Láska z nebes (festivalový název)

Rab Ne Bana Di Jodi

R.N.B.D.J.

रब ने बना दी जोड़ी

Komedie / Drama / Muzikál / Romantický

Indie, 2008, 167 min

Snímek prostý tak jak by romantika měla být. Dvě a půl hodiny, které úplně nestrhnou, ale zároveň nenudí. Mírným zklamáním je absence opravdu dobré choreografie, kterou jsem vzhledem k námětu a zemi původu bral skoro jako tutovku. Na druhou stranu je tu krásně podmanivá skladba Tujh Mein Rab Dikhta Hai, která je úchvatná v obou svých provedeních.(5.7.2012)

Taký trocha tradičnejší film, ktorý ale nejak výrazne neubližuje hlavnej príbehovej rovine. Tá je .ako to už u podobne ladených filmoch býva, velmi jednoduchá. Všetko to drží nad vodou tradične dobrý Sharukh Khan. Jeho dvojrola je zaujímavá, správne sa s ňou vyhral a každá jeho postava má svoje výrazné scény a vrcholy - scéna sumo pri úradníčkovi, a romantický deň v podaní jeho tanečnej alternatívy. Čo mi trochu vadilo, bola hlavná hrdinka Anushka Sharma, ktorá mi prišla oproti ostatným krásaviciam značne nevýrazná. Ale inak je to štandartne dobrá hudobná komédia. Síce aj napriek dlhej stopáži, na mňa nezanechala taký dojem, ako iné podobne ladené filmy, ale posledných 40 minút je výborných a tie vyslúžili filmu tu 4 hviezdu.(9.7.2013)

Jednoduchá a moc sympatická romance s dvojicí, která k sobě dobře pasuje. Je to takový Kristián po indicku. KOUSEK DĚJE: Jen mám malou výhradu, totiž přesně tu, kterou Adina Mandlová řekla v Kristiánovi Oldřichu Novému: „Alois Novák je putička bez energie, zatímco Kristián jí překypuje. A oba dva nestojí za nic.“ Kromě dívčina prozření by mě potěšilo, kdyby na konci prozřel i Suri a převzal do svého civilního života trochu Rájova temperamentu. Jo, a kamarád holič - Vinay Pathak - mi neskutečně připomínal Alberta Sordiho!(31.8.2016)

Tujh mein rab dikhta hai, Anushka.... Od chvíle, kdy jsem poprvé spatřil Anushku, bezvýhradně věřím na lásku na první pohled. A je fajn, že tahle sympatická a krásná holka umí taky skvěle hrát a vůbec se neztrácí vedle extrémně zábavného Shahrukha a spousty svérazných vedlejších postav, z nichž je každá hodna maximální pozornosti. Chytrý příběh srovnávající skutečnou lásku s tou povrchní, načančanou a vídanou jen ve sladkých romantických filmech, je tím nejlepším Adityovým scénáristickým počinem, s nímž jsem měl zatím tu čest a jeho síla je navíc podtrhovaná spoustou milých detailů, neodolatelným humorem a skvělým vizuálním zpracováním. Mám k tomu filmu z nejrůznějších důvodů takřka osobní vztah a po třetí projekci prostě musím jít na plný počet. ________ P.S: Při výstupech kadeřníka Bobbyho jsem si prostě nemohl nevzpomenout na Zachariášova Mulita.(17.5.2009)

Asi před týdnem jsem přemýšlel, co navíc, tvoří spojovací mezičlánek mezi mnou a obrazovkou, kde běží bollywoodskej doják (a to dlouhometrážní) a kde se vesměs podřizuji pohádkovému a přeexponovanému barevnému kýči. Vyjádřit to slovně je hazardování s mrzkými a matnými výrazy, ale v zásadě je asi jednodušší sledovat "nezápadní" romantickou a pohádkouvou utopii, než se babrat v realných či filmových partnerských pseudopožadavcích, které jsou jen obrazem moderně prozápadně orientovaných tendencí, které jsou vlastně ještě větší utopií. I proto by někdo mohl namítat, že je to nedospělé a pokrytecké, ale mě je to jedno, protože jen když jde skutečně do "tuhého", tak se ukáže vyrovnaná osobnost. A k tomu, aby šlo skutečně do "tuhého", jsou místní podmínky více než mírumilovné. "Skutečná" dospělost je blbost. a proto "východní" vcelku nesympatický "mačo", v hlavní roli, má větší obdiv, než já před sebou samým. To je možná ten důvod - záliba v exotické a pudové infantilnosti v jakkémkoliv věku...(4.12.2013)

• - Mezi představiteli hlavních rolí je věkový rozdíl, kterému se jen těžko věří. Během filmování bylo Shahu Rukhovi Khanovi již 43 let, Anushce Sharmě pouhých 20 let. (Stupet)

• - Anushka Sharma je velice vysoká dívka, o dost vyšší než Shah Rukh Khan. Ten díky tomu musel celý film natáčet na špičkách. V průběhu celého filmu si pak lze všímat, že chvíli je Raj (Shah Rukh Khan) vyšší než Taani (Anushka Sharma), pak nižší a poté jsou oba stejně vysocí. (Stupet)

• - Vzhled Surindera (Shahrukh Khan) i jeho alter ega Raje byl inspirován dvěma soutěžícími ze soutěžního pořadu Kya Aap Paanchvi Pass Se Tez Hain?, který uváděl právě Shahrukh Khan. (Raztubyl)