Plavčík na sladké vodě

• USA Steamboat Bill, Jr. (více)

Mladý student (Buster Keaton) se rozhodl navštívit svého otce, kterého nidky neviděl a který je kapitánem malého parníku. V přístavu se setká s dívkou, kterou zná ze své školy a která je dcerou kapitána většího, úspěšnějšího parníku. Kapitáni si přes své děti vyřizují konkurenční spory a netuší, že se řítí přírodní katastrofa. (Rosana)

Rozjimatel

3,5  Tomuto filmu podľa mňa niečo chýba do kvality iných špičkových Keatonových filmov, takže jeho zaradenie medzi "1001 filmov ktoré musíte vidieť skôr, než umriete" ma trochu prekvapuje. Film je väčšinu času skôr smutný ako veselý, keďže hlavná zápletka je sklamanie otca zo syna, ktorého nevidel od útleho veku. Zopár skvelých scén sa nájde, ako skúšanie klobúkov (geniálne!), či záverečný hurikán, ale na utiahnutie celej stopáže to nestačí. Veď väčšina gagov je postavená na tom, že postava spadne na zem, alebo do vody, čo nie je zrovna originálne ani veľmi vtipné. Drobnulinká hlavná predstaviteľka tentokrát nie je ani zďaleka tak príťažlivá ako napríklad tá z Kameramana, dokonca Keatona podozrievam, že si ju vybral len preto, aby mohol natočiť scénu, kde mu visí na krku a on pritom rúčkuje na lane. Na začiatku filmu akoby Keaton imitoval Chaplina, aspoň to tak pôsobilo, kvôli jeho vzhľadu (fúziky) a jeho pohybom. ()

1945

Předlouhý úvod zachránila poslední patnáctiminutovka, hýřící Keatonovými triky... Scéna, ve kterí Frigo pomocí provazů dálkově ovládá parní kotel je skvělá ;-) ()

Oralfabet

Většina filmu je taková standartní Busterovská zábava obohacená o poměrně poutavě vyobrazený vztah otce a syna, na konci se to stočí tak nečekaným směrem, že jsem mohl jen zírat a zase jednou Bustera obdivovat za to, co na poli kinematografie před sto lety předváděl. Taky se mi hodně líbil jailbreak s bochníkem chleba. Slabších 9/10 ()

Biopler

Film je známy snáď len najnebezpečnejšou scénou v histórii kedy Keaton na seba nechal padnúť celú stenu. Dielo na mňa pôsobí nesúrodo, pozliepane, gagov je málo a ani som sa na nich nezasmial. Keatonov výraz tváre zachráni veľa, no keď si po týždni nespomínam na to podstatné o čom malo ísť v snímke, tak to o niečom svedčí. ()

PATJA

Začátek je slabší, pak se to docela rozjede. Sem tam nadčasové humorné scény a na rok vzniku takřka neuvěřitelné efekty. ()

sigf07

Skvělá groteska s Busterem Keatonem, který se ve své době mohl jako jeden z mála komiků němého plátna rovnat Charliemu Chaplinovi. Jednoduchý děj je přímo nacpaný gagy, jejichž počet postupně narůstá a vrcholí velkolepým destrukčním finále. To co mě nejvíc překvapilo je fakt, že ani žádný z gagů se v průběhu filmu neopakoval a Keaton dokázal vždy přijít s něčím novým. Scéna s padající stěnou je nezapomenutelná a klobouk dolů před člověkem, který v sobě našel odvahu něco takového podstoupit a riskovat vlastní život pro pobavení diváků. ()

LuiCJ

Jeden z mála starých celovečerných filmov, ktorý sa mi páčil a pri ktorom som nečakal kedy sa už konečne skončí. Veľmi sympatická komédia, ktorá až miestami pripomína grotesky Charlieho Chaplina. Nasmial som sa dosť. Dalo by sa povedať, že gagy a nešikovnosť Billyho Juniora, ma sprevádzali celým filmom. Aj počas hurikánu, ktorý mi efektovo na rok 1928 pripadal výborne spravený! Scény, v ktorých sa trhajú domy, PADAJÚ SKUTOČNÉ (odľahčené) STENY a lieta všetko naokolo, ma skutočne fascinovali. Je to zároveň môj prvý film s Busterom Keatonom, ktorý som videl. Paráda! ()

Auvajs

Bohužel moc pomalý rozjezd. Padesát minut nevtipných situačních gagů: Frigo jako dítko velkoměsta poprvé v životě navštěvuje svého otce, provozovatele říčního parníku. Hodnotných a velmi kvalitních je závěrečných asi dvacet minut, kdy přichází vítr, který smetá všechno, co se mu připlete do cesty. ()

PetraMishka

Bustera Keatona mám moc ráda. Několik jeho filmů považuji za naprosto geniální kousky, ale zrovna tady, nebýt té závěrečné vichřice, tak by vlastně nebylo co hodnotit. Gagy velmi slabé, většinou padání někam, ve scéně z vězení jsem poprvé cítila až trapnost a bylo mi ho líto. ()

Infalín

Tímto filmem mě Buster Keaton trochu zklamal. Nebýt poslední části filmu, dal bych o hvězdičku méně. Frigo je zde až příliš nudným a vypočítatelným ňoumou, každá scéna je natahovaná jako guma od trenýrek, popisu je také příliš. Větrné finále ovšem hodně vynahradí, to by obstálo samo o sobě. ()

StaryMech

Zatímco ve starším opěvovaném "Generálovi" (kupříkladu Orsonu Wellesovi připadal jako "největší komedie všech dob, největší film o občanské válce všech dob, a možná největší film všech dob") nevidím o moc víc než výborně natočenou, leč ve svém rozsahu nudnou sestavu šprýmovných pohybů strojů a lidí sem a tam po kolejích a "Vysokou" bych úhrnem zhodnotil jako vleklou hodinu pobíhání a padání ozlomkrk (skok o tyči do pokoje milované je prý okamžikem, kdy se B.K. nechal poprvé a naposled zastoupit, a to olympionikem Leem Barnesem), režisérovo poslední nezávislé dílo "Plavčík na sladké vodě" představuje svého tvůrce ve formě blízké jeho raným vrcholům. Tělesná zdatnost hrdiny bere dech, neurvalé tatisko má chvíle, kdy působí velmi roztomile, a finále ve větru překoná vše, co předcházelo. ()