvador Dalí byl geniálním "šílencem" (a v tomto směru ho Pattinson předvedl dokonale, nechápu ty negativní reakce na jeho výkon) a rovněž byl navýsost extravagantní bytostí. Potud dobrý. O zbytku ale vskuktu nevím, co si myslet. Jednak jsem čekala jinou podívanou (zaměřenou na jeho umělecký vývoj), jednak jsem nečekala tak svéráznou autorskou (!) adaptaci jeho intimního života. Kdo ví, třeba časem změním názor. Zatím však na mě tenhle popílek z jeho života příliš nezapůsobil. Spíš to působilo, jako by se Paul Morrison snažil natočit skandální podívanou na odvrácenou tvář zvráceného umělce. // Už teď se ale těším na Dali & I: The Surreal Story (http://www.csfd.cz/film/225159-dali-and-i-the-surreal-story/) a doufám, že ten mě nezklame, ale naopak potěší.(6.12.2009)

• Hellboy

Námět by zkušenějším tvůrcům dovolil vytvořit bezpochyby zajímavé dílo, ale tento snímek je prosycen neumětelstvím snad každého člena štábu, což dílo řadí na úroveň těch nejnudnějších televizních filmů, které v kině prostě nemají co dělat. Salvador Dalí, Federico Garcia Lorca, Luis Bunuel + počínající občanská válka ve Španělsku a (ne)skrývaná homosexualita - to jsou faktory, které z námětu mohly v rukou schopných lidí vytvořit hit. Místo toho je to jen NUDA! A hrozně špatně natočená.(7.3.2010)

Určitá část života umělce, malíře Salvadora Dalí, což bylo pro mě velikým lákadlem. Dějištěm filmu je Madrid, kde se mladý Salvador seznamuje s místní bohémou. Z počátku se jeví nepatrně zaraženě, ale během pár chvil se u něj projeví kreativní nutnost na sebe za každou cenu upozorňovat lidi v jeho společnosti, což se chvílema jeví křečovitě. Jakýmsi řízením osudu se zahledí do svého kamaráda Frederica Lorcy, který jeho city opětuje. Film ve své podstatě vypráví homosexuální příběh dvou studentů, kteří měli vyjmečný talent v oboru umění a kteří se svou orientaci, kvůli společnosti, snaží skrýt. Snímek je zajímavý tím, že se snaží popisovat veškeré sebepeprnější situace velmi realisticky, nijak se nesnaží provokovat nebo záměrně šokovat. Prostě je popisována skutečnost. Tento film, mě zaujal hlavně kvůli hereckému obsazení, konkrétně Salvadora velice dobře zvládnul zahrát R. Pattinson, který je kvůli upíří sáze zneuznám pro svůj kamenně neproměnný obličej. Ten ovšem v roli Salvadora dokázal, že není třeba lámat nad ním hůl, i přesto, že v některých scénách se zdá, že mu role moc nesedne. Mám na mysli přímé milostné konfrontace s Lorcou. Film je zakončen revolucí, která pro všechny zúčastněné končí černě, i když u mě utvořila dojem nutného vyústění filmu, možná právě pro jeho dějový spád( a to bez znalosti historie). Celkový dojem, který na mě film udělal je sporný pro mnoho nudných milostných scén, nicméně některé byly realisticky drsné, smutné a některé i zábavné. Obě mužské role byly výrazné, často byl Dalí v pozadí, jakýmsi Lorcovým stínem, ovšem v jiné scéně se vše obrátilo. Nedá se říct, že se jedná o životpisný nebo hraný dokument. Především já jsem problém s tím, že byla do pozadí odstrčena Salvadorova malířská zapálenost a láska dvou mužů byla vyzdvihnuta. Kdo ví, třeba chtěl tvůrce poukázat na xenofobní předsudky nebo se mu nepodařilo utvořit kompromis, ale podle mého názoru je stejně dobrou odpovědí i to, že žívot Dalího resp.Lorcy je tak bohatý a kontroverzní, že nelze postihnout vše. Otázkou je, jestli se kdy v životě S.Dalí smířil se svou orientací nebo se dusil po celý život v přítomnosti žen. Tuto otázku mi film nezodpověděl, ale položil.(23.4.2010)

Dalí je hodně svérázná postava. Už jen proto nechápu, jak někoho napadlo, spojit si s ním Pattinsona. Nelze mu upřít snahu, ale on jednoduše na tyhle role nemá. Naopak Javier Beltran jako jeho přítel básník podává velmi dobrý výkon. V první půlce toho moc nezaujme, ale druhá už je dějově bohatší. Film hodně kazí falešný španělský přízvuk, který opravdu nebyl zapotřebí. Hodně mě pobavil konec.(25.7.2009)

• - Pattinson (Salvador Dalí) uvedl, že ve scéně, při níž ve filmu masturbuje, skutečně onanoval. Podle něj by předstíraná scéna prostě nefungovala. (busev)