Zhong Nan Hai bao biao

Akční

Hong Kong, 1994, 92 min

Kin-chung Chan

Tom Lau

Na to že sa jedná o film Corey Yuena s Jet Lim v hlavnej úlohe, je tam až žalostne málo súbojov. Vlastne iba jeden úplne na konci, ktorý našťastie stojí za to. Viac sa dej točí okolo vzťahu bodyguarda a svedkyňe. Niečo na obdobu Osobného strážcu v ázíjskom balení. Zvyšok akcie sú prestrelky, kde Jet Li bez jediného zaváhania kosí jedného šikmookého padoucha za druhým, pričom žiaden nie je samozrejme schopný ho trafiť ani raz. To logicky dokáže až hlavný padouch na konci, dokonca dva krát a nadôvažok sa mu podarí aj zabodnúť rýchle-vykrvácanie-spôsobujúci trojhranný čínsky bajonet až nebezpečne blízko Jetovho srdca. Ten sa z toho ako inak bez problémov vylíže a zatiaľ čo jedno zlomené srdce (Christy Chung mňam mňam) plače na hraniciach, on si ešte z vesela zapózuje pred majestátne vlajúcou čínskou vlajkou. No povedzte deti, možete takýto film nemať radi?(19.11.2011)

"The Bodyguard from Beijing" výrazně kopíruje "Osobního strážce" s Kevinem Kostnerem, ale překvapivě v něm lze vysledovat i četné inspirace v "Rudém horku". Ty se manifestují ve vzájemném pošťuchování mezi strojově odosobněným a efektivním bodyguardem z Číny a jeho protipólem, usedlým přízemním policistovi z Hongkongu. Film náleží do skupiny děl, které v době před předáním Hongkongu Číně klidnily dobové zjitřené emoce a namísto zlověstných vizí zkázy a úpadku ukazovaly, že vzájemná spolupráce může být cestou k úspěchu a prosperitě. A tak zatímco v původním hollywoodském fláku na konci Withney Houston nechá zastavit letadlo, aby mohla dodat mnohoznačnému vztahu se svým ochráncem jasný konec, v hongkongské verzi hrdinčino dožadování se jejího zachránce spíše značí její procitnutí z negativních předsudků vůči Číně a toužebné očekávání, až si za pár let budou moci při předání konečně padnout do náručí. Ostatně na vzájemném oťukávání čínské a hongkongské strany stojí většina snímku, což má za následek, že kdo díky obsazení Jeta Liho (ten je zde spíš ideologicky angažovaný jako pozitivní příklad hongkongské mega star s čínským rodným listem) a režii mistra Coreyho Yuena čekal akční smrt, bude si muset počkat až do závěru, kde teprve snímek trpělivé diváky odmění typicky yuenovsky opulentní a nápady překypující choreografií.(3.12.2013)

Tenhle film by si možná zasloužil menší hodnocení ale já sem pro Jeta Li hroznej srdcař. Vemte si Osobního Strážce s Costnerem přidejte tlustou komickou figurku a obohaťte o kung fu Jeta Li a máte tenhle film. Ta asijská hrečka je opravdu hezká a celkově když si na tenhle film zvyknete tak je to v pohodě. Přestřelka v obchoďáku je geniální a nezadá si s přestřelkami od Johna Woo nebo se západními peckami. Všechno co Jet Li předvádí je na 5* až na závěrečnou bitku která mi přišla taková divná. Jako hlavní hajzl je zde k dispozici Collin Chou kterého můžete vidět ve druhém a třetím dílu Matrixu.(8.7.2005)

No co vám budu povídat. Chtěl jsem tomu napálit 4 hvězdy, ale konec už byl moc přehnanej (chytání kulek, 100 zabijáků v domě,..). Oproti hollywoodské verzi je tahle víc na akci než na romantiku a tak prostě na Michaell útočí v obchoďáku asi 40 lidí s bouchačkama, protože je svědkyně zabití nějakýho úředníčka. Hong Kong prostě nemá to pozlátko. Jet-Li chodí pořád s pípákem velikosti manga a jelikož všichni známe verzi s Costnerem, tak nám to připadá víc než vtipné. I tak si myslím, že film má své kvality.(13.10.2014)

Je to dosť dobrý akčný film s mojim obľúbencom Jet Lim, ktorý patrí medzi jeho priemerné filmy. Má veľmi jednoduchý, ale aj tak výborný príbeh o špičkovom bodyguardovi, ktorý má chrániť jednu svedkyńu. Jet Li tu stvárnil perfektného bodyguarda, ktorý pôsobí maximálne profesionálne, nemá prakticky žiadnu mimiku a samozrejme nechybuje ani v akcii. A ako to už v podobných filmoch býva, žena, ktorá má byť ochrańovaná spočiatku vôbec nie je spokojná so svojimi ochrankármi, ale po čase už začne k svojmu hlavnému bodyguardovi prejavovať city, ale narozdiel od asi všetkých podobných filmov on ako správny profesionál ich neprijme. Akcie je tu dostatok, ale nejedná sa hlavne o súboje ako by sa od Jet Liho dalo čakať, ale hlavne o prestrelky. Tie sa veľmi snažia vypadať ako z najlepších filmov Johna Woo, čo sa im samozrejme moc nedarí, ale aj tak je to stále vysoký nadpriemer. Hlavne prestrelky v obchodnom dome alebo v chránenom dome sú dosť dlhé, majú mnoho dobrých nápadov a Jet Li v nich postrieľa desiatky protivníkov. Zo súbojov ma zaujala hlavne akcia v márnici, kde hlavný záporák pri krádeži tela svojho kamaráta zabije niekoľko strážnikov, ale zaujímavý je aj finálny súboj. Páči sa mi tu aj hudba, ale opakuje sa až príliš často. Herecké obsadenie je tiež dosť dobré, všetci bodyguardi, svedkyńa, ale aj hlavný záporák sú dobre obsadený. Je to jednoducho daľší dobrý film s Jet Lim. Objektívna kvalita filmu- 72%, film sa páči mne na 74%.(24.8.2009)

• Jet Li