Vápenička (TV film)

Pohádka

Česko, 1995, 54 min

• Tommassi3

"Podívej, jak je krásná, přece jí nemůžeme dát nějaké obyčejné jméno !! Budeme jí říkat Vápeničko !!" Bože !! ;) No, dnes rodiče vymýšlí i horší jména.. Původně tuším bulharskou pohádku o dívce, která nesměla promluvit, dokud princ, který se do ní zamiloval, neuhodl její jméno - No, co !! Když se princi ta albínská zombice líbila !! - natočil v polovině devadesátých let coby skutečně obludnou a pomýlenou adaptaci báchorky Zuzany Novákové nepříliš zručný režisér Petr Burian.. Jakkoli mu to tedy Eva Pašková svým zhovadilým skriptem příliš neulehčila.. Křeč a rádoby vtipná stylizace s bizarním herectvím většiny zúčastněných celý tenhle diletantský projekt činí ještě zoufalejším..(24.11.2013)

"No, nazdar." Místy humorný příběh inspirovaný bulharskou pohádkou, vyprávějící o tom, že pro Bulhary musela být každá blondýnka kouzelným stvořením, s opravdu trapnou Igondou v hlavní roli "Vápeničky", která svými kouzly doslova odrovná konkurenci Světlany Bezlepkové v roli princezny "Spalničky?" a Yvetty Blanarovičové, představitelky princezny "Briketničky?", aby nakonec všechno dobře dopadlo.(13.9.2015)

• Jezinka.Jezinka

Vápnička (opravdu Vápnička a ne Vápenička) je roztomilá pohádka ve sbírce pohádek, jejíž jméno si nepamatuji a ve které je mimo jiné pohádka o Zlatohlávkovi. V literární podobě je to milé, svižné a vtipné, ve filmové podobě je Vápenička divné strašidlo - ani albín ani blondýna - princ je takový nedostatečně princovatý a celkově se mi na té pohádce líbilo vlastně jen to, že někdo zfilmoval pohádku, kterou nikdo z mých kamarádů neznal.(15.3.2011)

• hous.enka

Nebyla by to špatná pohádka, kdyby bývala byla dotažená. Nejen že má divný začátek (najednou se v neckách objeví soška a nááááhodou oživne a náhodou je to tak trochu Rumplcimpcampr), ale má i divný průběh (kouzlení Vápeničky) a konec (veselé setkání u polívky). Jediné vtipné chvilky jsou ty, kdy princezny chtějí napodobit Vápeničku. Ubožačky. Kdyby se pohádka byla bývala odehrávala v chalupě s Květou Fialovou a Stanislavem Zindulkou, mohla to být milá pohádka. Ten princovsko-královský prvek byl omyl a princ pobíhající v průhledné haleně s vykukujícíma bradavkama.... ne, to fakt ne.(22.7.2012)

• Mouzon

Tak tohle bylo trošku méně... Jednu hvězdičku připínám jindy skvělým hercům na hruď za jejich odvahu participovat na tomto projektu - tedy všem hercům s výjimkou prince, který byl neskutečně kožený - a ani se nejmenoval Viktor. Konec srandy - tato pohádka je spíše horor, resp. noční můra pro milovníky pohádek. Yvetta Blanarovičová si v přímém přenosu máčí dlaně v rozpáleném oleji?!? Kde to žijeme, vážení? Pořád jsem si také lámal hlavu nad tím, proč jsou král, královna, princ a kuchař oblečeni normálně, ale sloužící vypadají, jako kdyby si je zapomněli Turci u Vídně. Nakonec mi došlo, že v tom určitou roli nejspíše hraje fakt, že pohádka je natočená na bulharské lidové motivy. Proč ale v tom případě vypadají královští rodiče a jejich syn jako většina královských párů a jejich ratolestí v českých pohádkách, tedy zcela tradičně, a nejsou také šmrncnuti Balkánem? Proč se princ jmenuje Petr a ne Dimitrij? A proč ta pohádka není alespoň trochu poetická, když už v ní figuruje nadzemská dívka s bílými vlasy (mimochodem strašlivě asexuální paruka)? Nelíbilo se, ani trochu, leda občasné střelené chování Jaroslavy Kretschmerové. Když už ale i ona zvážněla... Naštěstí k tomu došlo asi tři minuty před koncem.(22.7.2012)