Martin Frič, klasik českého filmu (TV film)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2008, 53 min

Zdeněk Zelenka

Zdeněk Zelenka
  • Marthos

Životní a profesní dráha režiséra Martina (Maca) Friče, jedné z nejvýznamějších a nejvýraznějších osobností domácí kinematografie vůbec, stále nedošla své objektivní klasifikace, ba co víc, stále se zmítá v bludném kruhu slepé nevědomosti. Přesně takový je i Zelenkův televizní dokument, zinscenovaný vlastně jen proto, aby mapoval pouze jednu část Fričova života v návaznosti na nic. Naprostá minimalizace objektivních informací je nahrazena snůškou povrchních, bezpředmětných klepů a polopravd ryze bulvárního charakteru, umně předkládaných tzv. mluvícími hlavami. Relevance komentářů Bohdalové, Janžurové, Menzela, Vorlíčka, Sovákové a dalších, kteří s osobou Martina Friče nemají přímou souvislost, je nulová a v podstatě vytváří klasický vatový materiál chatrné konstrukce. Dokonce ani tam, kde by měl dokument ustoupit subjektivitě, se mu to nedaří a namísto toho se objevuje samolibá prázdnost, zastoupená zejména v osobě filmového publicisty Jaroslava Sedláčka. Inventář Fričovy filmografie má simulovat sled notoricky známých ukázek z notoricky známých filmů (proč se zabývat těmi méně známými, že) a rádobyvtipný sestřih dvou písniček. V závěru už dokument rezignuje na cokoli dalšího, čímž zcela otevřeně přiznává svůj veřejnoprávní odpadní status, jež může sdílet leda průměrně nevzdělaný jedinec. Marnost nad marnost a nic než marnost.(5.10.2008)

• kinderman

Je ostuda, že se na ČT probrali s dokumentem o M.Fričovi až ke 40.výročí srpnových událostí. Nevadilo by to, kdyby se podle zahraničních vzorů (napadá mě třeba dvoudílný dokument Hitch: Alfred the Great) podařilo vytvořit komplexní portrét (vypravěč provádí životem, pamětníci přiblíží osobnost a filmoví odborníci styl, dílo a jeho přínos české kinematografii). Místo toho jsme svědky nahodilého slepence, v němž si těch pár pamětníků, kteří zbyli, nic moc zajímavého nepamatuje (až na manželku J.Sováka), filmovou vědu supluje publicista populárního magazínu a stopáž se natahuje nesmyslnými (rádoby emocionálními) klipy nastříhanými na písně z Fričových filmů.(30.8.2008)

Dokument nabízí zajímavé nahlédnutí do života a díla velkého českého režiséra Martina Friče. Oceňuji poměrně poutavou formu se spoustou ukázek z jeho filmů. Myslím, že stopáž, která je necelou hodinu je také ideálně zvolená. Co mi trochu vadilo, byl závěr. Když už vše vypadalo na pěkné zakončení, film náhle pokračoval dál. Záhadou mi zůstává, proč rozhovor s Otakarem Vávrou byl v černobílém provedení, zatímco všechny ostatní rozhovory byly barevné. Tento dokument jsem viděl na Zlínském filmovém festivalu 2008.(29.6.2008)

Dokument o jednom z našich největších filmových režisérů. Každý takový dokument zaslouží můj obdiv, není jednoduché v hodinové metráži dost dobře popsat životní osud Martina Friče, ale lidé kolem něj, kteří s nim točili nebo mu byli jiným způsobem nablízku, se toho zhostili moc dobře a od začátku popsali jeho životní osud, až ke tragické smrti.(22.7.2016)

Solidně zpracovaný dokument o jednom z největších předválečných režisérů, navíc pro mne se spoustou nových a někdy i překvapivých nejen statistických inforamcí. Některé filmové záběry z natáčení, abych se přiznal jsem viděl úplně poprvé. Velký prostor zde dostal především film Císařův Pekař / Pekařův císař (jeden z jeho technicky nejnáročnějších a nejnákladnějších filmů podobně jako kdysi třeba Jánošík) ale také třeba manželka Jiřího Sováka, jejíž muž byl s Macem velký kamarád a to už někdy od 58' roku. Celkový dojem 60%.(26.8.2008)