Tajné akce StB (TV pořad)

Dokumentární / Historický

Česko, 2008, 40x13 min

Ako prehľad najpodstatnejších akcií StB a osôb na oboch stranách barikády poslúži výborne. Čo asi bolo aj zámerom tvorcov, takže krátka stopáž nie je na škodu. Najmä keď zo spracovania cítiť, že na viac žiaľ nemali. Opakovanie tých istých záberov, rušivý Vetchý, niekoľko zbytočných scén a monológov. 4* najmä ako gesto podpory za záslužnú činnosť.(3.1.2012)

Téma záslužné a potřebné, zpracování poněkud pokulhává, nehledě na to, že vzhledem ke krátké stopáži jednotlivých dílů není možné jít do hloubky a skutečně analyzovat fungování STB v rámci systému. Zároveň poněkud uniká, že STB byla s výjimkou krátkého období na počátku 50. let jen poslušným nástrojem moci KSČ, která se opírala o podporu početné skupiny stoupenců režimu. Pro režim byla sice STB důležitá, ale moc na ní nezávisela... Celkový dojem: 55 %.(5.2.2009)

STB čerpala z práce jiných tajných služeb, sama také pár metod vymyslela. Její hrůznost však spočívala v tom, jak dokázala do svých plánů zapracovat prakticky celé obyvatelstvo. Teď nemyslím, že by všichni spolupracovali.. Ale málokdo měl šanci jí uniknout. Hodně těžila ze strachu a spoléhala na něj. Většinou úspěšně. Jednotlivé díly jsou zajímavé, ale přijdou mi takové mdlé. A to i přesto, že Ondřej Vetchý není špatný průvodce pořadem.(31.5.2013)

Velmi podařený dokumentaristický projekt. Zmapování nejvýznamnějších akcí StB je mravenčí a náročná práce. Vůbec nevadí krátká stopáž jednotlivých dílů. Je to lepší varianta, než méně částí s větší časovou stopáží. Nejvíce atraktivní díly jsou Kameny, Neptun a Průlom. Zvláštní pozornost zaslouží také Lux - zde se rozebírá velká krysa Bedřich Reicin.(22.11.2009)

Přiblížení nejpověstnějších akcí a kauz StB, velmi mne zaujalo krátkostopážové zpracování-nejednou mne to přinutilo dohledat si detaily o zmiňovaných událostech, lidech a souvislostech, které nejsou v obecném povědomí až tak zakořeněné, ačkoliv by měli. Myslim, že se období totality věnuje v osnovách školství příliš málo prostoru, i když je to doba téměř bezprostřední a jak je i vidět (nejen v dokunetu) stále mnoho negativních osob z minulého režimu podstatně ovlivňuje soudobé žití. Nejde o politizaci školství, jen o historii, pravdu a ponaučení..(17.2.2013)