Skrytý

• angličtina

Hidden

Horor

Norsko, 2009, 96 min

Rád a často pozerám filmové horrory. Väčšinou tie zámorské. V USA a Kanade sa ich natočili stovky. Časom som úplne zanevrel na azijské snímky. Tie ma vôbec nebavia. Hodne som si však obľúbil európsku horrorovú produkciu. Staré talianske klasiky sú geniálne. Ale i v súčastnosti sa dobré veci točia v Anglicku, Španielsku a občas sa aj Francúzom zadarí. No dnes ma potešili a postrašili Nóri. Pozrel som si titul "Skjult" a bol som celkom spokojný. Pribudol mi ďalší horrorový zárez. Trojhviezdičkový severský horror. ***(2.10.2016)

• J*A*S*M

Skjult je pozoruhodný svou urputnou snahou strašit diváka minutu co minutu, od začátku do konce, bez nejmenšího výdechu. A dokud si člověk neuvědomí, s jakou zpatlanou krávovinou má vlastně tu čest, docela se mu to daří. Pål Øie by měl přestat psát a zůstat výhradně u režie, tam odvádí dobrou práci. U Villmarku mi slabší děj nevadil - vystačil si de facto s jedním lesem a neznámým zabijákem (a scénář má na svědomí někdo jiný, Pål stojí za jen za tím prostinkým příběhem), z čehož se dokázalo vykřesat maximum. Ale Skjult, to je úplně jiný případ. V úmyslu nejspíš bylo natočit děsivý horor, kde jedna hrůzná scéna střídá druhou, no naneštěstí scénář působí dojmem nekonzistentního guláše, co v sobě míchá neuvěřitelně mnoho motivů, postavy se chovají způsobem, aby mohly vznikat zajímavé scény, ale nikoli tak aby dění působilo uvěřitelně, natož smysluplně. Za těch 90 minut jsem se teda párkrát leknul, sem tam jsem ocenil velmi dobrou atmosféru, ale film jako celek mě málem umořil. Ukrutného blonďatého hrdinu bych v klidu už teď pasoval na nesympaťáka roku a Skjult na jeden z nejbolestivějších hororových zážitků. Protože nejhorší je, když se plýtvá očividným talentem.(20.10.2009)

Nechápem zas a znova nízke hodnotenie filmu.Atmosféra úžasná, mysteriózne a psycho tak akurát.Je pravda, že chvíľkami mi oči od obrazovky utekali inam, ale na to už som pri severských filmoch zvyknutá.Páčil sa mi obzvlášť koniec a musím priznať, že aj ľakačky na mňa väčšinou zafungovali presne tak, ako mali.U mňa spokojnosť.(1.7.2013)

Bál jsem se a lekal. Nevim jak většina hodnotících, ale přesně tohle od hororu chci a očekávám. Pak je mi jedno, že zápletka a vůbec děj jako celek za mnoho nestojí, protože to je v téhle atmosférické záležitosti až podružnou záležitostí. Oie (neumim přeškrtnutý o :D) vsadil podruhé na podobnou kartu a zase mu to vyšlo. 80%(27.8.2012)

• predators

No to byl ale děs! Z norských smrkových lesů a hájů se k nám dostal tento simulátor nudy. Nevíte, kde jste, co jste a o co tu vlastně jde. Ale na konci aspoň uvidíte, kdo stojí za onymi podivnostmi, které měly diváka vystrašit. Vystrašit a v závěru v divákovi vyvolat lítost tím, že...nechám Petera skočit ze skály? Tož kde to jsme? :-) Ta jedna * je za závěrečnou titulkovou píseň připomínající songy od Röyksopp! Zajímavosti: ...možná si budete myslet, že jsem vám prozradil konec filmu, ale já jsem vám vlastně pomohl, můžete si pustit cokoliv jiného a uděláte líp :-) %(12.12.2009)

• - Natáčelo se v kraji Hordaland na západě Norska. (Cheeker)