Reklama

Reklama

Romantický, dobrodružný seriál s mystickými prvky, velkoryse kostýmově pojatý, točený v autentických exteriérech českých hradů. Vznikl v redakci pro mládež televizního studia Brno. Děj se odehrává ve středověku na dvou hradech fiktivních jmen Kronbach a Babín. A jak to v takových příbězích bývá, jde v něm o krásnou pannu, moc a rytířskou čest. (sator)

(více)

Recenze (22)

FilmFan24 

všechny recenze uživatele

Historický romanticko-dobrodružný seriál z produkce ČST ze sedmdesátých let "Ctná paní Lucie". A dlužno dodat, že na tehdejší naše poměry to bylo něco. Hlavní role vytvořila Renáta Doleželová a Svatopluk Matyáš. Matně si pamatuju, že to zakázal vysílat ÚV KSČ - přímo Husák na projevu strany - z důvodů, že pracující lid nepotřebuje českou Angeliku (Lucii) a poslední závěrečnou část tedy nikdo neviděl. Seriál se nedochoval z důvodu spálení na příkaz ÚV KSČ. Narazil jsem na zmínku o této sérii zde: www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/18695-renata-dolezelova.html - také na této databázi nevědí rok výroby. Lidé v diskuzích tam si to pamatují. Já proto, že jsem u nikoho z herců seriál v biografii nenašel, jsem měl za to, že se mi to snad zdálo a film neexistuje. Osobně se domnívám, že to režíroval Petr Tuček. Narazil jsem na rozhovor se Svatoplukem Matyášem z poslední doby, kde na celou kauzu okrajově vzpomínal www.televize.cz/scripts/detail.php . Tak bohužel dodneška nevím, jestli ten Černý rytíř (Svatopluk Matyáš) dal paní Lucii (Renáta Doleželová) tu růži...Doleželová růži nedostala, ale asi i díky účinkování v tomto ÚV KSČ zapovězeném projektu už musela hrát jenom v angažovaných projektech... ()

hanagi 

všechny recenze uživatele

Je nádherné, že evidentně všichni, kdo píšeme komentář, v podstatě "nevíme, která bije". Ale i já se přidávám k lidem, kteří byli kdysi v mládí, nebo spíše v dětství, okouzleni touto českou romantikou. Pamatuju si dobrodružné putování oné paní, která pátrá po svém (kde se ztratil, kdy, jak, proč?) manželovi a na cestě ji doprovází a ochraňuje udatný hrdina v masce, který potrestá každého, kdo se na ni třeba jen škaredě podívá...Muž v masce byl můj hrdina. Proboha, kolik mi tehdy asi bylo? Škoda, chtělo by to zhlédnout znovu, ale to už zřejmě nelze. Na druhou stranu, ten pocit, mi už nikdo nevezme! A pokud jde o to vysoké hodnocení - pokud vám v paměti přetrvá něco více než 40 let, pak to asi musí být hodně silné... ()

Reklama

sator 

všechny recenze uživatele

Romantický, dobrodružný seriál s mystickými prvky, velkoryse kostýmově pojatý točený v autentických exteriérech českých hradů. Vznikl v redakci pro mládež televizního studia Brno. Děj se odehrává ve středověku na dvou hradech fiktivních jmen Kronbach a Babín.A jak to v takových příbězích bývá jde v něm o krásnou pannu, moc a rytířskou čest. V hlavních rolích Lucie (Renáta Doleželová),Černý rytíř (Svatopluk Matyáš),Cukr (Ivan vyskočil), Záviš Oulehla z Kronbachu (Ilja Prachař), Věslav Čížovský (Jan Tříska), Kuneš Smolenský (Václav Lohniský), Kryštof Trčka z Kunštátu (Jan Skopeček), Petr Beneš z Vrbice, (Josef Šebek), Jakub Moor ( Vilém Besser), rytíř Monyfeih (Miloš Kopecký), sluha (Josef Haukvic).************** Seznam dílů: Boj o Lucii ,Nečekaná past, Nevěrná paní Andrea, Rozmařilost a hazard, Ztracená šance, V zemi turecké,******************* V seriálu se zazní dvě písničky, které každý díl otevírají a uzavírají. Jmenují se: „Má viola“ a „Život je cesta“ nazpíval je Waldemar Matuška hudbu složil Zdeněk Liška. Jakýmsi zázrakem zůstaly zachovány amatérsky nahrané na dobový magnetofon, což s jedinou zachovanou fotografií ze seriálu, jsou poslední hmotné důkazy o existenci seriálu. ()

vaviva 

všechny recenze uživatele

Také jsem ráda,že jsem si ten seriál nevymyslela, a nebo že se mi nezdál.Nikdo z mého okolí si na něj nepamatuje.Pro mne nezapomenutelný černý rytíř, klečící před bílou sochou Lucie. Před několika léty jsem napsala do České televize dotaz, zda to nebudou někdy vysílat, a bylo mi odpovězeno, že se opravdu všechno kdysi zlikvidovalo, takže se ho už na tv obrazovce nedočkáme. V nevím už kterém to bylo časopise,ale nějakém starším již, v rozhovoru s Vítězslavem Jandákem, jsem se se dočetla, že v tom také hrál.Seriál se vysílal myslím v roce 1973 či 74. ()

ainny 

všechny recenze uživatele

Tak jako většina i já mám v hlavě jenom útržky a v sobě strašnou lítost, že to už nikdy neuvidím. Kupodivu jsem, na rozdíl od ostatních, vždycky věděla, že se mi to nezdálo, protože jakmile se sejdeme s kamarády a přijde řeč na filmy a seriály, tak vždycky někdo Lucii vytáhne a všichni ji máme zafixovanou, jako něco úžasného. Na Angeliku jsem tenkrát koukat nesměla, na Lucii ano. Dneska bych možná byla zklamaná, ale díky tomu nikdy ve mně přetrvává ta atmosféra, která u nás doma při sledování panovala. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (7)

  • V seriálu se zazní dvě písničky, které každý díl otevírají a uzavírají. Jde o „Má viola“ a „Život je cesta“. Nazpíval je Waldemar Matuška, hudbu složil Zdeněk Liška. Jakýmsi zázrakem zůstaly zachovány amatérsky nahrané na dobový magnetofon, což s jedinou zachovanou fotografií ze seriálu jsou poslední hmotné důkazy o existenci seriálu. (sator)
  • Normalizace seriál Ctná paní Lucie nejen zahnala do trezoru, ale bohužel jej zlikvidovala, smazala, takže seriál neexistuje. Česká televize jej sháněla na počátku 90. let, ale jak potvrdil i jeho autor Gustav Oplustil, seriál zřejmě už v žádné formě neexistuje. (FilmFan24)

Reklama

Reklama