poster

Oslněni sluncem

 • Francie

  UV

Drama / Mysteriózní / Thriller

Francie, 2007, 102 min

Předloha:

Serge Joncour (kniha)

Producenti:

Stéphane Marsil

Scénografie:

Riton Dupire-Clément

Masky:

Sylvie Duval

Kostýmy:

Sandrine Weill
(další profese)
 • dopitak
  *****

  Obecně lze konstatovat, že k vysokému hodnocení mi u LETNÍCH filmů stačí, aby děj nebyl vyloženě špatný. Pojďme si to shrnout: první záběr přes bazén na dva odhalené hrudníky (Anne Caillon, Laura Smet), přichází tajemný Boris. Dialogy jsou to jediné, co filmu můžu vytknout, i když to nemá být komedie, některé scény hraničí s trapností a dost atmosféry se možná ztratilo v překladu, anebo se tvůrcům nepovedla. Od začátku cítíme, že s Filipem něco není v pořádku. Své tajemství má otec, obě dcery, Andreé-Pierre (který vůbec není bratranec jak nám tvrdí text distributora, ale je manžel starší z dcer, Vanessy) a samozřejmě Boris (jehož představitel Nicolas Cazalé je ze všech herecky nejlepší). TOP lokality francouzského jihu, výborný soundtrack (tu vážnou hudbu si zjistím). Ke scénáři a reakci kolegů jenom tolik: "Proč třeba chybí na Philippově školní fotce, když tvrdí, že byli spolužáci?" - třeba to, že Boris tvrdil, že nebyli spolužáci, jenom spolu bydleli na intru. Že to všechno možná bude nakonec jinak, o tom žádná. Snesitelný dabing Magic Boxu. A několik možných rozuzlení na konci? Asi si nevybrali to nejlepší, ale překvapení to bylo až do konce.(7.1.2017)

 • Zazie
  ****

  Film plyne pomalým tempem, jak se na horké líné letní dny sluší, ale nuda není. Nudné povalování s drinkem u bazénu a procházky nádhernou přírodou a zahradami v okolí přepychové vily na ostrově u francouzského pobřeží (ježíši, já bych se nudila!!!) totiž naruší nezvaný host, charismatický Boris. Každého (skoro) okouzlí, s každým (skoro) to umí, ale něco na něm nehraje. Proč třeba chybí na Philippově školní fotce, když tvrdí, že byli spolužáci? A proč na osobní otázky odpovídá tak všeobecně? Něco je zkrátka ve vzduchu... A přiznám se, že jsem v tom vzduchu čekala něco trochu jiného, než co tam nakonec bylo.(11.1.2010)

 • honajz
  **

  Režisér obou filmů s Gomézem a Tavaresem se rozhodl světu dokázat, že má na víc, než gangsterské komedie. Ale moc se mu to nepovedlo. Je to celé artisticky chtěné, okoukané z podobných jiných francouzských snímků, a celkově vlastně úplně pitomoučké.(25.1.2015)

 • argenson
  **

  Zvláštní jak se z nechtěně odložené fotky může stát dokonale napínavá zápletka. A takových momentů poskytuje tenhle zajímavý příběh víc, k tomu bonusově zajímavá kamera, originální střih a samozřejmě kouzelná Riviéra. Výborně hrající Nicolas Cazalé a Jacques Dutronc o třídu převyšují všechny ostatní včetně kdysi hvězdné Marthe Keller, jejíž jméno ovšem bylo paradoxně to, co mě k tomuhle filmu přivedlo.(24.1.2012)

 • Enšpígl
  **

  Blbější než zazobanci v tomhle filmu je snad už jen karkulka, která nedokázala rozeznat vlka od babičky. Opravdu mě chování těch zbohatlíku štvalo, to přece nebylo normální. Navíc kdyby do mýho domu přišel cizinec a mlsně se koukal na mou manželku, tak mu urvu koule a narvu mu je do uší. Pravda, manželka v tomhle filmu byla tak pitomá, že v klidu může kandidovat na Miss ČR a řečnit o světovým míru. Samotný příběh rozehrál spousty otázek, ale nedal příliš odpovědí. Ovšem nemyslím si, že to byl záměr, spíš podezírám autory z neschopnosti zápletku dotáhnout.(20.1.2010)