Povídky malostranské: Hastrman (TV film)

Drama / Komedie

Československo, 1984, 33 min

Studie Josefa Kemra na téma celoživotního omylu a pýchy.(25.9.2015)

Jan Neruda si s popisem pana Rybáře hezky pohrál. Ten popis je dost detailní a přesný, jako by jste tu osobu viděli přímo před sebou. Hastrman mu říkali, protože neustále chodil v zeleném fráčku. Zakládal si na své sbírce nerostů, o které se domníval, že to jsou samé drahokamy. Jistý profesor gymnázia mu sbírku ocenil. Jediný kámen, který měl nějakou hodnotu, byl moldavit. Jinak byla jeho sbírka úplně bezcenná. Panu Rybářovi se tak rozplynuly jeho sny o bohatství.(15.10.2009)

V rámci pořadu Povídky malostranské 3. Povídka jako stvořená pro pana Kemra, který si zahrál starého urozeného muže, který chodí po Malé Straně v zeleném kabátku a vypadá tak jako hastrman. V rodině si užívá výsadního postavení, které, jak si myslí, pramení z jeho bohaté sbírky drahokamů. Jenže jednoho dne zjistí, že drahokamy jsou jen obyčejné kameny vhodné tak do sbírky pro učení dětí ve škole. Naštěstí pro něj poměry v rodině nepramenily z dědečkova bohatství, ale z úcty k němu. Milá, ale hrozně pomalá povídka. Hudba: Petr Mandel(27.12.2012)

Viz můj komentář k Dr. Kazisvět.(27.12.2008)

Hluboce chápavý obrázek strýčkova stáří pod střechami malostranskými. "Já přece také patřím ke stolu, jako ostatní." O ceně člověka a oblázků :"Kládou se nešoupe jako sirkou." Kemr, Haničinec, Somr, Hašek, Němec a Kaiserova poeticky zcizující replika o Šimáčkově Jeníkovi. "Snad nechcete všechny ty oblázky vyházet ?" (dramaturgie Marie Poledňáková)(28.12.2012)