Commedia del arte (divadelní záznam)

Komedie

Československo, 1980, 67 min

Jan Štangl

Je to trochu zbytečně moc ukřičené, ale jinak je to dokonalá klauniáda z dob, kdy byl Bolek Polívka krásný mužský s dokonalou fyzičkou, hýřil nápady a pohyboval se na pomezí mezi pantomimou a klasickým herectvím. Franta Kocourek je druhý takový unikátní zážitek.(26.9.2014)

Už léta miluju "Poslední leč" a všem těm, kdo jsou na tom podobně, tenhle záznam představení doporučuji. I "skrz obrazovku" je to úžasný a závidím všem, kdo to mohli vidět naživo! Lidé mladších ročníků, kteří Polívku znají jen z Manéže (nic proti ní, už léta je to nadprůměrný zábavný pořad!) konečně pochopí, proč je takovým fenomémem - a nejen on, ale i celé Divadlo na provázku!(10.6.2008)

Kdo neviděl v divadle, neviděl vlastně nic, Bolkovy improvizace bývaly neskutečné a každé představení na Provázku bývalo jiné. Ale navzdory tomu, že přepisy většinou nevycházejí, jednoznačně *****. A díky, že vlastně občas někdo legendární provázek natočil. Jirka Pecha je tak boží, vždycky jsem si jej všímala víc než Bolka, a zůstal mým miláčkem doteď. Bylo mi jej líto, že je tak nějak v Bolkově stínu a všichni si všímají spíš jej, a už mi to zůstalo. Někde jsem už psala, že Donutila ráda nemá, ani ve filmu, ani v televizi, ani v Národním, a ta má neláska pochází prosím od roku 1973, kdy jsem byla na provázku poprvé. Ale ani kvůli němu * nesundám, to si ostatní nezaslouží. V některém představení, jestli mne paměť neklame, alternovala i Dáša Bláhová a to byl teprve zážitek. Za nejlepší představení Provázku té doby ovšem považuji Pezza versus Čorba.(19.6.2008)

To se fakt musí vidět. Zcela netradiční divadelní představení, kde můžeme spatřit legendami opřeného Frantu Kocourka, ale hlavně skvělého Bolka Polívku, ty jeho skeče jsou nezapomenutelné a pokud někdo stále ještě pochybuje o jeho herectví, tady mu prostě musí dát za pravdu. Geniální!(10.5.2009)

Tento černobílý snímek má silné, k historii divadla vázané, téma. Když přidáme bravurní herecké a akrobatické výkony Bolka Polívky, Jiřího Pechy, Aleny Ambrové, Vladimíra Hausera, Miroslava Donutila, Jaromíra Dulavy a účast Franty Kocourka, je jesné, že diváka zaujme. Ovšem z hlediska filmové řeči je to nudný a fádní záznam. Blíže tuto inscenaci přibližuje kniha OSLZLÝ, Petr. Commedia dell´arte Divadla na provázku (1974 - 1985) : analýza, rekonstrukce, dokumentace inscenace režiséra Petra Scherhaufera & Harlekýna Boleslava Polívky. 1.vydání. Brno : JAMU, Divadelní fakulta, 2010. 283.stran.(22.5.2011)