Jeskyně smrti

Eden Log

Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

Francie, 2007, 98 min

• IceQueen

Po prvých 20 minútach som si vravela, že už by sa to mohlo rozbehnúť, po ďalších 20 minútach bezcieľneho, zdĺhavého pochodu hlavného hrdinu po obskúrnych priestoroch, som si začala hovoriť, že už by to aj mohlo skončiť a keď to skončilo, zistila som, že som zbytočne zabila kus nedeľnajšieho večera. To blikanie ma tiež riadne vytáčalo.(11.8.2008)

Když jsem tento snímek objevil na seznamu 30 post apokalyptických vizí 21.století ( http://www.quietearth.us/articles/2010/06/20/Visions-of-the-End-30-post-apocalyptic-visions-of-the-21st-Century ), byl jsem docela natěšený. Avšak lze jen říct, že ten film je tak divný, až je tak nějak zvláštně koukatelný. Vzhledem k tomu, že jsem vydržel až do konce, i když jsem se během té hodiny a půl několikrát ujišťoval, jestli to opravdu stojí za to, dávám nakonec 3*. Ale proč? To je težká otázka.(6.7.2010)

Já tak nějak nevím, co si mám o Eden Logu myslet. Vůbec si totiž nejsem jistý, jestli je ten snímek hloupý, anebo naopak docela chytrý. Nejprve k formální stránce. Film má velice moderní look, dobře se na něj dívá, převládají odstíny bílé, šedé a černé, občas trochu do modra, přirovnal bych jej k taktéž francouzským Frontieres. Problém nastane, když má dojít k nějaké akčnější sekvenci. To totiž vždycky začne kameraman trpět Parkinsonem a střihač hyperaktivitou, ale na to už jsme u dnešních hororů zvyklí. Herecké výkony jsou stěží průměrné, nebál bych se říct až televizní, režie docela obstojná. A teď k tomu komplikovanějšímu, tedy k dějové lince. Mé rozporuplné pocity pramení z toho, že jsem po celou dobu sledování naprosto netušil, co a proč se vlastně děje, a byl jsem přesvědčen, že příběh ani k nějakému smysluplnému rozuzlení nespěje. Čímž jsem si film poměrně znepříjemnil a když se nakonec přecijenom něco vysvětlilo, byl jsem tím tak překvapen, že jsem se nestačil ujistit, jestli je ono vysvětlení opravdu logické. A myslím, že je zde reálné nebezpečí, že se tak stane více divákům - on totiž po více než hodině pozorování chlápka, který se z neznámých příčin pohybuje po podzemním komplexu a je konfrontován s různými kreatůrami, lidmi a stroji, jejichž důvod výskytu je také neznámý, člověk otupí. Eden Log se evidentně inspiroval mnoha jinými hororovými filmy, nelze nevzpomenout například na Cube, Descent anebo Resident Evil. Přesto nakonec působí celek docela originálně a v průběhu nepředvídatelně (jak taky předvídat, co se stane za deset minut, když nevíte, co se děje teď), zpětně mi to přijde jako stylová adaptace nějaké videohry. A nyní zásadní otázka: Líbilo se mi to? Ale jo. 60%(20.7.2008)

• Bloody13

Muž se probudí v louži v jeskyni do zlého snu. Neví kdo je a proč tu je. Začne prolézat temnými a špinavými prostory s podzemními laboratořemi, kde žijí zmutované stvůry. Když najde přeživší ženu, odhalí s její pomocí skutečnou pravdu... Nevim, jestli jsem tenhle zvláštní psycho sci-fi thriller správně pochopil, tudíž ohodnotit ho je pro mne docela oříšek. Každopádně se jedná o dost pochmurnou a depresivní podívanou. Bohužel dost zbytečně natahovanou, takže první hodina je docela nuda. Pravda, konec mi trochu napravil pachuť z celkově rozpačitého dojmu, ale Francouzi mě v tomto případě zklamali. Jo a hudba byla fajn. 4/10(12.2.2010)

• Yarwen

Aby se tvůrci filmu vyhnuli slátanině, ve kterou se snímek nakonec proměnil, měli upustit vícero informací, o co tady jde. Když ani hlavní postava netuší, kdo je, kde je a proč, a postavy, jež potká, mu to také neobjasní, pak divákovi nezbude než se potýkat s nesmyslnou nudou. Tipnul bych si, že k natáčení stačilo použít nějakou starou opuštěnou tovární halu, herců také nepotřebovali tolik, takže náklady mohly být docela nízké. O to víc se tak mohlo zapracovat na smysluplném ději, ale nestalo se.(5.10.2017)

• - Celý film yl natočen ruční kamerou v různých podzemních lokalitách. (Terva)