Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Události 17. listopadu 1989 ve výpovědích významných osobností mapuje dokument Roberta Sedláčka a Radima Procházky, který vznikl s odstupem asi osmi let.

Časové vymezení: Jádrem dokumentu jsou události mezi 17. listopadem a koncem roku 1989 (volba Václava Havla prezidentem). Považujeme však za nutné zařadit je do širšího kontextu.

Aktéři: V dokumentu budou vypovídat především aktéři událostí. Hodnocení a cenné postřehy, které jsme v průběhu shromažďování materiálu získali od odborníků (historici, vyšetřovatelé, atd.), jsme využili při psaní komentáře.

K pojmu revoluce: Prostudovali jsme mnoho různých úvah, jestli u nás skutečně došlo k revoluci. Pohledů na toto téma existuje tolik, jako je definic pojmu revoluce v odborné literatuře. Zahraniční literatura někdy hovoří o revoluci-restauraci, čímž se snaží vyjádřit fakt, že k revoluci jakožto k násilnému převzetí moci u nás nedošlo. To ostatně vystihl i název "Sametová revoluce", se kterým přišla zahraniční média. Jan Novák píše ve své knize Samet a pára o revoluci, při které fungovaly úřady a jezdily tramvaje. Lidé šli do práce a po jejím skončení se vydali na náměstí demonstrovat.

Nenásilí bylo základním imperativem většiny vůdčích osobností tehdejší doby. Převzetí moci probíhalo ústavní a zákonnou cestou. Ač se to někomu může jevit jako přístup příliš citlivý vůči komunistickým funkcionářům, události se tak odehrály a je nutné k nim s tímto vědomím přistupovat.

Náš film se nechce zaobírat historickými kuriozitami, jako jsou krátké kalhoty nově zvoleného prezidenta. Klademe si za cíl zaujmout komplexním, analytickým pohledem ve stylu velkých dokumentů BBC, ve kterém by se měl snoubit náš subjektivní ("dokumentaristický") pohled s objektivními poznatky historiografie a dalších věd, které se tímto tématem zabývají.

Téměř deset let, které uplynuly od zobrazovaných událostí, je doba dlouhá i krátká. Dlouhá na to, aby aktéři mohli s určitým odstupem zhodnotit své počínání. Aby alespoň někteří z nich odešli z aktivní politiky a mohli se na věci podívat "neangažovaně". Krátká na to, aby se otevřely důležité archivy, které se až po padesáti letech stávají materiálem pro historiografická hodnocení. (Není pochyb o tom, že díky množství shromážděných výpovědí se i náš dokument jednou stane historickým materiálem, z jehož výpovědí budou historici čerpat.)

Můžeme konstatovat, že jsme při přípravě využili drtivou většinu otevřených zdrojů a hovořili s velkou částí klíčových aktérů. Na základě těchto poznatků jsme zpracovali ucelený obraz tehdejších dějů, který se opírá o nejnovější vědecké (historické, politologické, sociologické) badání. V průběhu práce jsme také provedli rešerše více než 250 hodin archivních audiovizuálních materiálů. (Česká televize)

(více)

Recenze (16)

papuchalk 

všechny recenze uživatele

Ale jo, celkem komplexní dokument s výpovědí obou stran. Nejzajímavější postava je asi ten Stbák Oskar. A Petr Pithart, který tu česky vysněnou gloriolu revoluce dost sráží k zemi. Z dnešního pohledu působí řada věcí až směšně. Herci vyhlašující stávku mezi dvanáctou a druhou hodinou odpoledne. Aha takže zrušili představení pro děti, tos posral Topfer :) LoL ()

MurielRezek 

všechny recenze uživatele

Vzpomněla jsem si na jeden národní vtip z dob totality:Jednotka dočasnosti = 1 FURT, Z furtu bylo 20 let... Výborný dokument mapující historicky zásadní dny našich dějin.Už bezmála čtvrt století uplynulo od sametové revoluce, která nám přinesla svobodu. A ta je, hned po zdraví:), tím nejcennějším co máme. A múj naprostý souhlas s "předřečníky": dnes a denně připomínat atmosféru té doby, třeba i tímto dokumentem...a možná už od mateřinek:-)? Děkuji, pane Sedláčku, společně s mými třemi syny. ()

Reklama

desEsseintes 

všechny recenze uživatele

Šíří zpovídaných osobností (+ jejich ideové profilace, resp. bezpředsudečnosti k jejich ideové profilaci; cením, že se Sedláček s Procházkou netázali pouze vítězů, minimálně pohled A. Lorence jakožto šéfa kontrarozvědky, jeho zamyšlení, komu mohla vyhovovat pasivita StB v revolučních dnech, resp. že události z Národní měli někteří komunisté v plánu použít jako zbraň ve vnitropolitickém boji, byl zajímavý) a užitých archivních záběrů zřejmě nejhodnotnější dokument o událostech Sametové revoluce. Povinná četba k výchově k demokratickým ctnostem. ()

BoXBe 

všechny recenze uživatele

Upřímně se přiznám, že i podruhé jsem při sledování dokumentu Tenkrát, když Topfer čte prohlášení o tom, že se jejich divadlo připojuje ke stávce, vypustil z oka slzu. No, nezažil jsem to při plném a dospělém vědomí, mí prarodiče by pořád komunisty volili, lidi dneska plivou svoje znechucení na webová fóra, ale že tu ta atmosféra světlých zítřků a zářivé budoucnosti tehdy byla, Robert Sedláček zachytil věrně. Rozhodně pouštět na středních školách dnes a denně! ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Skvělý dokument o událostech kolem listopadu 1989, podle kterého pak Sedláček dělal příslušné díly Českého století... Škoda, že se v dokumentu odmítl vyjádřit Marián Čalfa, jehož skutečná role v revolučních událostech je dodnes obestřena tajemstvím, slyšet jeho interpretaci tehdejších událostí by bylo jistě zajímavé... ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama