Duch boje

Akční / Drama

Thajsko, 2008, 110 min

Prachya Pinkaew

Decha Srimantra

Zajímavý nápad, parádní souboje, ovšem tvůrci zapomněli na princip přiměřenosti aneb všeho s mírou. Zejména u finálního souboje už jsem se začínal poměrně nudit tím, jak všichni nepřátelé opět vstávali na nohy, aby vzápětí opět vyfasovali úchvatné série úderů a kopů a šli k zemi. Tohle považuji za velikou slabinu a spolu s chybami, kterých se tvůrci dopustili u maskování zranění, definitivně pohřbili naději na 4*. Být finále kratší, možná bych i přivřel oči s hodnocením.(24.5.2011)

Prvních pár bojových scén je poměrně rozpačitých a choreograficky nejsou až tak bombastické, aby se daly srovnávat s Ong Bak nebo Tom Yum Goong, ale finále stojí za to a dokazuje, že Jeeja Yanin by klidně mohla poměřit síly s Tonym Jaa. Sice by asi prohrála, ale Tonyho by to stálo hodně sil a bolestivých míst :)). A na Jeeja se mnohem lépe kouká :D(15.6.2008)

Tvůrci akční mlátičky Ong-bak přinášejí další nadupaný nářez, tentokrát v ženském provedení. Opět se zde nehraje na příběh i když je tentokrát o dost zajímavější a silnější než tomu bylo v předchozích režisérových filmech. Hlavní je však opět akce a i když zde nebojuje Tony Jaa je se na co koukat. Hlavní hrdinka zvládá všechno co nám už dříve předvedl Tony ale v jejím provedení mi to přišlo zajímavejší. Přeci jen je rozdíl mezi nabušenym chlápkem a 40-ti kilovou holkou. Akce střídá akci a každá nová bitka přináší něco nového. A když už si myslíte, že vás nic nepřekvapí režisér vytasí závěrečnou 20-ti minutovou akci, rozdělenou do několika fází. Povedená bezmozková zábava.(8.2.2009)

Maminka spolupracovala s podsvětím, tatínek musel zmizet do Japonska a narodila se holčička, autistická holčička a maminka musela začít sekat latinu života normálních lidí a zmizet s dcerkou pryč. Jenže přišla rakovina a nedostatek peněz, které na její léčbu začal vymáhat se Zen taktéž nedospělý kamarád. No, a pak se spustí bojový mazec a věřte, tahle dívka doopravdy umí a výcvik nemá nadarmo.Závěrečné scény na nouzových východech domů, několik desítek centimetrů širokých ochozů několikapatrových domů jsou opravdu perfektní.(2.3.2017)

• Kangaxx

Bojové scény sú na extrémnej úrovni, avšak podobne ako u ong-bak, ani tu to zďaleka nestačí. Scenár je neuveriteľný, pravdepodobne ho písali pomedzi prestávky na poskytnutie prvej pomoci jednotlivým aktérom. AK označíme realitu za horskú rieku, tak hrdinka je motorový čln plaviaci sa proti prúdu. Jednoducho toľko nelogickostí v jednom filme som ešte asi nevidel (keď nerátam horory s rozpočtom 200 usd). Napríklad guľky z pištole sú úplne neškodné a ani prebodnutie katanou nie je čo bývalo. Keď som to rátal, tak mi vyšlo, že každých 5 rokov veku tu postavy rozbehajú jednu guľku....takže v 60tke ich nerozhádže ani dávka z kalašnikova (viď Ozzy Osbourne vo finálnom fighte). Na druhej strane karate štýl je po vzore Ongu naozaj slušný, aj keď kvality predchodcu nedosahuje (predovšetkým 25 kilová hrdinka rozdáva kopy o sile rozbehnutého kamióna, to musí jesť ovsené vločky aspoň 3x denne, keď má toľko energie). Tempo je slušné, stále sa niečo deje, každý podnikateľ v meste je padouch a jeho zamestnanci po šichte chodia na lekcie karate, ale keby všetci sekali dobrotu, nemala by dievčina koho nakopať. V zhrnutí môžem snímok odporučiť vyložene iba ako oddychovku a efektnú prezentáciu bojových umení, ktorá neobsahuje ani štipku reality. Tú tu však nikto asi ani nečaká a tak dávam 40 %. V záverečných titulkách ešte tvorcovia poukázali na to, že častejšie ako kameru pri natáčaní používali defibrilátor...(24.11.2009)

• - Jedno z nejtěžších zranění během natáčení utrpěla JeeJa Yanin. Během scény pod nízkou kovovou konstrukcí jí jeden z protivníků kopl do pravého oka, takže jej nemohla několik dní otevřít a natáčení muselo být na týden zastaveno. Natočený záběr byl použit v závěrečných titulcích. (Raztubyl)

• - Ve filmu se nepoužívaly žádné dráty k zavěšení herců při scénách na vysokých budovách a hlavní představitelka zvládla většinu kaskadérských scén sama. Není divu, že byla nejednou vážně zraněna při pádech z velké výšky nebo při rvačkách. (Chrustyn)

• - Po úspěchu prvního Ong-baku se zahraniční distributoři ptali Prachyi Pinkaewa, jestli nemá herečku, která by mohla hrát v podobném akčním filmu. Toho se Pinkaew chytl a začal někoho takového hledat. Dle jeho představ měla být mladá, s tmavší pokožkou, vypracovaným tělem a exotickým vzhledem. Měl v plánu film založit na sex appealu silné ale přesto ženské hlavní hrdinky, a doufal, že najde někoho jako je čínská herečka Zhang Ziyi. Později objevil Jeeju Yanin, která dle jeho slov nemá sex appeal vůbec žádný. Ve snaze tento „hendikep“ něčím kompenzovat se rozhodl založit film především na jejím bojovém umění. (Raztubyl)