• Mirokukii
  ****

  Na western velice slušně rozestavěný děj, ač tempo není bůhví jaké. Zápletka s tajemným mstitelem se nekoná. Hlavními postavami jsou velmi dobří přátele, kolegové v armádě a ve spoluprácí pokračují i po jejím skončení. Hrůzy války se však na jednom z nich podepsaly a rozepře je na světě (podpořená láskou k jedné ženě). Despotický soudce se tak stává katem bez zrnka lidskosti. William Holden mi zde svým účesem přípomíná postavu, mě nesmírně blízkou.(15.6.2013)

 • radektejkal
  ****

  Kdysi jsem si říkal, že už se na westerny dívat nebudu, že mě už sotva mohou něčím překvapit..., ale překvapují mě stále. Když jsem dělal autoškolu, pochválil mě instruktor tím, že jsem si (podle něj) "čuchl k benzínu". Plukovník Owen Devereaux si "čuchl ke krvi". V postatě se (alespoň v závěru) už ničím nedolišuje od sériových vrahů, u nichž se zabíjení (a to další, co se k tomu váže) stalo základní životní potřebou. Samozřejmě tu jeden základní rozdíl přece jen je; zatímco vrazi konají obvykle v soukromí, ve skrytu, ve tmě, soudce (již) Owen Devereaux k tomu potřebuje veřejnost, pompu a plné slunce (ve tmě se mu nedaří). Tahle překvapivě dobrá studie je trochu rozmazána milostným trojúhelníkem, přijměme ho tedy jako úlitbu Hollywoodu, protože bez něho by to asi nešlo (natočit). A navíc jako každý (dobrý) film vyvolává řadu otázek. Jednou z nich může třeba být: Kolik podobných velitelů, soudců a dalších, kteří mají možnost rozhodovat o osudu svých bližních, netrpí stejnou či podobnou poruchou. Někteří s ní bojují a snaží se ji zvládnout, jijí jen čekají na příležitost, aby se jí mohli podvolit. - Western bez indiánů, ale koně, ti tu byli, a jezdit na nich jako Glenn Ford, to bych se opravdu bál.(7.3.2018)

 • rikitiki
  ****

  Zcela neprávem pozapomenutý western je skvost s brilatním příběhem o nezahojitelných jizvách z války. Glenn Ford si mě získal svou odvahou zahrát charakter pokřivený v krveprolití bratrovražedné občanské války. Zaryla se mu tak pod kůži, že se ani po jejím skončení nemůže zbavit touhy po zabíjení a absolutní moci, která ho omamuje. Mír mu nepřináší klid, ale další konflikty. _____Ruší se stará, v boji utužená přátelství a navazují nová spojenectví. Přímočarost boje nahradilo zákulisní vyjednávání a čachry se zákonem. Pro válečné hrdiny uspořádá městečko veselici, ale už druhý den veteráni zjišťují, že jejich místo ve společnosti i na jejich majetcích zabral někdo jiný a na válečné zásluhy se nikdo neohlíží. Podstata ale zůstává stejná: plukovník nedokáže přestat bojovat, nedokáže se vzdát touhy po krvi. V čase války jsou to vlastnosti hrdiny, v období rekonstrukce po jejím skončení ale přinášejí jen rozklad. Plukovník ztratil lidskost. ______ Perfektní herecké výkony umanutého, šílícího Forda, loajálního ale později hořce zklamaného Holdena a naivně zamilované Ellen Drew, která bolestně procitá ze snu o věčné lásce k obdivuhodnému muži do drsné reality, rámují příběh, který proti sobě staví ty, kteří se doposud měli rádi a stáli si bok po boku. Občanská válka sice skončila, ale jejich boj teprve začíná a bude krutý. _____ Režie si hraje s detaily, například řetěz nasazený vojákovi je zprvu znamením jeho uvěznění, ale postupně se stane jeho vstupenkou na svobodu a zbraní. ______ Problém je, že film v roce 48 mnohé scény uhlazoval a nezobrazil jejich skutečnou brutalitu (rozstřílený jižanský oddíl vypadá spíš jako malebný obraz padlých hrdinů a ne jako tříšt zkrvavených lidských těl, jak by to nejspíš vypadalo v reálu). Mnohé věci jsou jen řečené nebo naznačené a nikoliv ukázané. Plukovníka třeba nikdy nevidíme v bitvě, přitom by právě tahle část měla jasně zobrazit šílenství války, které ho zlomilo. K dotažení perfektního příběhu mi schází větší míra realističnosti nebo přímo drastičnosti. _____ Přes chválu hereckého mistrovství tehdejších herců si myslím, že by film zasloužil remake - krutý, krvavý a zasahující. /23. 7. 14./(23.7.2014)

 • cheyene
  ***

  Celkem zdařilý western o vlivu války na psychiku člověka, v tomto případě o patologickém vlivu a nutnosti zabíjet i v mírových dobách. Fanatického soudce skvěle ztvárnil Glenn Ford a jeho parťáka z války, ale i v současnosti, hraje neméně skvěle William Holden. Jedná se spíše o netradiční western, ale přesto by fanouškům žánru neměl uniknout.(3.9.2014)

 • Aky
  ****

  Neprávem opomíjený western s velmi kvalitním scénářem, který je svou stavbou dokonalým dramatem. Základní téma spočívající v analýze posttraumatického syndromu po tři roky trvající válce je rozebráno velice pečlivě, stejně jako psychologie všech kolem se pohybujících postav. Na svou dobu naprosto výjimečný film i mimo westernový žánr.(18.12.2011)

 • - V soudní scéně přibližně v čase 00:30:10 Del Stewart (William Holden) díky špatnému střihu udělá dvakrát po sobě stejný pohyb. (Mol)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace