Todo modo (festivalový název)

• italský

Todo modo

Todo Modo

(festivalový název)

Itálie, 1976, 120 min

Klaustrofobická lahůdka s působivými kulisami a hereckým koncertem (strašná floskule, ale tady to dokonale sedí) nejvyšší třídy v podání Mastroianniho a Volontého (kterýho si asi budu muset vylepit nad postel, protože jeho herectví začínám žrát jako málokterý jiný - je naprosto neskutečnej).(10.7.2014)

Mastroianni nikdy nezklame, v čem jej uvidíte, kupte to, ty filmy mají co říct a říkají a Vy poslouchejte a odpovídejte..! Herecká elita italského filmu, režisér umělec-intelektuál a jeho vždy věrný ústřední hudební skladatel, to byl kompilát všech Petriho filmů, znamenitá spolupráce, to již dnes prakticky nevidíte...(19.11.2009)

Mysteriózní bunkrová psychodetektivka s prvky extrémního křesťanského moralismu se snaží o socialistickou kritiku zkorumpovaných společenských vazeb mezi mocnými a jejich deformovaného nahlížení na obyčejný svět. Kvůli přílišnému soustředění na konkrétní vraždy však snímek vyznívá trochu jinak a dopadá spíše jako nábožensky ujetý mix Fantomase a Čtyři vraždy stačí, drahoušku. I přesto se však jedná o originální a napínavý film, který mě u plátna udržel až do poslední minuty. 7/10 [KVIFF 2014](11.7.2014)

Petrimu se podařilo v naivním divákovi(já) vyvolat hnus a mimořádné zmatení. NIkde není řečeno, proč se tam všichni sešli, o co jim jde, kdo je odrovnává, co chce církev - jezuité. Při tom všem převládá neksonalá fascinace prohnilými charaktery ztvárněnými Piccolim a Mastroiannim. - Piccoliho postava je ztvárněna do podoby tehdejšího ministerského předsedy (Aldo Moro), který je dva roky po premiéře "odstraněn" Rudou brigádou. Jakkoliv absurdně tak byl film přiléhavým opisem tehdejší situace.(13.7.2014)