Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Dva důstojníci se vracejí z americké občanské války, jeden z nich však má psychické problémy a druhý se mu snaží pomoci.

Tahákem westernu Muž z Colorada je Glenn Ford v roli plukovníka Owena Devereauxe; ve snímku ovšem neztvárnil žádného hrdinu, nýbrž psychicky vážně narušeného veterána z americké občanské války, který zabíjí jen proto, že mu to přináší uspokojení. Jeho kamarád z armády, kapitán Del Stewart (William Holden), se snaží jeho vražedné sklony zastavit. Owenovo chování je však stále nepředvídatelnější a násilnější. Del se mu přitom zoufale snaží pomoci a když je Owen jmenován „šibeničním“ soudcem v jednom městě v Coloradu, stává se Del jeho zástupcem. Přátelství obou mužů se ovšem rozpadá, když se Del spojí se skupinou nespokojených horníků, které Owen zbavil hlasovacího práva. Pěstní souboj v hořícím domě pak strhující snímek dovádí k nemilosrdnému rozuzlení. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (17)

kaylin 

všechny recenze uživatele

On ten western vůbec není špatný a to, o čem je, je ve skutečnosti hodně dobré - hrdina, který se za války prostě zbláznil. Jenže ono to není zvládnuto a snímek je nakonec špatně vedený scenáristicky a není příliš přesvědčivý ani herecky. Je to zbytečně moc načančané a začíná to po nějaké době nudit. Nedostane to z vás ty potřebné emoce. ()

Mirokukii 

všechny recenze uživatele

Na western velice slušně rozestavěný děj, ač tempo není bůhví jaké. Zápletka s tajemným mstitelem se nekoná. Hlavními postavami jsou velmi dobří přátele, kolegové v armádě a ve spoluprácí pokračují i po jejím skončení. Hrůzy války se však na jednom z nich podepsaly a rozepře je na světě (podpořená láskou k jedné ženě). Despotický soudce se tak stává katem bez zrnka lidskosti. William Holden mi zde svým účesem přípomíná postavu, mě nesmírně blízkou. ()

Reklama

Mol 

všechny recenze uživatele

Owen je teda pořádnej maniak. Už co by plukovník v armádě unie masakruje konfederační rebelskou armádů kanóny a jejich bílá vlajka kterou mávali se nasakuje krví. Svýmu nejlepšímu kámošovi přebere holku (stejně to byla škaredá coura, které bych nesvěřil ani umývání skleniček v saloonu) a potom věší všechny kolem kdož se na něj jen křivě podívá. Závěrečný souboj v městě, které je celé v plamenech a Jericho útočí na Owena s řetězem obtočeným na ruce je ten správnej surovej konec. Takhle se to kurva dělalo ve 48' ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Celkem zdařilý western o vlivu války na psychiku člověka, v tomto případě o patologickém vlivu a nutnosti zabíjet i v mírových dobách. Fanatického soudce skvěle ztvárnil Glenn Ford a jeho parťáka z války, ale i v současnosti, hraje neméně skvěle William Holden. Jedná se spíše o netradiční western, ale přesto by fanouškům žánru neměl uniknout. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Neprávem opomíjený western s velmi kvalitním scénářem, který je svou stavbou dokonalým dramatem. Základní téma spočívající v analýze posttraumatického syndromu po tři roky trvající válce je rozebráno velice pečlivě, stejně jako psychologie všech kolem se pohybujících postav. Na svou dobu naprosto výjimečný film i mimo westernový žánr. ()

Galerie (36)

Zajímavosti (1)

  • V soudní scéně přibližně v čase 00:30:10 Del Stewart (William Holden) díky špatnému střihu udělá dvakrát po sobě stejný pohyb. (Mol)

Reklama

Reklama