poster

Čas hlupáků (festivalový název)

 • Velká Británie

  The Age of Stupid

Dokumentární

Velká Británie, 2009, 89 min

Producenti:

John Battsek

Kostýmy:

Heidi Miller
(další profese)
 • nicneznam
  ****

  Další dokumentární film varující před sebezničením civilizace v důsledku válek o zdroje, kterými vyspělé a vyvíjející se společnosti nesmyslně a krátkozrace plýtvají, ačkoliv jsou ve velké míře závislé na nestabilních režimech, které tyto zdroje mohou kdykoli přestat distribuovat. (Viz. arabský svět a jeho nepředpovězené revoluce) Že už je to nuda? Taky jsem si myslel, ale nakonec to tak úplně není. Tento film ukazuje lidskou hloupost ve světě neudržitelného rozvoje. To, že jsme tento trend nabrali je věcí jistou. Že se s tím musí něco dělat a že je to jedna z největších výzev, je také jisté. V tom se odráží i zvýšená tvorba těchto filmů. Určitě to není čistě proto, aby se lidé strašili. Strašidelnější je totiž samotná lidská hloupost. Čas hlupáků je přes všechen ten levný a otravný patos, někdy zbytečně natahovanou nudou a trochu vrávoravou kritikou a jednostrannými pohledy filmem, kterému stojí za to věnovat tu hodinku a půl. Zajímavá alternativa ke globálně oteplené Nepříjemné pravdě a jejímu protipólu Až dojde ropa. Čas hlupáků si bere postupně vše a přidává spoustu navíc. Zajímá mě, jak se na tyto filmy bude nahlížet v budoucnosti, ve které se snad přirozenou cestou a pomocí neviditelné ruky trhu podaří zkrotit všemožné neduhy. Rozhodně si ale nemyslím, že by byla tato díla nepatřičná nebo mimo mísu. Už jen kvůli tomuto animovanému klipu z filmu, který se výstižností vyrovná třeba tomu z Bowling for Columbine: http://www.youtube.com/watch?v=zPO9rsnBZRY(4.4.2011)

 • fraktal
  *****

  @Radek99: Mas to v titulkach (celkem 94t CO2 - tj. ekvivalent spotreby 4 americanu (nebo 1000 tanzancu) za 1rok, tj. ekvivalent recyklace 910 000 lahví. Energie, kterou by (ve filmu zminovana, neprosazena "oskliva" vetrna turbina vyrobila za 6dni... - a tato COstopa pochazi prevazne z letadel - btw pri nataceni urazil stab celkove 13 100mil na kolech...) Pro mne moc prijemna (ale vzhledem k neprilis vysoke huste faktu pomerne odpocinkova) kolaz nejruznejsich dokumentu. Pred suchymi cisly dava prednost spise emocim (natacela to zena ;-) ) ....USA: "Ropné společnosti neřídí vládu, oni vládou jsou." ...(20.3.2010)

 • teutates
  **

  V poslednej dobe vzniká množstvo týchto dokumentov, popravde väčšina je len bla bla bla... ovládanie masy ľudí vydieraním, zastrašovaním, mediálnym tlakom no a v neposlednom rade nevedomosťou. "Gro" týchto dokumentov tvoria "bludy" (hlúposti). Toto téma je na dlhú debatu a ani 89 min. dokument na to nestáči... určite trochu pravdy sa nájde všade, ale proste "vek hlupákov" sedí v tomto prípade v inom slova zmysle. 3/10 nevýrazne, ničím poučné, myšlienkovo prázdne.(20.6.2010)

 • whack
  *****

  Podľa mňa to bola perfektná paródia celej tej našej konzumnej civilizácie a pokrytcov, pre ktorých je vrcholom environmentálneho aktivizmu recyklácia papiera a šetrenie elektriky. Obraz nadnárodných korporácií, ktoré si platia verejnú mienku, políciu, ale aj samotné vlády chudobných krajín. Je to krutý obraz čias hlupákov.(2.12.2013)

 • rawen
  ***

  Opravdu mi také vadila příliš patetická forma, jinak ale nevidím důvod proč podobné filmy netočit, rozhodně to má větší smysl než točit Piráty z Karibiku 6 - i kdyby bylo globální oteplování nesmysl a znečištění člověkem nezpůsobovalo žádné zásadní změny klimatu (což si nemyslím), stejně je nezbytně důležité, abychom žili s přírodou v symbióze, mimo jiné by to dokazovalo že naše civilizace je skutečně rozvinutá. Dokud se všechno bude točit kolem peněz, není šance. Uvítal bych nějaký rozumný, elegantní, břitký dokument na toto téma, ne podobné hovadiny s nějakým archívem v roce 2055 ve kterém se Pete Postlethwaite tváří jako spráskaný pes... 6/10(26.6.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace