Reklama

Reklama

VOD (1)

Jedna z nejkrvavějších bitev II. světové války se odehrála mezi lednem a červnem roku 1944 poté, co se spojenecká vojska vylodila u Anzia, přibližně 60 km jižně od Říma. Ačkoliv cesta na Řím byla v té chvíli volná a válečný korespondent Dick Ennis (ve skutečnosti americký novinář Ernie Pyle) o tom podal přesvědčivou zprávu generálu Carsonovi (ve skutečnosti generál Mark Clark), velící generál Lesley (podle skutečného Johna P. Lucase) se tehdy fatálně rozhodl čekat. Armáda zůstala na místě, čekajíc na vylodění zbylých jednotek. Když konečně dostala povel k cestě na Řím, byly již německé síly dostatečně zkonsolidované a v nepřehledném prostoru získaly strategické pozice, které jim umožnily úspěšně čelit spojeneckému náporu. Bitva o Anzio stála spojeneckou armádu 43 000 obětí a definitivní ztrátu nadějí na rychlý postup přes Itálii... Film o této tragické kapitole dějin druhé světové války natočil v americko-italské produkci a převážně s italským štábem americký režisér ukrajinského původu Edward Dmytryk ve spolupráci s italským režisérem a scenáristou Duiliem Colettim podle knihy britského válečného korespondenta BBC Wynforda Vaughana-Thomase. Ústřední trojúhelník ztvárnili Robert Mitchum jako válečný korespondent, Peter Falk v roli desátníka a Robert Ryan jako generál. (Česká televize)

(více)

Recenze (35)

Han22 

všechny recenze uživatele

Americko-italský válečný film sledující vylodění v Itálii. Moc jsem o tom nevěděl a po přečtení obsahu jsem čekal válečný velkofilm o urputné zákopové válce, ale bohužel o tom film není. Po nudném rozjezdu a vylodění, které nenarazí na odpor přijde osudová chyba generála, který váhá s útokem a dobývání je odbyto kratičkou scénou na konci. Do akce se tak dostává pouze malá skupina průzkumníků, která narazí na konsolidující se obranu Němců. A z této jednotky poznáme v podstatě jen horkokrevného zpívajícího Rabinoffa (pro mě překvapivý Falk) a cynického novináře (Mitchum). Zbytek vojáků je v podstatě nedůležitý, takže když umírají, tak mě to bylo jedno. V jednotlivostech je to dobré - výborná scéna s plamenometným tankem za zády a minami vepředu či finální souboj se snipery. Jen jsem čekal trošku víc než v podstatě komorní válečný film. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Ďalší z veľmi kvalitných filmov, ktorý poukazuje na obrovskú chybu veliaceho amerického generála, ktorý zastavil ľahučký postup svojich vojsk po vylodení na Sicílii a tak dal priestor nemeckej armáde na vytvorenie dôkladného opevnenia. A keď sa generál Lesly konečne rozhodne k postupu, čaká ho miesto voľnej cesty ťažké a krvavé prebíjanie po dobu 4 mesiacov. A tak 1 a 3. prápor Rangerov stratil takmer všetkých mužov. Takéto chyby sa vo vojne neodpúšťajú. ()

Reklama

Kali4 

všechny recenze uživatele

Námět s nesmírným potenciálem, velmi dobrý rozjezd a následný extrémně tvrdý náraz, přičemž postavy se po valnou část filmu chovají hrozně hloupě (pokud bylo v některých scénách jejich chování zamýšleno jako vtip, nepochopil jsem ho). Američané v 60. a 70. letech natočili spoustu válečných filmů, kde se často snažili o umělecký a morální přesah, často na úkor věrohodnosti a realističnosti. Často se jim to nepovedlo. Důkazem onoho „často“ je i Anzio. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Rád by som videl film Anzio v červených číslach, pretože ma celkom prekvapil. Anzio bola veľká osudová chyba velenia, z ktorého sa treba poučiť. Keď ideš bojovať- tak bojuj a nečakaj, kým sa oslabený nepriateľ zmobilizuje. Tento vojnový film neobsahuje veľké bojové scény, rozpráva príbeh niekoľkých vojakov, ktorí sa na poslednú chvíľu dostali z nemcami pripravenej pasce. Najviac pozornosti na seba strháva R. Mitchum, ktorý nechce zabíjať a všade chodí bez zbrane. Raz k tomu ale musí prísť a scéna, kde sa vojaci dostanú pod paľbu nemeckých odstreľovačov končí scénou, kde predsa len musí vystreliť. Dobré herecké obsadenie potvrdzuje aj "Colombo" - vojak, ktorý sa v civilnom živote cíti nesvoj. Celkovo som mal pri sledovaní dobrý pocit a niektoré scény sú aj na dnešné pomery výborné. Nemecká pasca, útek cez mínové pole, ale hlavne spomínaná scéna s nemeckými odstreľovačmi v závere. Film 80%. ()

Thomassi 

všechny recenze uživatele

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ Něco z historie ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ Vylodění u Anzia a Nettuna se uskutečnilo 22. ledna 1944 (operace Shingle). Americký VI. sbor 5. armády měl pod velením generálmajora Johna Lucase vpadnout do zad německým jednotkám, které bránily Gustavovu linii a tím odlehčit jednotkám u Cassina a obsadit jižní cesty k Římu. Místo rychlého postupu ale Američané otáleli s tím, že musí vytvořit silné předmostí. Tím umožnili Němcům zformovat se a doplnit síly (z 20 tisíc v lednu bylo 135 tisíc v květnu). Následovala vleklá opotřebovací bitva, která skončila až 5. června, kdy byl dobyt Řím. Ztráty na spojenecké straně byly 43 tisíc, na německé 40 tisíc. +++++ Filmové zpracování bohužel není až tak dokonalé. Říkal jsem si, že Amíci natočili výborné filmy jako Bitva o Midway nebo Nejdelší den, tak proč by nemohl být dobrý i tento. Je ale horší, spousta nelogičností. Začátek, kdy se jednotky formují a následné vylodění mi ale říkali, že to tak špatné není. Poté ale tempo hodně upadá. V té době 3*. Ale závěrečná scéna přestřelky s odstřelovači byla ta nejlepší z celého filmu. Nesmím také zapomenout na dobré herecké výkony, hlavně Columbo Peter Falk stojí za to, ale i třeba legenda Robert Mitchum. I když se tento snímek nemůže rovnat ostatním, přesto dávám 70% za ten konec. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (6)

  • K vylodění došlo přesně ve dnech od  22. ledna 1944 do 5. června 1944. (ArthasKarfa)
  • V Itálii během amerického vylodění velel německým vojákům Generalfeldmarschall Albert Kesselring. (ArthasKarfa)

Reklama

Reklama