Tomahawk

Battle of Powder River

Western

USA, 1951, 82 min

THEY'LL FIGHT TILL THEY DIE! To byl Old Shatterhand, ty vole. Jim a jeho super schopnost vytahovat bez narkózy šíp z těla? Vůbec mu nevadí, že mu u toho pacienti vřeští jako špatně střelený prase co běhá po dvorku. To na druhé straně barikády náš pošťák Dancy hledá celou dobu poštěvák u Julie a Rudej Oblak místo toho aby seděl u týpíčka a kouřil trávu, tak nechává své bojovníky chcípat po desítkách. Film je našlapanej s krásnou krajinou a líbezným colorováním. To se musí nechat. Jinak postava Jima skutečně existovala a dokonce měl ten kluk narozeniny ve stejný den jako já.(23.4.2015)

Úžasně barevný Technicolor v trochu šablonovitém vyprávění, které ale neurazí a správného western fandu ani nezklame. Tedy až na hloupoučké scény s indiánským útokem (opět ta stará bolest, filmařský stereotyp, kterak blbí indiání jak slepice proti puškám najížděli, ačkoliv alespoň tentokrát nekrouží dokola "v nadějném očekávání poslední rány") a neskonale pitomý americký závěr ve slovech vypravěče.(27.1.2011)

• - Jim Bridger, kterého ve filmu hraje Van Heflin, byl skutečnou postavou divokého západu. (Mol)