Reklama

Reklama

Film Květ pouště vznikl podle stejnojmenné autobiografické knihy autorky Waris Dirie, která vyrůstala do svých třinácti let v Somálsku a po útěku do Londýna se stala jednou z nejznámějších světových topmodelek. Když se kniha v roce 1998 objevila na pultech knihkupectví, svět byl šokován. Bývalá modelka vypráví dechberoucí životní příběh, v němž popisuje svou neuvěřitelnou cestu od kočovného života v somálské poušti na nejznámější světová přehlídková mola. Byl to sen a noční můra zároveň. V New Yorku, na vrcholu své kariéry, poprvé v rozhovoru otevřeně promluvila o problému ženské obřízky, kterou sama vytrpěla, když jí bylo teprve 5 let. Krátce po rozhovoru se rozhodla, že skončí s kariérou modelky a zasvětí život boji proti tomuto starobylému rituálu. Od roku 1997 je Velvyslankyní UNFPA (United Nations Population Fund) pro odstranění problému ženské obřízky ve světě. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (311)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Film má natolik zajímavý příběh, který napsal sám život, že prostě stojí a něm. Naštěstí i herecky je to velmi povedené, takže se podařilo stvořit něco, co má hlavu a patu a ty potřebné, silné emoce se z toho dobře přenášejí. Romantika mi tu přišla trochu nadbytečná, naštěstí se objevuje v malé míře. Velmi dobré. ()

leila22 

všechny recenze uživatele

Pre mňa bohužiaľ, veľké sklamanie. Je možné, že som značne bola ovplyvnená knihou, ale aj bez jej prečítania by moje hodnotenie filmu príliš nepridalo. Ženská obriezka je niečo tak veľmi kruté, až neľudské... no napriek tomu sa to stále deje, aj v 21. storočí ! Natočiť o tom film, či napísať knihu nie je zlý nápad. Ak to istým spôsobom pomohlo čo i len pár ľuďom, tak to asi zmysel malo. No knižka mi dala rozhodne viac. To čo som našla vo filme bolo diametrálne odlišné. Samozrejme že do dvojhodinového filmu sa nedá vtesnať všetko to, čo je v knihe pekne rozpísané, no ale aj tak. Uznajte, že sa to dalo natočiť ďaleko lepšie. Síce musím vyzdvihnúť dobrý herecký výkon hlavnej hrdinky, ale nie len že dej neustále skákal z jedného času do druhého, až som sa v tom občas strácala, jej detstvo v Afrike bolo len mierne spomenuté. Rovnako aj návrat domov a stretnutie s matkou po mnohých rokoch - na čo som sa najviac tešila. Zato som mala možnosť sa asi 20 min. z celého filmu pozerať na to, ako z Afričanky robia modelku a fotia ju z každého uhla. To ďakujem, ale skôr si pozriem 3 oriešky pre Popolušku, ak mám chuť na rozprávku. Jednoducho si myslím, že podstatné bolo vynechané, namiesto toho tam bola kopa zbytočností. Táto téma si zaslúžila oveľa viac! ()

Reklama

Chermy 

všechny recenze uživatele

Jeden z těch filmů, kdy se mi svírá žaludek a probouzí se ve mě militantní atheista s touhou vyhubit všechny ty, kteří kvůli pohádkám svých babiček a moudrých předků dokáží ničit život jinak smýšlejícím a především bezmocným dětem! Člověk je snad nejkrutější živočich na zemi a ještě se u toho dokáže tvářit, že jsou jeho činy požehnáním. ()

prkalil 

všechny recenze uživatele

"Kmenové války, stejně jako praktikování obřízky, jsou vyvolávány sobectvím a agresivitou mužů. Nerada to říkám, ale je to pravda. Obě tyhle věci vycházejí z jejich posedlosti teritoriem - vlastnictvím - a ženy spadají do téhle kategorie kulturními tradicemi i podle zákona. Možná že kdybychom mužům uřízly varlata, moje země by se stala rájem. Uklidnili by se a byli by senzitivnější. Bez toho neustálého kypění testosteronu by nebyly války, zabíjení, loupeže, znásilňování. A kdybychom jim uřízly penisy a nechaly je - buď ať vykrvácejí nebo přežijí - možná že by si poprvé uvědomili, co dělají svým ženám." - Waris Dirie ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Nesdílím nadšené přijetí snímku, které je ovlivněné jednak nesporným půvabem Liyi Kebede, jednak sentimentálním příběhem o tom, jak chudičká dívčina z dalekého Somálska ke štěstí přišla. Film podle mě nemá hloubku a snahu podívat se na problém chudoby Třetího světa a ženské obřízky komplexně. Nechá diváka, aby by se šokoval kontrastem života v suchem zasažené oblasti Afriky a konzumního obžerství Londýna, stejně jako strádáním dívky nucené v dětském věku podstoupit ženskou obřízku. Jenže je to celé zředěné faktem, že vzestup hrdinky umožní reklamní a oděvní průmysl, které jsou samy o sobě symbolem konzumu. Samozřejmě, že takový vzestup je umožněný jenom několika málo vyvoleným, a zatímco filmový divák je ukonejšený tím happyendem, osudy milionů jiných holek, které nemají potřebnou vizáž, to nijak nezmění. A to už vůbec nemluvím o problému ženské obřízky, protože film nemá šanci ovlivnit veřejné mínění v zemích, kde se provádí. Nějaký hlubší pohled do problému chybí, nějaké větší drama nebo dilemata ten film neřeší. Na uvedených problémech jen parazituje a považuju ho za takový kýč svého druhu. Celkový dojem: 35 %. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (4)

  • Skutečná Waris Dirie hrála vedlejší roli v „bondovce“ Dech života (1987). (Lucas87)
  • Kniha Waris Dirie KVĚT POUŠTĚ (DESERT FLOWER), která zachycuje její neuvěřitelnou pouť od africké kočovné dívky po mezinárodní topmodelku, se stala světovým bestsellerem s více než 11 milióny prodanými kusy. [Cinemart] (POMO)
  • Postava fotografa Terryho Donaldsona (Tymothy Spall) je inšpirovaná Terrencom Donovanom, ktorý sa preslávil ako fotograf hviezd, napr. Davida Bowieho, princeznej Diany alebo Humphrey Bogarta. (toi-toi)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno