Snížit se

(festivalový název)
  • USA Get Low (více)

Po řadu let se lidé z města obávali místního samotáře Felixe Bushe (Robert Duvall). Mluvilo se o něm jako o chladnokrevném zabijákovi a dokonce se povídalo, že má nadpřirozené schopnosti, protože podepsal smlouvu se samotným ďáblem. A to byl důvod, proč se mu lidé vyhýbali. Jednoho dne Felix vyjel do města s brokovnicí a velkým balíkem peněz. Chtěl zaplatit pohřeb. Svůj vlastní pohřeb, a to zaživa. A také chtěl, aby všichni, co o něm vyprávějí historky, tam přišli a aby mu je vyprávěli na poslední cestě. (NGP)

VasaX

Get Low působí jako takový malý, lokální snímek, tak nějak vystihující dobu ještě ne-všeobjímající globalizace. Což je přínosem, protože pak se může divák soustředit pouze na samotnou hlavní (a v podstatě jedinou) linii příběhu o poustevníkovi Felixovi, který si ke sklonku svých dnů uvědomil, že mu pomalu dochází, a tak se zmobilizuje k tomu, aby si zařídil svou pohřební "party" ještě před tím, než opravdu opustí tento svět. Motivace je nejasná a komplikovaná, jako sám Felix, a tak než se vypráší poslední obrazný kostlivec ze skříně tak sem tam proběhne i nějaké to drama. Vše se ale nese na líné, velmi líné notě, že člověku připadne, že to musí mít přes dvě hodiny, ale že to uteče tak, jak je originální stopáž filmu. Herecky je Get Low ztvárněn dobře, i přes to že se tu nikdo extra nepředvede. Herecké výkony jsou takové, jaký je celý film - poklidné. Pokud člověk čeká klasický gradovaný děj s velkým překvapivým finále, nedočká se. Felixův příběh se totiž rozvíjí jak klubíčko, občas rychleji, občas pomaleji, ale postupně a rozumně. Původně jsem chtěl za celkový dojem dát průměr, ač si film zaslouží o něco více, pak jsem si ale vzpomněl na příběh, který vypráví. A ten je poměrně originální, jak svým obsahem, provedením tak zasazením. A to bylo fajn, a asi kvůli tomu se na to dobře i koukalo - film se táhne, ale není to "opět ta stará písnička". A tak dodám i tu hvězdičku čtvrtou. ()

klima777

Až neskutečná intenzita vměstnaná do výkonu Roberta Duvalla. "Život, smrt a to strašné místo mezi tím". Minimalistická & čistá práce. Tohle je FILM. Neochvějně jdoucí svým vlastním (želvím) tempem k předem vytčenému a jasnému cíli. Úžasné. P.S. To, že je Get Low občas vtipné (takovým jemným, nevtíravým způsobem), neznamená (IMHO), že by mělo být řazeno mezi komedie. ()

Šakalík

Velmi lidsky pojatý příběh samotáře Felixe Bushe, který si v úplné samotě daleko od lidí odpykává dobrovolný trest za něco, co spáchal před čtyřiceti lety a sám sobě nikdy neodpustil. První polovina filmu je doslova brilantní, především Robert Duvall v hlavní roli je úchvatný a perfektně ho doplňuje Bill Murray, kterému probleskne v oku jiskra pokaždé, když se řekne slovo dolar. Vůbec ty úvodní seznamovací pasáže nemají chybu a jsou velmi vtipné. Jenomže jakmile si nechá Felix ostříhat svůj divoký plnovous, jakoby tím filmu uvázal na nohu železnou kouli, protože od té doby nám to pokulhává a vleče se. Přesto se pořád ve vzduchu vznáší vzrušující nejistota toho, co ještě nevíme, jenomže samotný konec, který celý film slibuje šokující odhalení, je docela velké zklamání, protože mně osobně nepřišlo Felixovo provinění zase tak odsouzeníhodné, aby za to musel sám sebe trestat po čtyři dlouhá desetiletí. No to je asi relativní. Celkově byl pro mě tenhle film ale solidní divácký zážitek. ()

ZkuKol

Takové klasické zúčtování s minulostí. Duval si zde zahrál vcelku oblíbený charakter a zjevně ho to bavilo. Sissy to pořád sluší a hraje taky dobře, Bill tu vysloveně baví diváka a Lucas se moří s nevděčnou rolí průvodce. Schneider staví na přísně klasickém vizuálu, žádná kinetika, lineární vyprávění, rovnoměrné tempo a minimum lokací. Nejde o nic originálního, nebo revolučního, ale dostanete dílo kvalitní, ze kterého čpí poctivé staromilské řemeslo... 70% PS: Febiofest 2011 ()

slovan1

Už při prvním traileru mě film přitahoval. Spojení Duvall - Murray mě hodně navnadilo. Nakonec to byli hlavně tito dva herci, kteří táhli i celý film. Atmosféra byla plná očekávání toho, co nakonec na všechny vybalí Felix Bush při své pohřební párty. Jeho srub, lide kolem, atmosféra 30. let, to vše na mě působilo zvláštním dojmem... Nakonec ale musím oznámkovat "pouze" silnějšími třemi hvezdičkami. Prostředek se docela táhnul a to mi vadilo... Tajemno z Bushova tajemství se provalilo opravdu až na konci filmu. Oceňuji lehký humor, který se k ponurejšímu duchu filmu dost hodil. ()

DavidS.

Temný a zemitý Robert Duvall. Bill Murray s komediálním nadhledem. Dobrák Lucas Black...Tři herecké tváře reprezentující i nesourodou podstatu celé této pomalu plynoucí náladovky o soumraku starých časů, vině i odpuštění...K tomu hudba od Jana AP Kaczmarka a závěrečná píseň od Alison Krauss...Nevšední, nepříliš divácky vděčné, ale podmanivé... ()

Vajonek

Jak už tady někteří psali, je to přesně ten typ snímku, kde se toho objektivně vlastně až tolik neděje. Jsou filmy, u kterých vám to vadí a máte problém je dodívat a pak takové, kde vám to nevadí vůbec a z nějakého důvodu si je užijete. A Get Low je pro mě jednoznačně ten druhý případ. Bude to zřejmě proto, že tenhle film má prostě tak nějak všechno, i když není dějově nijak složitý. Má skvělé herecké výkony, dialogy, v nichž se mísí životní pravdy i tak akorát humoru, atmosféru, výbornou hudbu... Celou dobu mě velmi bavilo pozorovat, jak jsou z toho divného chlapa všichni okolo překvapení, šokovaní, nesví, možná proto, že to odráželo mé vlastní pocity. Tušíte, že ten divný chlap nebude zase až tak zlý a to velké závěrečné odhalení asi nebude až taková bomba, jak by se mohlo zdát, stejně na to ale čekáte plní napětí a zvědavosti, které ve vás ten film dokáže vzbudit a udržovat po celou dobu s tím, jak postupně odhaluje střípky toho, co přijde na konci. A v tom závěru vás možná na chvíli napadne, že si s vámi tvůrci trochu nehezky pohráli, když vás nechali napjaté čekat na tohle. Pak si ale řeknete ne, takhle to mělo být, ten film byl celý prostě moc, moc hezký... 90 %. ()

lucijelucije

Měl to být dobrý film..a myslím, že u toho dobrý prostě zůstal..jaký začátek, takový střed a posléze i konec..nenáročný, nepřekvapující, bez jiskry. Ano pravda je, že tak syrovou atmosféru u filmu jen tak nezahlédnete, proto..hodnocení..dobrý je pro mě uspokojující..Škoda, podle mě se dalo z tohoto snímku vytáhnout víc. ()

Axident

Nemohu souhlasit s číslem, které se placatí vpravo nahoře ve chvíli, kdy píši tento kometář (70%) - mě Get Low uspokojilo 100% a bylo pro mě milým pohlazením a překvapením. Nenápadný, až na posledních pár minut povětšinou velmi vtipný, podivínský filmeček, stejně jako hlavní hrdina, skvělý Robert Duvall a jako vždy stejný a přesto stále příjemně zábavný Bill Murray. Celý film mi téměř neslezl jemný úsměv ze rtů, na závěr jsem se i dojal, abych se zase pousmál - co víc si přát, u mě jasně thumbs up! ()

Slimakovec

Mysteriózní? Nevim, to jsem tam moc neviděl. Komedie? No, nápad zařídit pohřební párty, kde je pohřbívanej ještě živej, se může zdát vytrženej z kontextu jako vtipnej, ale při spojení s dějem je to spíš o tom, že někdo, kdo řadil film do kategorií nechápe smysl slova komedie. Ale to se vztahuje k zařazení filmu. Snímek samotnej mi přišel asi jako když si člověk sedne do luxusní restaurace, zabodne prst do jídelního lístku a aniž by tomu rozuměl, objedná si "le de monse ala brouche d'creme". Pak hodinu čeká, než to kuchař uvaří, přijde číšník s poklopem, ukloní se, odkryje poklop a pod ním je obyčejnej řížek s tatarkou. Zase ale herecký výkony byly skvělý, nabručenej dědek výbornej a vedoucí pohřebního ústavu by mi byl schopnej prodat dům, kterej už vlastním. ()

Brmbolec

Nech si hovorí kto chce čo chce Get Low je jeden s najlepších filmov za posledné roky aké so videl. Vychutnal som si ho od začiatku do konca naplno. Robert Duvall a Bill Murray podávajú skvelé výkony a uveril som im každé mihnutie okom - hlavne Duvallovi. Aj keď príbeh nie pre všetkých atraktívny, mne to stačilo a podobne sa páčilo aj jeho podanie. Niekto by možno čakal neviemaké vyvrcholenie, ale práve mne pripadalo ľudské a dojemné. 5* bez mihnutia oka ()

Solverino

Proč "mysteriózní"? Celkem obyčejný příběh, slušně zahrané, ale již po 20min to začne nudit a celý film se nic neděje. Ani konec nijak nevybočil, nezaujal, prošumělo to kolem mě.... podprůměr, vycpávka. Slabota. ()

Swayne

Herecký koncert Billa Murrayho a predovšetkým Roberta Duvalla - tento, možno pre niekoho ničím nezaujímavý film, mu poskytol priestor na jeho, dovolím si tvrdiť, životnú úlohu. Čo spravíte ak sa v mladosti dopustíte niečoho strašného, aj keď s najlepším úmyslom...? Potrestáte sami seba samotou na celý zvyšok života, aby ste na jeho sklonku mohli svoj príbeh vyrozprávať tým, ktorí prídu na váš vlastný pohreb - áno, dobre počujete, "vlastný pohreb", zatiaľ čo vy budete stále nažive. Veľké a veľmi milé prekvapenie! Odporúčam. ()

AnnaMae

Děj se točí okolo podivína Felixe, který si po čtyřiceti letech života o samotě chce nechat uspořádat vlastní pohřební párty, aby se na ní svěřil s tíživým tajemstvím ze své minulosti. Film plyne pomalu, téměř se vleče, ale má zvláštní atmosféru, ducha, jakousi citlivost. Rozhodně to není komedie (i když majitel pohřebnictví, ochotný za dolary zajistit cokoliv, třeba i pohřeb pro živého, vtipnej je). Spíš poetický film. ()