Reklama

Reklama

Hranice

(studentský film)
  • angličtina The Border (festivalový název)

Příběh o člověku, který se na konci čtyřicátých let na útěku před komunistickým režimem pokusil jako mnozí jiní překročit ilegálně československé hranice a stal se obětí historicky doložené hry bezpečnostních složek totalitního režimu, takzvané akce Kameny. Projekt Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku je debutem scenáristy a režiséra Martina Koppa. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (25)

Marthos 

všechny recenze uživatele

Téma, které by mohlo být samozřejmě zpracováno na velkém plátně, nicméně jako absolventský pokus vůbec ne špatné. Mimo je bohužel výkon Martina Hofmanna a pokulhává i celková zakotvenost v době, v níž se příběh odehrává. Na druhé straně je tu skvěle natočená epizoda s farářem (Vladimír Dlouhý) a strhující finále, jež osloví svou nepolopatičností. Škoda, že to celé zůstalo na půli cesty. ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

Kostrbatě napsaná, pojednaná i natočená historka na politicko historický námět, bohužel však skoro až stylem části nějaké epizody "Majora Zemana"... Snad na objednávku teď už nevím jaké instituce (?) - viz závěrečné titulky... :-o . . . No, vyrostl nám v podobě páně rejžiséra další řemeslník rutinér. Předpokládám, že agenti seriálových produkcí už hoří netrpělivostí, ale možná se chlapec propracuje i do ČéTéčka. A to bude taky jeho tečka. Protože jestli tohle je nějaká prvotina >mladého talentovaného< , tak to mi teda... (třeba natoč pivo... ;o) . . . Ale co už... Kdyby si aspoň ohlídal ty reálie, že. Ten agitační plakát na téma VŘSR a numera na dveřích v estébácké vyšetřovně tedy rozhodně nevypadaly na konec čtyřicátých let - spíše tak normalizaci, to už jsem vnímal za hranicí diletantství... .-/ - - - - - (Poprvé viděno 17.2.2009 na ČT2, komentář zde jako dvanáctý - 17.2.2009 ()

Reklama

triatlet 

všechny recenze uživatele

Ačkoli znám dokumentární i televizní verzi akce Kameny, tak studentský snímek mě překvapil. Mile. Tvůrci dokázali v půlhodince navodit napjatou atmosféru. Vykreslení postav - vztahy mezi nimi - je účelné. Zaujme smysl pro detail - jednopokojový byt hlavního hrdiny (oceňuji takové maličkosti jako třeba vyšívaná kuchařka). Nejhutnější atmosféra je při cestě lesem - graduje hudba. Čekal jsem, jestli se příběh posune k majorovskozemanovské Bestii, ale při objevení džípu jsem sledoval inscenovaný výslech a užírala mě naivita, neobezřetnost hlavního hrdiny. Setkáním s knězem ve vězení a následnou rychlou rekapitulací příběh graduje. A otevřený závěr (i když je jasné, že hlavní hrdina stejně žádné nadějné vyhlídky neměl) příběhu prospívá. Studenty oceňuji i za odvahu vést čtyřnohé herce - Rózu alias Magic Sendy . ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Půjdu kamkoli, kde se lidi neoslovují soudruhu." Novinář Karel Rubeš již za pouhý rok vlády komunismu dokázal získat k systému tolik odporu, že se rozhodl pro emigraci. Narazil však na skvěle propracovanou akci STB s krycím názvem Kameny a užil si svůj skok na špek. Já jsem se tedy moc nebavil, protože o Kamenech jsem leccos slyšel, viděl i četl a pokud tento snímek touží po srovnání s šestým případem majora Zemana s názvem Bestie, tak pro mě je tentokrát Honza Zeman jednoznačným vítězem. ()

Rosomak 

všechny recenze uživatele

Film by chtěl být jakousi připomínkou, antipamátníkem toho, co se stalo. Téma, které film zpracovává je chválihodné, bohužel film nejde hodnotit jinak než jako podprůměrný. Může za to hlavně hodně špatně poslepovaný scénář, který je jednak prvoplánový a stejně tak suchý a ničím nezajímavý. Vše se odehrává hned v prvním plánu, pozadí obrazu a vyprávění není nijak využito, stejně jako všechny vedlejší role jsou naprosto neživé a zbytečné. Film totiž nedokáže dostat diváka do diegeze příběhu a tak si člověk uvědomuje strašnou nerealističnost provedení a jeho neživotnost. Je to nemastné, neslané. Martin Kopp jako režisér si nedokázal ani vybrat styl jakým chce vyprávět natož se nějak vyhradit oproti podobným žánrovým snímkům. Dvě hvězdy dávám za snahu, kterou studentii na projekttu měli. Ale jinak bída... ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama