Křídla nad Tichým oceánem (neoficiální název)

Taiheijó no cubasa

太平洋の翼

Taiheiyo no tsubasa

Attack Squadron

Akční / Drama / Válečný

Japonsko, 1963, 101 min

Tento film mne celkem mile překvapil. Na svoji dobu vzniku je v barvě což bylo fajn. Měl jsem trochu strach dle nic neříkajícího názvu, že to bude další z japonských filmů na téma kamikaze. Těch vzniklo v šedesátých létech hned několik. Prakticky hned od konce války Japonci uctívají své padlé hrdiny a nejeden film byl již tomuto tématu věnován. Tady je film v tomto ohledu svým názorovým pojetím spíše nadčasový a to včetně dnešních filmů. Křídla nad Tichým oceánem - jak zní překlad názvu tohoto filmu, je filmem o letecké válce nad Japonskem v posledních měsících války. S trochou odvahy bych se jej velikostí i množstvím leteckých bitev nbál přirovnat k Bitvě o Anglii. Pravda, některé ze soubojů byly povedeny skvěle, některé méně dobře. Ale považuji si snahy japonských tvůrců do filmu zakomponovat skutečné typy tehdy bojujících letounů. Máme zde tedy možnost kromě japonských stíhaček Kawanishi ,,George'' vidět bojovat Hellcaty, Catalynu, Corsairy, Mustangy, Dauntlessy a dokonce Superfortressy B29! Dále oceňuji, že že Američany hrají ve filmu Američané a ne za Američany převlečení Japonci, čehož jsem byl vícekrát svědkem u pozdějších japonských válečných filmů. Jelikož se film obešel bez nezbytného patosu a i jisté afektovanosti herců, jindy tak typické u asijských filmů - mohu jej jen doporučit. Více v mém obsahu. 4 kalíšky saké! * * * *(6.7.2014)

• majo25

Jeden z najhorších vojnových filmov čo som mal možnosť vidieť, a naviac nechcene na smiech. Hlavne technická stránka filmu je na podpriemernej úrovni - modelíky lietadielok s divnými pohybmi, laserovou streľbou namiesto ozajstnej, kolisánie lietadiel, že pomaly vidíte niť na ktorej visia. Absolútne neporovnateľné s americkými a britskými vojnovými filmami tej doby. Ďalej tu máme naivné až hlúpe dialógy, ani romantická vsuvka sa nevydarila. Normálne sa divím hviezde ako je Mifune, že sa do takéhoto niečoho dala namočiť. Naviac tá arogancia Japoncov ako jedných s agresorov 2. sv. vojny natočiť tematiku ich vojnových ''hrdinov'' (samozrejme toto som nebral v úvahu na celkové hodnotenie). Hodnotenie: 50%(1.8.2014)