Domov aneb Kam směřuje naše cesta

• Česko Home (více)
Dokumentární / Drama / Rodinný
Francie, 2009, 95 min (Special Edition: 118 min, Director's Cut: 120 min, Televizní verze: 2x55 min)

CZ_Milka

Nádherné záběry (****), které naprosto zabil Svěrákův komentář (odpad). Už jsem s ním měla velký problém u pohádky Tři bratři, ale tam aspoň pohřbil vlastní dílo, tady zničil něco, co mělo potenciál a co tvůrci nemohli ovlivnit. Jeho hlas není melodický, občas dává důraz na nepodstatná slova, odříkává to jako by si to předtím ani nepřečetl, nedá se to poslouchat. Je mi líto, ale Svěrákův komentář jsem vydržela jen asi půl hodiny... Snad jedině tomu dát druhou šanci v původním znění... ()

Teachman

Tento televizní dokument je vhodný nejen do hodin výchovy k občanství nebo zeměpisu. Žáci se při něm mohou dozvědět zajímavosti o planetě Zemi. ()

MIHLIK

Je to velice krásný a zároven poučný dokument o naší tak dost zničené planetě , sice poněkud delší ale zato vystižnější, co ale nechápu jsou naprosto stupidní komentáře k tomuto dokumentu. ()

cernymotyl

První půl hodiny jsem se nedozvěděl nic nového. Potom mě relaxační hudba a Svěrákův táhlý komentář dokanale uspaly. Docelá dobrá oddychovka :-) ()

FunTomCZ

Naprosto neuvěřitelné a dokonalé záběry. V menší bež HD kvalitě nemá smysl tento dokument sledovat. Nemám rád tyhle "eko" počiny, ekologisty a už vůbec ne greenpeace, ale tohle mě dostalo. Super záběry, děsivá fakta... 5* ()

saaaky

V poslední době se filmů, upozorňujících na globální oteplování, důsledky existence lidstva a jeho činnosti apod. vyrojilo přehršel, tento má ale něco do sebe. Jako jediný není jen úzkostlivým poukázáním na katastrofy a pouhým výčtem procent a roků, do kterých se má to a to stát. Jde zároveň o odkaz a radu do budoucnosti, dle které by se měl řídit každý z nás. Každá civilizace, která tu na Zemi, totiž, zatím byla, se sama zahubila svou vlastní nerozvážností, bezohledností k přírodě apod. a věřme, že tak se to stane i tentokrát. Film právě na tyto skutečnosti s neuvěřitelnou lehkostí poukazuje a ještě divákovi poskytuje pohled na nádherné části naší Země. Na druhou stranu, naproti všem upozorněním na oteplování apod. mohli autoři na závěr přiložit sumář, kolik benzínu, energie, hamburgerů apod. spotřebováno právě jenom natočením tohoto filmu ... I přesto - Bravo! ()

Zette10

Překrásné záběry doplněné velice zajímavými informacemi, které dávají dohromady dokument, který má hlavu a patu. Dokument, který ví, co přesně chce říct a daří se mu to. ()

Norzog

Záběry jsou to vskutku ale vskutku pompézní. Ale to je asi tak všechno. Násilná ekologická agitka jenž podává jen svoji pravdu a není zde ani nejmenší náznak objektivity. ()

surprise

Agitka ekoteroristů? S tímhle se nemohu ztotožnit i když jsem samozřejmě taky proti plenění planety. Plytké omleté pravdy jak pro školní vyuku vlastivědy vyprávěné Zdeňkem Svěrákem nevyvážily ani obrázky většinou z ptačí perspektivy. A hudba? Že by opět Lisa Gerard? Ale ne...více originality patlalové! ()

zekon

Vynikající dokument s excelentní kamerou a zvukem. Mrazivý komentář i když to většinou tušíme a víme jenže toho moc nenaděláme. ()

Naby

Zajímavá osvěta, plná zajímavých (snad) faktů. Spousta krásných a zajímavých záběrů z celého světa. Na druhou stranu zábava je to opravdu pouze průměrná, spíš je to o tom šáhnout si do svědomí a to nikdy není příliž zábavné. ()

Palizer

Tento dokument poukazuje kde sa ľudstvo uberá. Sme ako nejaký vírus, ktorý postupne zničí všetko okolo seba. Ľudia by sa mali zamyslieť nad sebou a zbytočne neplytvať. Som zvedavý, čo budeme robiť keď sa minú zásoby ropy a vyčerpáme všetko, čo potrebujeme k životu. Niektorí ľudia sa boja o prírodu, ale skôr by sme sa mali báť sami o seba. Pretože naša modrá planéta sa za nejaké stovky alebo tisícky rokov spamätá s tohto ľudského vyčerpávania, ale to my už nebudeme. ()

MK_ultra

Dokument Home je vizuálně působivou a celistvou sondou nejen do nitra planety,ale i do nitra člověčího. Na obrazové stránce se projevil silný vliv a cit fotografa a režiséra Yann Arthua-Bertranda, jehož dlouhé letecké záběry odhalují krásu a zároveň křehkost našeho "Domova", a diváka nutí k zamýšlení se nad tím, jakou úlohu zde vlastně zastává. Snad je to trochu paradox, že záběry na devastující zásahy do přírody, které za posledních sto let člověk napáchal jsou naprosto stejně působivé jako záběry panenské přírody. Jediná větší výtka, kterou bych k Home měla je to, že doprovodný komentář na mě působí trochu jako patetická propaganda a snaží se násilně v člověku vyvolat pocit zahanbení a studu. To mi připadá jako nošení dříví do lesa, neboť sám dokument je natolik alarmující, že mluví sám za sebe a vykřikování varovných čísel je už jen nadbytečná omáčka. Ale jinak nádherná podkreslující hudba, fantastické obrazy a poselství. ()

intheend

Výbornej dokument s výbornym komentářem Zdeňka Svěráka. Nádherný dlouhý záběry přírody i měst. Začátek sice malinko nudnější, ale hlavně druhá půlka je výborná. Film mimo jiné varuje před ničením planety apod. Slabších 5 hvězd. ()

m.marty

Dokumentární film, který ukazuje světlou minulost, temnou současnost a vyhlídky na světlejší budoucnost. Všechny záběry jsou pravdivé, nic není podařenou animací a nic není přikrášleno, o to děsivější jsou některé záběry. V člověku to občas probouzí pocit bezmoci, který vystřídá myšlenka s nadějí něco změnit, ale v zápětí si uvědomíme, že to co jako lidstvo činíme, už došlo tak daleko, že nelze jednoduše přestat. 120 minut nádherných, ale i mrazivých záběrů, které dokresluje nejen komentář, ale i hudba, to je něco, co určitě stojí za shlédnutí. Film, který Vám má co říct i když nejste odborník na ekologii země, v dokumentu nejsou použity odborné termíny. ()

irmari

Plné hodnocení dávám hlavně za dechberoucí nádherné a originální záběry.(Před pár lety jsem byla na výstavě jeho fotografií v Praze a už tehdy mě uchvátily). A myslím, že řešit, kolik informací tam bylo pravdivých a kolik méně je naprosto jedno. Každopádně ty, které pravdivé byly, mají daleko větší důležitost než ty druhé.Je nejvyšší čas začít myslet na zadní kolečka... ()

Dataminer

Oproti skutečnosti je to ještě mírné. Myslím, že kdybychom znaly skutečný stav věcí, tak se na místě picnem. Na druhou stranu si za to můžeme sami svým konzumním stylem života. Líto je mi tak např. křováků, kteří se ke svému okolí a přírodě chovají zodpovědně a díky "vyspělím civilizacím" budou mít útrum také. U dabované verze bych komentář svěřil raději Alfredu Strejčkovi. ()

boulala

Musím dát 4 hvězdy, přestože s pojetím tvůrců a s častými ekologickými bludy nemohu souhlasit, protože se jedná o demagogii obsahující minimálně 50% polopravd. (Například se film snaží vzbudit dojem, že člověk plýtvá vodou při zavlažování tak, že voda prostě zcela mizí. Koloběh vody v podobě vodních par asi tvůrcům nic neříká. To samé, že pokud jí vypěstované plodiny dobytek, je to vlastně plýtvání potravinami a vodou na pěstování, ale že se ten samý dobytek využívá jako zdroj jiných, energeticky bohatějších potravin už tam zmíněno není. No a takovéto polopravdy jsou tam jedna za druhou.) Dost mě iritoval i Svěrákův dabing, který byl neposlouchatelný. Nicméně film i přesto nádherně zachycuje přírodu v našem světě a na to se můžu dívat třeba 1000 x a nikdy nebudu mít dost. Závěrem bych dodal jeden slovní obrat, který považuji za velmi pravdivý, i když ho bohužel zrovna používá z mého pohledu nejzrůdnější organizace na zemi "Prach jsi a v prach se obrátíš". Není ta vidina vlivu člověka na přírodu už někdy přehnaná? Není pak kontraproduktivní, upozorňovat na bludy stejně jako na skutečné ekologické problémy? (Odpadky a malá míra jejich recyklace, nevyužívání energeticky neomezených zdrojů jako je síla vody a větru, slunečního záření, vulkanická energie ..., kácení lesů, ekologické katastrofy apod.) ()