Sin Límites

Little Ashes

Drama / Životopisný / Romantický

Velká Británie / Španělsko, 2008, 107 min

Určitá část života umělce, malíře Salvadora Dalí, což bylo pro mě velikým lákadlem. Dějištěm filmu je Madrid, kde se mladý Salvador seznamuje s místní bohémou. Z počátku se jeví nepatrně zaraženě, ale během pár chvil se u něj projeví kreativní nutnost na sebe za každou cenu upozorňovat lidi v jeho společnosti, což se chvílema jeví křečovitě. Jakýmsi řízením osudu se zahledí do svého kamaráda Frederica Lorcy, který jeho city opětuje. Film ve své podstatě vypráví homosexuální příběh dvou studentů, kteří měli vyjmečný talent v oboru umění a kteří se svou orientaci, kvůli společnosti, snaží skrýt. Snímek je zajímavý tím, že se snaží popisovat veškeré sebepeprnější situace velmi realisticky, nijak se nesnaží provokovat nebo záměrně šokovat. Prostě je popisována skutečnost. Tento film, mě zaujal hlavně kvůli hereckému obsazení, konkrétně Salvadora velice dobře zvládnul zahrát R. Pattinson, který je kvůli upíří sáze zneuznám pro svůj kamenně neproměnný obličej. Ten ovšem v roli Salvadora dokázal, že není třeba lámat nad ním hůl, i přesto, že v některých scénách se zdá, že mu role moc nesedne. Mám na mysli přímé milostné konfrontace s Lorcou. Film je zakončen revolucí, která pro všechny zúčastněné končí černě, i když u mě utvořila dojem nutného vyústění filmu, možná právě pro jeho dějový spád( a to bez znalosti historie). Celkový dojem, který na mě film udělal je sporný pro mnoho nudných milostných scén, nicméně některé byly realisticky drsné, smutné a některé i zábavné. Obě mužské role byly výrazné, často byl Dalí v pozadí, jakýmsi Lorcovým stínem, ovšem v jiné scéně se vše obrátilo. Nedá se říct, že se jedná o životpisný nebo hraný dokument. Především já jsem problém s tím, že byla do pozadí odstrčena Salvadorova malířská zapálenost a láska dvou mužů byla vyzdvihnuta. Kdo ví, třeba chtěl tvůrce poukázat na xenofobní předsudky nebo se mu nepodařilo utvořit kompromis, ale podle mého názoru je stejně dobrou odpovědí i to, že žívot Dalího resp.Lorcy je tak bohatý a kontroverzní, že nelze postihnout vše. Otázkou je, jestli se kdy v životě S.Dalí smířil se svou orientací nebo se dusil po celý život v přítomnosti žen. Tuto otázku mi film nezodpověděl, ale položil.(23.4.2010)

Scénář a někdy i režie v tomhle filmu dost drhnou..Postavy jsou nuceny v křečovitých situacích rozehrávat situace bez jasných či čitelných motivů a tak to má všechno tendenci utápět se v hluchých místech a slepých uličkách...Naštěstí (a to bych nikdy neřekl,že to napíšu) ústřední herecká dvojka mnohé zachraňuje a hlavně Pattinson se obdivuhodně popral s těžkou,excentrickou a nešikovně napsanou postavou na kterou absolutně nemá xicht..................Dalího moc rád nemám a zároveň k němu cítím silné sympatie, stejně rozporuplně je vykreslený i zde a stejně rozporuplně se u mě zapsal celý tenhle filmový počin=tři je málo, čtyři je moc(28.4.2011)

Začátek filmu mi přišel takový divný, byla jsem z toho rozpačitá.. Robert Pattinson mi přišel taky rozpačitý, ale naštěstí jen chvíli, protože pak se do své role "dostal" a hrál skvěle. Javier byl ohromující, jako by vůbec nehrál, ale opravdu všechno prožíval. Nečekaná láska, která jejich životy změní více, než by oba čekali, skončila dříve, než mohla pořádně začít.. Přestože většina lidí čekala, že příběh bude více pojednávat o životu Salvadora Dalího, a naopak hlavní postavou je zde spíše Federico, mně se tento film líbil a můžu vřele doporučit.(3.7.2011)

• Mononoke.

Ti kdo znají Tajný život Salvadora Dalího a čekají skandální podivnosti a smyšlené bizardní příběhy z umělcova života budou zklamaní. Little Ahes je totiž film o nudě. Není to ani tak moc o Dalím, jako o mladickém vztahu básníka Federica Lorcy s Dalím. Film je laděn dost lyricky a komorně, asi neměl moc velký rozpočet, ale stejně. Velkolepý život Salvadora byl měl být pojat s větší grácií, o to víc, když šlo o jeho studentská léta a přerod na génia, než jen ateliérová kavárna s pěti komparzisty a studentský pokoj. Přitom námět je více než slibný. Vztah dvou slavných homosexuálů, o kterém se navíc moc neví a nemluví. Další věc (která mi teda na filmech o umělcích vadí obecně) je, že nám tvůrci filmu nikdy neukážou pohled do umělcovy "kuchyně". Přitom tvoření a způsob tvorby je to, co dělá umělce umělcem. Desítky prázdných keců a rádoby art záběrů do andaluské krajiny, ale zdroje Dalího inspirace nebo vysvětlení pohnutek k jeho chování nikde. Taky nechápu, proč bylo citování básní v originále a zbytek filmu v angličtině. Působilo to strašně amatérsky. Jakmile se má Pattinson vžít do role, která vyžaduje víc než jen emo pohledy je to průser a ta jeho šmouha po kakau byla úsměvná. Takže doufám, že další film o Dalím nezklame, a dočkáme se pořádných zvráceností: http://www.csfd.cz/film/225159-dali-and-i-the-surreal-story/(7.3.2010)

Tak nějak zvláštně uchvacující.. Někdy až moc zvláštně, že člověk nevěděl, jestli to, co zrovna vidí, je spíš k smíchu nebo k pláči. Ale rozhodně svým specifickým způsobem uchvacující. A Robert vypadal chvílema jako solidní psychouš, já mu to teda věřila. Javiera chválím, ten by kouzelnej. Stojí za vidění :)(14.3.2010)

• - Pattinson (Salvador Dalí) uvedl, že ve scéně, při níž ve filmu masturbuje, skutečně onanoval. Podle něj by předstíraná scéna prostě nefungovala. (busev)