Vápenička (TV film)

Pohádka

Česko, 1995, 54 min

• Jezinka.Jezinka

Vápnička (opravdu Vápnička a ne Vápenička) je roztomilá pohádka ve sbírce pohádek, jejíž jméno si nepamatuji a ve které je mimo jiné pohádka o Zlatohlávkovi. V literární podobě je to milé, svižné a vtipné, ve filmové podobě je Vápenička divné strašidlo - ani albín ani blondýna - princ je takový nedostatečně princovatý a celkově se mi na té pohádce líbilo vlastně jen to, že někdo zfilmoval pohádku, kterou nikdo z mých kamarádů neznal.(15.3.2011)

"No, nazdar." Místy humorný příběh inspirovaný bulharskou pohádkou, vyprávějící o tom, že pro Bulhary musela být každá blondýnka kouzelným stvořením, s opravdu trapnou Igondou v hlavní roli "Vápeničky", která svými kouzly doslova odrovná konkurenci Světlany Bezlepkové v roli princezny "Spalničky?" a Yvetty Blanarovičové, představitelky princezny "Briketničky?", aby nakonec všechno dobře dopadlo.(13.9.2015)

• Adam Bernau

Vlach s Kretschmerovou vypadají na docela nadějný královský pár a z úsměvu sněhobílé Igondy jsem úplně hotový. Jinak by to bylo s hvězdičkama slabší. Veškerá krize s nechtěnými princeznami se v této nešťastné adaptaci čehosi očividně odehrává jen proto, aby se divák nenudil po celé ty dny, kdy se princ snaží přijít na jméno své favoritky. Slátanina se nakonec zvrhá v absurdní hru "bloudí celá rodina". Je tu ovšem cenný příspěvek k definici aristokratismu: Jak bezděky vypadne ze špiclujího slouhy, ta záhadná princezna je "nejurozenější", protože ani nepotřebuje žádné služebnictvo - všechno dělá sama, protože věci samy ji poslouchají na slovo.(17.9.2016)

• otík

Totálně průměrná pohádka, která se spíše hodí jako kulisa než ji opravdu sledovat. Hlavní hrdinka je skoro celý film němá, její milý princ neoplývá hereckým nadáním ani z daleka, král Vlach je spíše trapný, královna Kretschmerová nevýrazná. Prostě není tu nic, co by zaujalo a stálo za opakované pokoukání. Hudba: Pavel Hrubeš(4.5.2013)

• Nugat

Podivná pohádka, krom hádek Vlacha a Krečmerky a občasných scén Nálepkové je to vesměs o ničem. Jak vlastně Vápenička vznikla/narodila se? Proč je Vápenička tak trošku zákeřná a když už je, proč to neníani trošku vtipné? Proč jsou z ní všichni takoví veselí? Proč je král ukňouraný? Proč tintítko Blanarovičová hraje tučnou princeznu - myslím že tlustých hereček s vtipem máme dost a pohádce by to moc pomohlo, škoda... I když akční bloudění v lese je vtipné za celou pohádku :-) Autorem hudby je Pavel Hrubeš.(14.9.2015)