Tenkrát (TV film)

Dokumentární

Česko, 1999, 101 min

Vzpomněla jsem si na jeden národní vtip z dob totality:Jednotka dočasnosti = 1 FURT, Z furtu bylo 20 let... Výborný dokument mapující historicky zásadní dny našich dějin.Už bezmála čtvrt století uplynulo od sametové revoluce, která nám přinesla svobodu. A ta je, hned po zdraví:), tím nejcennějším co máme. A múj naprostý souhlas s "předřečníky": dnes a denně připomínat atmosféru té doby, třeba i tímto dokumentem...a možná už od mateřinek:-)? Děkuji, pane Sedláčku, společně s mými třemi syny.(10.8.2014)

Skvělý dokument o událostech kolem listopadu 1989, podle kterého pak Sedláček dělal příslušné díly Českého století... Škoda, že se v dokumentu odmítl vyjádřit Marián Čalfa, jehož skutečná role v revolučních událostech je dodnes obestřena tajemstvím, slyšet jeho interpretaci tehdejších událostí by bylo jistě zajímavé...(17.11.2019)

• nascendi

Aj keď tak, ako takmer v každom dokumente z poslednej doby, je zreteľné, že nasledujúce udalosti menia opis udalostí predchádzajúcich je v tomto filme možné identifikovať najstabilnejšie body novembrových udalostí. V prvom rade pasivitu Moskvy, ktorá poskytla voľnú ruku domácim silám. V druhom vyhorenosť komunistov, ktorí nechali moc ležať na zemi a išlo im iba o to, aby neskončili vo väzení. A v neposlednom rade obyčajní ľudia, ktorí sa dokázali sformovať do mnohotisícových zhromaždení, veriac, že tým zmenia svoj budúci osud. A pomedzi to sa motali chartisti, konfidenti a chytráci, ktorí netušili, že to, čo sa rozpútalo nie je nejaký nezáväzný happening, ale boj o moc, na ktorý ich nikto nepripravil. Ešte že súdruhovia poskytli nezištnú pomoc, z ktorej si vyberajú dividendy dodnes.(23.11.2017)

Jeden z nejlepších dokumentárních filmů věnujících se sametové revoluci, přehledně a poutavě zpracovaný, vyvážený, dávající prostor oběma stranám tehdejšího politicko-ideového souboje. Akorát musím vyjádřit své politování nad tím, že tento dokument i jeho pokračování jaksi upadly v zapomnění. Televize, ale i školy by jej mohly použít pro výuku, poněvadž dnešní generece dětí a mladých lidí již má ve znalosti událostí roku 1989 obrovské rezervy. Chválím Roberta Sedláčka za tento kvalitní dokumetární počin.(22.12.2011)

Tenhle dokument, ačkoliv v podstatě neříká uceleně nic a obsahuje protichůdné názory, je poměrně dobrý právě v tom, že obsahuje rozhovory jak s členy Charty77 a disidentů, tak s bývalými činiteli KSČ. Bohužel jak to tehdy bylo a jestli je skutečně pravda to, že revoluce byla domluvená předem a jednalo se o převrat řízený z Moskvy, se asi nikdy nedozvíme.(27.1.2018)