Střepiny (TV pořad)

Publicistický

Česko, 2002, 25 min

Václav Svoboda
  • #47

Zpravodajství TV NOVA...není snad ani třeba více dodávat...zatímco Televizní Noviny jsou značně bulvárního charakteru a často i naprosto přiblblého obsahu, Střepiny jdou ještě dál a naprosto samozřejmým stylem nám v nich S. Brunclík a A. Němcová prezentují svoje subjektvní názory na prakticky jakýkoli problém. Podotýkám, že nejsem proti svobodnému vyjadřování vlastního názoru v médiích, ale je rozdíl např. politické komentáře Jana Krause, se kterým byť ne vždy souhlasím, ale respektuji jeho právo se svobodně vyjadřovat. Kraus také velmi často zdůrazňuje, že se jedná pouze o jeho názor. Naproti tomu duo moderátorů Střepin nám s patřičnou dikcí pravidelně sděluje svou pravdu, kterou vydává za jedinou správnou a manipulativním způsobem dává najevo, že kdo má snad jiný názor je hlupák. Jen namátkou si pamatuji na srdceryvné napadání autorů projektu Český sen, kteří podle Brunclíka "podvedli" chudáky důchodce nebo "protiklausovské ubožáky", kteří posílají před prezidentskou volbou v obálkách kulky "proklausovcům", byť tato šaškárna stejně tak mohla být dílem právě té druhé skupiny, která chtěla pouze zdiskreditovat tu první, pokračovat by se dalo dál a dál. Daleko přínosnější pořad ČT Bez obalu, kde se pravidelně k aktuálnímu dění vyjadřovala řada uznávaných politických komentátorů, byl bohužel, jak je v čechách zvykem, brzy zrušen.(25.7.2010)

• Jinny

Trapní moderátoři (zvlášť Andrea Němcová předvádí především svůj výstřih a výraz dominy) se snaží o cosi, co daleko lépe předvádí na ČT Nora Fridrichvá. Oproti 168 hodinám mají Střepiny jediné plus - občas nabízí řešení, zatímco Fridrichová takřka vždy skončí jen u ironických komentářů typu: "Stejně s tím nic nenaděláte". Se seriózní publicistikou ale mají Střepiny pramálo společného.(22.2.2010)

• Lipi21

Ta moudrost a "nestrannost" reportérů, prostě paráda. Jejich talent jak moudře a trefně vystihnout a zhodnotit celou reportáž jednou závěrečnou větou mě několikrát pořádně vytočila, ta moralizace, ohánění se objektivitou a "nejrůznějšími" úhly pohledů a na závěr divákovi elegantně podsunou svou pravdu. Takové pořady já pokládám za odpad a jen doufám, že není moc lidí, kteří ho berou vážně..nutno podotknout, že mi nemálo připomínají zpravodajství, jaké se dělalo za bývalého socialistického režimu. Větší manipulaci s divákem, která ze slov redaktorů sálá na míle daleko, si už ani představit neumím.(10.2.2009)

Tak a máme tu další pořad na mé zhodnocení. Musím ho pochválit, protože je povedený a já se každou neděli těším až skončí Pojišťovna a začnou Střepiny, které nazývají věci pravými jmény:-). K moderátorům (Němcová, Brunclík) žádnou výtku nemám, protože svoji práci odvádějí dobře. Reportáže mě baví skoro všechny a líbí se mi, jak jsou trochu "bulvárně" zpracovány. Také považuji za dobrý nápad, že na začátku každého roku se vysílá speciální díl, který se ohlíží za celým předchozím rokem a já jsem mnohdy překvapen, co všechno se u nás událo. Hlavně v politice:-). Info: Poprvé byl pořad připravovaný redaktory zpravodajství vysílán v neděli 7. dubna 2001. Okamžitě se zařadil mezi nejsledovanější pořady TV NOVA. Úspěch je o to cennější, že nedělní „primetime", ve kterém se pořad vysílá, je opravdu „horkou půdou" z hlediska konkurenčního prostředí. Moderátoři: Andrea Němcová, Stanislav Brunclík.(17.11.2008)

• P/\/EL

http://www.youtube.com/watch?v=DIl9xQw7Z5M&feature=related Jinak, jasně, že dávám přednost české televizi, není to ideální, ale oproti nově posledních let je to obrovský rozdíl, nemůžu si pomoct, pamatuje se, jak se kdysi nadávalo na Železnýho, jenže za něj ty pořady za něco ještě stály, sice asi Střepiny vznikly za něj, ale ztratila se celá řada zajmavejch pořadů a nastoupila opravdová masová tupost, no, prostě Střepiny jsou bulvár a určitě řada příspěvků uplně de**lní neni, ale spousta věcí je prostě otřesná, jak napsal třeba Angelopul odpad! - ve smyslu, že takhle by se žurnalistika dělat neměla, příspěvky jsou odbyté, povrchní, hloupé, manipulativní. Třeba Víkend je sice také těžkej mainstream (příliš lapidární), tak mi příde docela fajn, no, jinak 168 hodin je daleko vkusnější pořad s rozhodně sympatičtější moderátorkou a parádními kuriozitkami na konec. (tv nova moderátorskej styl to je něco, o čem se moc nepíše, ale je to prostě fuj, kdysi dávno začínali na nově vlastně profíci, lidi zkušení, postupem času nabírali čím dál tím více mladších a mladších a já chápu, že je nova zaměřená na průměr, takže nabírá takové všelijaké typy - trošku odbíhám, myslim všelijaký ty reportéry - kluci, holki a ta jejich příšerná rétorika, ale i tady prostě moderování a tito lidé jsou opravdu nesmírně nesympatičtí až protivní....no...jednička má myslim až na pár vyjímek zajmavější typy, tv prima zase nabírala takové suché...nebo nevim, jak to vyjádřit..ve světě jsou země, kde zase záleží na velikosti poprsí...tedy hodně velká.....preferují..) Djkoma jak píše, že Střepiny jsou přesně to, co naše země potřebuje, tak to mě celkem rozesmívá, nevěřim, že je nova nezávislý médium, který vedou ti nejlepší profesionálové, hlavně už dříve se ukázalo, že leze do pr. těm či těm, co jsou zrovna u moci, no a je fakt, že česká televize na tom nebyla a neni o nic lépe, takže jako určitě lepší než za min. režimu, ale jsou to prostě hodně velká média s příliš širokym záběrem, kdy za nitky tahá v pozadí bůhvíkdo a jaksi......prostě jsem asi předpojatej, páč tenhle pořad mě nikdy nebavil, ani ta pitomá znělka...____jinak nejzajmavější pořad na nově mi příde určitě 112 ohrožení života - velmi se hodící moderátor - jediná vyjímka a prostě dobře udělané, sice honba za senzací samozřejmě, ale zas až tak nevkusné a bulvární - vydělávání na cizím neštěstí to sice pořád je, ale tyhle věci se dějou...(25.6.2009)