Spálené mosty

Janov

(festivalový název)

Drama / Romantický

Velká Británie, 2008, 94 min

Obyčejný, civilní a střízlivý příběh, který si na nic nehraje. Skoro jako bych sledovala osudy rodiny ze sousedství. Téma to bylo silné a k zamyšlení, ale bohužel se někam rozplynulo a není nikdo, kdo by věděl kam. Nedokázala mě uchvátit ani ta všude přítomná melancholie, která z filmu přímo přetéká až máte pocit, že se vám rozlije po obýváku.(4.10.2011)

Colin Firth v roli otce dvou dcer, které přišly o matku. Poněkud smutný úvod je vzápětí zmírněn odchodem rodiny do Itálie, do prostředí kulturně hodně odlišného od amerického. Z filmu sice dýchá chmurná nálada, ale prostřednictvím prosluněného města u moře, s nadějí a pocitem bezpečí v závěsu. Všichni členové rodiny si po svém prožívají své truchlení a zacelují náhle vzniklé prázdné místo v životě. Není to ten typ filmu co vás zaručeně rozpláče, ale objevuje se v něm smutek, který je nutné prožít a jít a žít dál a nemarnit život sobě a bližním, kteří zůstali naživu.(15.2.2013)

Jednoduchý príbeh o trágedii v rodine. Vo filme sa však nesnažia ísť niejak do hĺbky, nebodaj riešiť problémy od základu. Sú naznačované iba v náznakoch, poprípade zostávajú na povrchu. A samotný dej plynie len tak svojským tempom niečo ako "bezvetrie".Ale po zhliadnutí Spálených mostov sa mi v myšlienkách vracajú len tri ("nádherné") scény: úvodná-keď deti hádajú farbu auta, pohreb vs guľovačka a scéna na diaľnici keď sa Mary snaží prejsť cez dialicu na druhú stranu aby dobehla svoju mamičku.(5.2.2009)

čojaviem . . . som na rozpakoch a možno by som v takomto stave ani nemal hodnotiť/komentovať . . . bolo príjemné sleodvať slečnu Hollandovú (len keby ešte pár kíl pribrala), civilné a nevtieravé herectvo pána Firtha konečne v inej polohe (lepšej - povedal by som po všetkých tých britských romantikách) a "nezávislú (ak mám použiť takýto sprostý výraz) réžiu . . . ktovie prečo mi to pripomínalo Saurov Cria cuervos (možno tá záverečná scéna?), výborná je scéna pohreb/guľovačka, pozoruhodný strih . . . Winterbottom je "sakra" zvláštny chlapík . . .(3.12.2008)

• IdaHutt

Ani Colin Firth si tentokrát neporadil s rolí, v níž vlastně neměl co hrát. Veškerý potenciál jako by byl vyčerpán hned v expozici příběhu - a pak už následovala pouze vlekoucí se vata. Rádoby civilně pojatý snímek o vyrovnávání se otce a dvou dcer s těžkou ztrátou a skrytou vinou (nejde o spoiler, protože všechno se divák dozví už v prvních minutách) se zoufale potýká s nedostatkem dalších nosných konfliktů. Ten základní konflikt (konflikt viny a mlčení) totiž zůstane trčet na místě. Jeho další vývoj a řešení je nahrazován pouze řetězením epizod založených hlavně na neukázněnosti tu jedné, tu druhé z dcer. A neukázněnost tu jedné, tu druhé z dcer vnáší do děje napětí výhradně a pouze díky tomu, že ani jedna z holek nemá mobil, takže je vždy obtížné zjistit, kde vlastně je. - Dost ubohá scenáristická obezlička, o pseudokatarzi v závěru nemluvě.(8.12.2011)