poster

Václavské náměstí

Dokumentární / Krátkometrážní

Československo, 1961, 12 min

Komentáře uživatelů k filmu (7)

 • Lima
  ****

  Ohlédnu od filmu samotného, spíše jen takové zamyšlení. 60.léta – v kultuře, v hudbě, umění a filmu nejvíce vzrušující dekáda, kterou tahle republika zažila (ale vlastně to platí pro celou Evropu). Doba probouzejícího bigbítu, toho bezpočtu rockových partiček, doba vzrůstající popularity SEMAFORU Suchého, Šlitra a umělců přidružených okolo, doba skvostných forbín Wericha a Horníčka, doba pukajících ledů v pojímání cenzury, kdy nejeden film (např. ´Bílá paní´ a mnoho jiných) otevřeně šil do stranických móresů a vše vrcholilo oficiálním zrušením cenzury v 68-ém, vzrušující doba invenční „Nové české vlny“ československého filmu, kdy se nedělaly umělecké kompromisy, nástup nové generace skvělých filmařů a 2 Oscary pro čs. kinematografii, doba nástupu probouzející se sexuální revoluce, éra The Beatles a lehké dozvuky hnutí hippies, které jemně rezonovaly i u nás až z dalekého San Francisca....atd., atd. Zkrátka, byla to vzrušující desetiletka, u níž lituji, že jsem jí těsně nezažil……a pak v 68-ém přišli Brežněvovi pohůnci a všechno šlo do prdele….(31.8.2013)

 • Marthos
  ****

  Dnes už prakticky neexistující podoba největšího pražského náměstí, zachyceného očima kameramanů na počátku šedesátých let jako plynulý a plynoucí útržek z běhu času. Čas se za další desetiletí existence Václavského náměstí nemilosrdně vryl i do současného vizuálu, jemuž vévodí odlidštěné a uměle nastavované eldorádo nejdražších módních butiků, obchodů, restaurací a povrchních zábav zahraničního typu. Úlitbou době je tak jedině Högerův komentář, ovšem i ten skrývá zřetelný sarkasmus a nadhled nad daným stavem věci.(19.11.2013)

 • fragre
  ***

  Našince jako nostalgika vždy potěší dobové záběry z doby minulé. Ovšem bez vtipného slovního doprovodu Karla Högera by měl ten filmeček jen poloviční účinnost. Högerův hlas je natolik působivý a vemlouvavý, že lehce překrývá i mnohou manipulaci v textu, kdy je ČSSR traktována jako zcela normální země bez vedoucí úlohy Strany a zadrátovanmých hranic. Ta v záhlaví avizovaná Olga Schobnerová se zde jen mihne, ale sluší ji to.(8.9.2013)

 • Rodriguez
  **

  Tváří se to jako dokument, ale je to akorát hnusná propaganda režimu, pod kterou se podepsal svým komentářem vynikající herec Karel Höger. 30%(18.8.2015)

 • tuntavala
  ****

  Prazakum tem je tu hej...(24.2.2016)

 • sator
  **

  Pro mne hodnotu koloritu doby, jinak nestojí za hovor.Propaganda čtená Hogrem opravdu trapná...(9.1.2015)

 • lubospoti
  ***

  Je to takové zrcadlo doby,jak se dříve říkalo.Bohužel k tomuto zrcadlu patří i ta omáčka,která je sice krásně podána Karkem Högerem,ale je plná socialistických narážek na to,jak se měli lidé v Československu krásně.Zachycení doby je prostě ve filmu se vším všudy.(19.3.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace