Vápenička (TV film)

Pohádka

Česko, 1995, 54 min

• Jezinka.Jezinka

Vápnička (opravdu Vápnička a ne Vápenička) je roztomilá pohádka ve sbírce pohádek, jejíž jméno si nepamatuji a ve které je mimo jiné pohádka o Zlatohlávkovi. V literární podobě je to milé, svižné a vtipné, ve filmové podobě je Vápenička divné strašidlo - ani albín ani blondýna - princ je takový nedostatečně princovatý a celkově se mi na té pohádce líbilo vlastně jen to, že někdo zfilmoval pohádku, kterou nikdo z mých kamarádů neznal.(15.3.2011)

• hous.enka

Nebyla by to špatná pohádka, kdyby bývala byla dotažená. Nejen že má divný začátek (najednou se v neckách objeví soška a nááááhodou oživne a náhodou je to tak trochu Rumplcimpcampr), ale má i divný průběh (kouzlení Vápeničky) a konec (veselé setkání u polívky). Jediné vtipné chvilky jsou ty, kdy princezny chtějí napodobit Vápeničku. Ubožačky. Kdyby se pohádka byla bývala odehrávala v chalupě s Květou Fialovou a Stanislavem Zindulkou, mohla to být milá pohádka. Ten princovsko-královský prvek byl omyl a princ pobíhající v průhledné haleně s vykukujícíma bradavkama.... ne, to fakt ne.(22.7.2012)

• Nugat

Podivná pohádka, krom hádek Vlacha a Krečmerky a občasných scén Nálepkové je to vesměs o ničem. Jak vlastně Vápenička vznikla/narodila se? Proč je Vápenička tak trošku zákeřná a když už je, proč to neníani trošku vtipné? Proč jsou z ní všichni takoví veselí? Proč je král ukňouraný? Proč tintítko Blanarovičová hraje tučnou princeznu - myslím že tlustých hereček s vtipem máme dost a pohádce by to moc pomohlo, škoda... I když akční bloudění v lese je vtipné za celou pohádku :-) Autorem hudby je Pavel Hrubeš.(14.9.2015)

• honajz

Jak mám rád tvorbu autorky předlohy - Zuzany Renčové -, tak televizní zpracování je bída. Scénář zcela bez nápadu, natahovaná jedna jediná linie, a v podstatě není o čem hrát. Princ je přehnaně patetický v gestech a výrazech, snad jen Vlach s Kretschmerovou si skrytě užívají „manželské“ vzájemné rýpání, a díky nim je v tom alespoň trochu humoru.(15.12.2014)

• Mouzon

Tak tohle bylo trošku méně... Jednu hvězdičku připínám jindy skvělým hercům na hruď za jejich odvahu participovat na tomto projektu - tedy všem hercům s výjimkou prince, který byl neskutečně kožený - a ani se nejmenoval Viktor. Konec srandy - tato pohádka je spíše horor, resp. noční můra pro milovníky pohádek. Yvetta Blanarovičová si v přímém přenosu máčí dlaně v rozpáleném oleji?!? Kde to žijeme, vážení? Pořád jsem si také lámal hlavu nad tím, proč jsou král, královna, princ a kuchař oblečeni normálně, ale sloužící vypadají, jako kdyby si je zapomněli Turci u Vídně. Nakonec mi došlo, že v tom určitou roli nejspíše hraje fakt, že pohádka je natočená na bulharské lidové motivy. Proč ale v tom případě vypadají královští rodiče a jejich syn jako většina královských párů a jejich ratolestí v českých pohádkách, tedy zcela tradičně, a nejsou také šmrncnuti Balkánem? Proč se princ jmenuje Petr a ne Dimitrij? A proč ta pohádka není alespoň trochu poetická, když už v ní figuruje nadzemská dívka s bílými vlasy (mimochodem strašlivě asexuální paruka)? Nelíbilo se, ani trochu, leda občasné střelené chování Jaroslavy Kretschmerové. Když už ale i ona zvážněla... Naštěstí k tomu došlo asi tři minuty před koncem.(22.7.2012)