Zločin

A Crime

Vendeta

Thriller / Psychologický / Drama / Krimi

Francie / USA, 2006, 103 min

Jedno velké WTF. Život jako obsedantní romance. Vydařený film. Hodně divný, ale vydařený. Velmi smutný. S pachutí černé žluči a marných manipulativních hrátek, při nichž se z lidí stávají objekty bez rozumu a schopnosti empatie (Alice je tak "bezmocná"; Vincent zaslepený; Roger umanutý...). Navzdory všem očekáváním (ano, Pradal režíroval únavnou Ginostru) nepostrádá Zločin vnitřní konzistenci, atmosféru "noir" a emocionální působivost.(15.12.2010)

Průměrná záležitost, která mohla být zúročena mnohem lépe. Psychologické drama až antických rozměrů... Nestalo se tak, tíživé pochyby o vině a trestu byly smeteny scenáristickou kličkou do vod (předvídatelného) thrilleru. Emmanuelle Béart víc sluší francouzština, zato Harvey Keitel bodoval ostatně jako všude, kde se kdy objevil.(15.2.2011)

Zločin není špatný film, jen ho trápí několik detailů. Tím nejmenším je to, že největší herecká hvězda Béartová hraje Američanku, což zcela zabíjí její osobitý francouzský šarm, který nudně napsané postavě prostě dát nemůže a to přestože divákovi dává opět na obdiv své herecké (v mezích lacinějšího scénáře) a fyzické přednosti. Ze všech filmů, co jsem s ní viděl vlastně poprvé hraje takovou nezajímavou husičku. Druhým podstatnějším detailem je Harvey Keitel, který zvládá dvě herecké podoby a to agresivního zmrda a vypitého agresivního zmrda a zde si střihl abstinujícího agresivního zmrda... Harvey Harvey zkuš něco jiného, tohle až příliš dalo vzpomenou na Poručíka a mně tyhle prázdné postavy neimponují. Navíc mu podráží nohy scénář, u některých jeho dialogů jsem se div nezakuckal smíchy (možná chyba dabingu..nevím). A největší slabinou snímku je scénář, který nezvládá nejen detaily (vražedná zbraň), ale i zvraty a motivace postav. Spousta ze zmíněného prostě příliš nedává smysl a je to buď příliš naivní nebo příliš blbé. Což je ve výsledku škoda, protože po režijní stránce to Pradal zvládl obstojně a místy to má více než slušnou atmosféru. Lepší tři hvězdy.(24.4.2014)

• Hapretor

Ach jo, to jsem teda nalít. Hraje tam Harvey Keitel? No, tak to by mohlo bejt dobrý. Jedna nesympatická pinda je zabouchlá do ještě míň sympatickýho kokota, a tak náhodně přefikne překvapivě dost sympatickýho a jednoduchýho taxikáře a nastraží na něj past. Vše se posere, vše je předvídatelné, vše je dost nudné. Nebýt Harvey Keitela dám 1* jen z lítosti. Vždyť ten kokot neměl ani koule, aby ho sejmul sám. Nechal si ho nejdřív zpracovat. A jak moh tak jistě vědět ty fakta ohledně taxikillera? Vždyt ten protijedoucí taxík tam mohl být náhodou. Nebo mi něco ušlo? A ten polda? Jak všechno ochotně vyklopil rádoby přítelkyni onoho kokota? To můžu i já vejít k nám na stanici a jen tak z prdele se zeptat na detaily aktuální krádeže v Billamarketu!? P.S. Vzkaz pro pana Manuela Pradal: S tímto si můžete akorát tak vytřít pr...!(9.1.2011)

Harvey, s tebou bych utekla kamkoliv! Tady jsi byl ďábel, chlap s neuvěřitelným charisma, živočišný, ale i něžný a jemný. Ach...Crime je pro mě určitě překvapením - hodnocení tady docela nízké, přitom film je to inteligentní, s excelentními hereckými výkony, nevšední a nevodící za ručičku. Já si nakonec ty Francouze i zamiluju!(7.5.2011)

• - Natáčení probíhalo v New Yorku v USA. (Terva)