Duch boje

Thajsko, 2008, 110 min

Prachya Pinkaew

Decha Srimantra
  • Radiq

Aneb co se stane, když smícháte schopnosti Jackieho Chana a Bruce Leeho a dáte ho ženské (nebo spíš holce, protože je to ještě děcko) a pořídíte mu autistické chování. Ale co všechno dokáže, to je neuvěřitelný. A vypadalo to, že dablérku moc nepoužívala. Ale ten střih taky udělá svoje. Ale když jste se na to soustředili, tak jste viděli, jak jí do těch ran nabíhají, míří schválně jinam, celkově ju dost šetří a nedávají do toho sílu. Jasně, že to bylo hrozně přehnaný, nejen z hlediska děje, ale i těch bitek (a klasickej kopanec, kterej by nebolel ani mě, udělá hrozitánské hlasité vžžžuumm!!! a zabije chlapa) - ale to už je klasika u filmů tohoto thajského režiséra. Ženská záporačky vypadají jak transvestiti. A jedna scéna mi dost připomněla Kill Bill scénu, jak pozabíjela celou ochranku. Nejvíc se mi líbily ty různé pády, otloukačky a zranění - obzvlášť ty pády na záda byly dost krematoriální. Ne, nejlepší byl takovej ten brejlatej schizofrenickej synek s těma trhanejma pohybama. Pak už se mi to ale okoukalo a taky to omamování (ta její onanie z rakovinotvorné maminky) mi přišla trpknutě trapná. A nevím, proč se to jmenovalo Chocolate, když žrala lentilky.(5.9.2008)

Vůbec jsem nečekal, jaká bomba z tohohle vzejde. Celou dobu jsem se nemohl ubránit srovnávání s dementním Ong Bakem a ve všem to vycházelo jako nebe a dudy. Děj tu je, a není na palici. Další klad byl Abe, toho mám moc rád, ale samozřejmě hlavní je hlavní holka a souboje. Ty už nejsou o rozbíjení hlav v detailních záběrech (Ong Bak), tentokrát jde opravdu o natočení souboje a ne dopadů ran. V druhé polovině skoro neustálá dokonalá akce prokládaná sem tam i vtipem. Vážně jsem netušil, že mi Čokoláda bude tak chutnat, ale chutná - a moc.(20.7.2008)

• laik_60

Milovníci kung fu a ázijského bojového umenia si asi prídu na svoje. Ja som po filme siahol zo zvedavosti , keďže hlavná postava bola autistka a zároveň "bojovnica" vždy a všade víťaziaca. Zdá sa, že v Thajsku kungfu ovládajú všetci, keď som videl, že ešte aj roboši z bitúnku kopú ako olympijskí preborníci mal som toho akurát dosť.(12.3.2018)

Je to perfektný akčný film od tvorcu jedných z najlepších akčných filmov všetkých čias a to Ong-Bak a Tom yum goong. Má výborný a ešte aj originálny príbeh o dievčati trpiacej autizmom, ktorej matka, bývalá členka mafie má rakovinu a tak po nájdení zoznamu s dlžníkmi jej matke sa spolu s kamarátom vyberie získať peniaze späť, aby si jej matka mohla dovoliť drahú liečbu. A autistka tu má schopnosť rýchlo sa učiť a taj jej stačí pozrieť si Ong-Bak a podobné filmy a už si zapamätá rôzne chmaty. V rámci podobných filmov je to podľa mńa najkvalitnejší a aj najzaujímavejší príbeh. Akčných scén tu je veľa, zo začiatku je ešte dôležitejší príbeh, ale približne po polhodine už akcia strieda akciu. Na maximálnu špičku, teda tie dva spomínané filmy nemá, ale to nič nemení na tom, že je vynikajúca. Súboje sú dlhé, vždy sú v zaujímavom a rozmanitom prostredí, sú plné nebezpečných kaskadérskych kúskov, pri ktorých došlo k mnohým zraneniam, čo vidno počas záverečných titulkov. Najviac sa mi páči vynikajúce finále, ktoré je rozdelené na niekoľko fáz alebo akcia v skladisku, ale úplne všetky akčné scény sú perfektné. Je tu množstvo kopov z tých najnemožnejších polôh a veľa skvelých originálnych prvkov ako šmyk popod stôl, ponad ktorý letí paleta, kotrmelec po padajúcej skrini, podkopnutie muža, ktorý má nohu napichnutú na háku a mnohé iné. A určite poteší aj priam jackiechanovská scéna so zatváraním v skriniach. Ale je potrebné povedať, že sa tu nájde aj dosť chýb, hlavne pri viacerých kopoch vidno, že k dotyku nedôjde alebo údery nepôsobia tak tvrdo ako by mali. Ale to sú už skôr detaily, ktoré mi zážitok z perfektnej akcie nepokazia. Hlavná hrdinka má môj veľký obdiv, pretože takéto schopnosti sa skoro vôbec nevidia a to samozrejme aj medzi mužmi. A spokojný som aj s jej hereckým výkonom, pretože autistku zahrala výborne. A páči sa mi aj, že tu cítiť dostatok emócií. Z tohto filmu mám veľmi dobrý pocit, moje už tak vysoké očakávania boli ešte prekonané. Po akčnej stránke špičkový film, ale výborný aj v iných ohľadoch. Každý milovník bojových umení by sa tomuto filmu nemal vyhnúť. 86%(4.9.2009)

Nejspíš první film v daném žánru (ong bak, protector, born to fight..) který má aspoň podle mě celkem slušný příběh, ba co dokonce je i krapet dojemný. Tonymu Jaa jeho kreace samozřejmě všichni žereme, je to přeci dospělý chlap, ale vidět něco podobné dělat malou holku ? sice ne v takový kvalitě jako Tony, ale i tak sem místama přestával dýchat a ke konci už sem nedýchal vůbec. Po shlédnutí až do konce, kdy následuje ukázka některých kaskadérských kousků už se dostavovala i zástava srdce. U vetšiny filmu, když se posere scéna tak se prostě natočí znova, ale v tomhle případě jde o to nejcenější a to lidský život! smekám před kaskadérama a samotnou Yanin. Nejde hodnotit jinak než 5*. PS: Idaho txh za titule.(6.2.2009)

• - Po úspěchu prvního Ong-baku se zahraniční distributoři ptali Prachyi Pinkaewa, jestli nemá herečku, která by mohla hrát v podobném akčním filmu. Toho se Pinkaew chytl a začal někoho takového hledat. Dle jeho představ měla být mladá, s tmavší pokožkou, vypracovaným tělem a exotickým vzhledem. Měl v plánu film založit na sex appealu silné ale přesto ženské hlavní hrdinky, a doufal, že najde někoho jako je čínská herečka Zhang Ziyi. Později objevil Jeeju Yanin, která dle jeho slov nemá sex appeal vůbec žádný. Ve snaze tento „hendikep“ něčím kompenzovat se rozhodl založit film především na jejím bojovém umění. (Raztubyl)

• - Malá Zen v televizi sleduje Ong-Bak, první film Prachya Pinkaewa. (cubajz)

• - V původní verzi Zen (JeeJa Yanin) v televizi sledovala scény z filmů Jackieho Chana a Bruce Leeho, ale kvůli licenčním problémům byly nahrazeny scénou z prvního Ong-baku (2003). Kvůli licenčním problémum byly odstraněny i další scény. Boj v továrně na led byl původně natočen s rozdělenou obrazovkou ukazující na jedné polovině Zen přesně imitující pohyby Bruce Leeho ve scéně z filmu Pěst plná hněvu (1972), ukázané na druhé polovině. Ve stejném stylu byl natočen i boj ve skladišti, avšak tentokrát se scénou z filmu Jackieho Chana. Mimoto byly odstraněny i všechny scény, ve kterých Zen dělala pohyby připomínající bojové sekvence Chana a Leeho. Tato původní verze nebyla nikdy oficiálně vydána. (Raztubyl)