Podmořský svět 3D

USA / Kanada, 2009, 39 min

Howard Hall

Howard Hall

Jim Carrey

Těžko se popisuje, nakolik dokonalý tento výtvor je. Co se týče kvality 3D, jedná se jednoznačně o nejlepší film, který jsem měl možnost vidět. IMAX nám opravdu předvedl, jak má vypadat správný dokument. Nádherné scénérie, krásná atmosféra, hudba, živočichové, vše naprosto dechberoucí a nezapomenutelné.(2.1.2014)

K tomuto filmu jsem se dostal přes profil Jima Carreyho. Byl jsem zvědavý, jak se popasuje s rolí komentátora dokumentárního filmu o podmořském světe, jelikož o je všemi známý spíše svými gagy, skřeky a xichty. Bylo zajímavé ho také jednou slyšet vážně (i když občas si neodpustil menší vtípek) a jeho komentář příjemně podkresloval krásné prostředí podmořského světa společně s trefným soundtrackem. Bohužel jsem byl ochuzen o 3D, což mě hodně mrzí, tudíž se tento dokument ničím zvláštním neodlišoval od těch ostatních s tématem mořského světa. Nečekejte dokument s nějakou výraznou vypovídací hodnotou, tohle je čistě pastva pro oči (především pokud jste majitel 3D obrazovky).(7.3.2014)

Na dokument jsem se chtěl podívat v angličtině. Nicméně moje televize se s formátem anglické zvukové stopy asi nemá ráda, takže jsem film zhlédl nakonec ve španělštině, protože francouzský pán měl nepříjemný hlas. Samozřejmě mi k plnohodnotnému zážitku posloužily české titulky. Nic převratného se z nich ovšem nedovíte, protože dokument vsází vše na naprosto ohromující vizuální zážitek. A jeho snaha byla maximálně naplněna, protože já byl skutečně okouzlen. Průvodce dokumentem vám pouze říká, co zrovna vidíme a že bychom to už dlouho vidět nemuseli, kdybychom se chovali k životnímu prostředí, jako doposud, což mnohokrát během krátké stopáže zopakuje. Samotné 3D, kvůli kterému jsem se na dokument ostatně díval, je naprosto fantastické, impozantní, kolosální, perfektní, excelentní, vynikající, dechberoucí, boží, skvělé, úžasné, brilantní, abnormální, prvotřídní a já nevím jaké ještě. Jen tak pro představu, tam třeba jedna pěkná rybička plave asi 3 metry z televize a jsou tam i další luxusní záběry. Mořští hadi, želva pojídající medůzu, luxusní Žralok bílý aj.. Kluxi od IMAX skutečně nikdy nezklamou. Vše je podpořeno vysoce kvalitní hudbou, která určitě snese i nějakou lepší zvukovou aparaturu. Plný počet nedávám, protože to bylo pro mě příliš krátké a já si to nemohl patřičně užít...(10.7.2012)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $21,625,762Tržby Celosvetovo $26,080,971(25.4.2010)

Zážitek pěkný, doba trvání filmu tak akorát, přece jen 3D zaměstnává lidské smysly více než "běžný" film. Neodpustím tomu ale typicky americkou agitku na globální oteplování (viz Fothergillův Earth, Goreův Unconvenient Truth). To už snad amíci nedovedou natočit nic, co by nebylo tímhle přicmrdnutý? Odpovědnost, ano, ale už je to ohrané... Trochu mi tam chyběla absence děje - aspoň abychom absolvovali cestu od někud někam i třeba bez hlavního hrdiny (viz Earth) - aby se celý film nescuknul do sledu náhodných obrázků a scén, což se tady přesně stalo. No a kýčovitý konec s lachtany a jejich pusinkou na závěr - možná pro děcka... Na Carreyho hlas mám trochu alergii, tak jsem byl rád, že jsem poslouchal český dabing - navíc ještě sledovat tiulky do toho by se doopravdy nedalo. Celkově ale rozhodně nevšední zážitek, který si snad vychutnají i lidé, kterým podmořská fauna přijde jen zvláštní a ne fascinující jako mně.(14.10.2009)