Frontline - Season 38 (2019) (série)

Pro Samu (S38E08)

(epizoda)

Novinářce Waad Al-Khateab se narodí dcera Sama. Je to šťastná událost, i když k ní dojde v troskách syrského Aleppa, kde Waad a její manžel Hamza provozují jednu z posledních klinik. Vzhledem k tomu, že smrt je všudypřítomná a každá vteřina v těžce zkoušeném městě může být zároveň ta poslední, rozhodne se Waad natočit pro svou dceru osobní deník, který zachycuje život v drastických kulisách války a zároveň slouží jako intimní vzkaz matky dceři. Film Pro Samu, který z deníkových záznamů vznikl, je bezprostřední, vášnivou a neúprosnou obžalobou, úpěnlivou prosbou, aby svět nikdy neodvracel pohled před utrpením, i emotivním příběhem o lásce k dítěti a rodnému městu, které se proměnilo v peklo. (Artcam Films)

Rozjimatel

"Bojovali sme za to najdôležitejšie. Aby si spolu s ostatnými deťmi nemusela žiť ako my."  Len sa akosi autorka v tom strese a zhone za celý čas zabudla zmieniť, čo bolo to najdôležitejšie, za čo bojovali a tiež ako žili pred revolúciou. Bez tejto základnej informácie je to len subjektívny, veľmi jednostranný pohľad na vojnový konflikt v Sýrii, navyše dosť manipulatívny, tlačiaci na emócie (vidíme v podstate umierať len deti, za celý čas neuvidíme jediného ozbrojeného povstalca). V každom prípade bolo veľmi cenné vidieť vojnu v Sýrii aj z iného pohľadu, ako sme zvyknutí v našich končinách, priamo z pohľadu povstalcov v obliehanom meste Aleppo a pohľad to je dosť desivý. Hodnota dokumentu je aj v tom, že ukázal nezmyselnosť vojny v plnej nahote. ()

Majkak

Tolik osobní a tolik strhující. Závěrečný silný patos neuráží, protože Waad Al-Khateab do toho dává vše. Chtěli žít ve svobodné nezkorumpované zemi. Film není analýzou situace v Sýrii, jen jedním kamínkem z mozaiky, která se skládá. Rusové podrželi Asada u moci, a ten ji z ruky nepustí. Promítnout každému, kdo si myslí, že kdo se do ničeho neplete, tomu se kulka vyhne. ()

Evander

Zde bych byl s jakýmkoliv soudem velice opatrný. Není snadné tento počin, který jistě není dokumentem v pravém smyslu tohoto slova, ohodnotit. O tom, že žít ve válečných zónách, je peklo na zemi, jistě není pochyb. O nesmírném utrpení všech, kteří si něčím podobným prošli, zrovna tak. Avšak o samoúčelnosti a prvoplánovosti některých záběrů, stejně jako o tom, kdo tvorbu tohoto počinu zaplatil a co bylo jeho cílem, by se dalo dalekosáhle polemizovat. Nechci vůbec snižovat tragickou situaci v Aleppu, ale je zřejmé, že asi jen málokdo ze zdejších hodnotitelů tam v posledních letech osobně byl. To platí i pro mě a rád bych tomuto polodokumentu či co to vlastně je, věřil, nicméně jsem ostražitý a ve svých soudech opatrný. Film jsem sledovat velmi pozorně, a tak mi neuniklo obrovské množství rozporů a mnoho jednoznačně uměle vytvořených scén. Autentické to prostě není, to ať se na mě zlobí, kdo chce a jak chce. Řada záběrů samozřejmě ano, ale všechny rozhodně ne. Stačí trochu pozorné oko. Obecně si, kdykoliv mám jen trochu příležitost, rád kopnu do soudruhů i do Sovětského svazu. Zde je ale cítit citelná protiruská, v podstatě se dá říci propaganda, která však úroveň filmu sráží a rozhodně ho úplně svádí z na začátku nastolené dokumentární cesty. A pak se vracíme k mé původní tezi: „Kdo si film objednal a čemu a komu má sloužit?“. Nemám rád konspirační teorie, ale tohle prostě není čisté. Vnější vliv je z mnoha scén až příliš patrný. O jednostranném pohledu na celou situaci v Aleppu snad ani psát nemusím. Je to škoda! Takto silné téma se dalo uchopit lépe a zpracovat důvěryhodněji, to by pak třeba i bylo ku prospěchu těch, kteří stávající situací v místě trpí nejvíce. ()

IXOXI

Vzácný pohled drsných záběrů ze skutečné války? Spíše kýč plný největších dnešních stereotypů, jak správně vylíčit v médiích škaredé věci. Pokud je získání jednoho kusu ovoce svátkem pro celou rodinu, pak vlastnictví mobilního telefonu povinností, stejně tak mobilní data. Trpí lidé ve válce? Předně děti, proto se utrpení ukazuje zásadně na dětech - na ostatních až zase tak nezáleží. Bojovali v Aleppu různé strany? Ne, jasně se zde dozvíte, že to byly pouze chudáci běžní lidé proti vládě s podporou Ruska. Rusové samozřejmě byly tak zlý, že pokud jste potřebovali jet navštívit přátele v Turecku (kteří ačkoliv to nebylo zmíněno, tak podporovali opačnou stranu), Vás pustili oběma směry. A nakonec Vás ti zlý agresoři nechají jen tak odjet... Bohužel drastické záběry s komentářem vyprávějí příběh, který Vám říká co si máte myslet, nikoliv co se opravdu stalo. Běžně bych hodnotil odpadem, zde jsem kvůli některým věcem hodnocení upravil, aby bylo jasně vidět, že jsou přínosné. ()

Biopler

Jednostranná obžaloba systému, avšak tichá, žiadne sťažovanie sa do Bruselu a pod. Dokument ako taký je hustá výpoveď a odsúdenie doby, v ktorej sa odohráva, kedy protagonistka nevie či sa dožije ďalšieho záberu. Zábery ručnej kamery, ktoré sú opravdové a mieria vždy do centra diania, či už sa jedná o ranených/mŕtvych v nemocniciach, uliciach, alebo sú to čriepky z osobného života protagonistky sú striedané letiacimi dronmi, ktoré snímajú Aleppo z vtáčej perspektívy po jednotlivých mesiacoch a tu je znať, že sa tieto zábery len dolepili do snímky. Kostrbato pôsobí vyprávanie, kedy viackrát nechronologicky skáčeme a nepochopil som pointu. Sú to mínusy, ale ako celok ma dokument zaujal a viackrát bola aj slza na krajíčku, tak je to opravdové a dojemné. Vrcholom filmu je oživovanie dieťaťa po vynútenej sekcii kedy s napätím divák sleduje drámu so šťastným koncom, ktorá je metaforou, že život tryská, zvíťazí aj v krutých podmienkach. To bolo niečo čo som sledoval so zatajeným dychom. ()

KillerZeli

Pro Samu dokumentuje tragické události Syrské občanské války skrz pohled přímo zasažených lidí, kteří se snaží žít co nejnormálnější život v nejtemnějších podmínkách v dnešní společnosti. ()

PaulCZE odpad!

Pohádka pro naivní západní publikum. Třeba hned ze začátku leží na zemi mrtví lidé v maskáčích a pan rebeldoktor říká, že to jsou umučení civilisté. O chvilku později slečna dokumentaristka povídá, že to tam ovládli džihádisté, ale že syrská vláda je mnohem horší. Jo, jasně. Co se nestane, autorka dokumentu spolu s rebeldoktorem vytvoří dokonalý rebelpár a vezmou se. Mezi tím jsou hodně divný a rádoby autentický vsuvky doplněné nic neříkajícím komentářem. To se střídá s brutálními záběry jak trpí děti apod. Vzhledem k tomu, že islamisti prohrají, město opouští i tahle nána. Přičemž se hrozně bojí jak jí zlá vláda ublíží a ono nic. V případě, že by vyhrála její islamistická revoluce, mohla dělat děvku nějakýmu tomu šária vymaštěnci a další dekády prožít v nekonečné civilní válce alá Libye, takhle si musela sbalit saky paky a vypadnout. No a nebo mohla přistoupit na rekonciliaci a v Sýrii zůstat, ale to tam není, protože Assad je přece ten zlej a vyhnal ji přece do exilu. Válka byla hrozná a tyhle propagandistický veledíla obětem nijak úctu nevzdávají a ještě navíc zneužívat ke svému světonázoru děti je hnus. Nejlepší je, že si rebelpár vyjede do Turecka za svým nemocným příbuzným a pak se vrátí do válečné zóny v Aleppu, i s dítětem. Haha.. Díval jsem se pak ještě na rozhovor s autorkou, povídala tam, že džihádisty vytvořila vláda, aby podkopala její sluníčkovou revoluci.. A taky prý, že řádění ISIS není vůbec nic v porovnání se syrskou vládou a jejíma zločinama. Hm. ()

blondboss

Musel som trošku predýchať, kým som napísal hodnotenie. Tento dokument bol tak mrazivo a miestami až nechutne realisticky natočený, že si zaslúži obrovské uznanie samotnej novinárky. Dokument, ktorý vám prinesie sýrsky problém takpovediac na dlani a z reálnych záberov divák uvidí, čo je to smrť, skaza, utrpenie a ľudský hyenizmus, ktorý sa v podobe Assadovho režimu zhmotňuje práve v týchto reáliách. Dokument, ktorý by mal byť povinnou jazdou pre každého rusofila a pre každého človeka, ktorý inklinuje k voľbe rôznych autoritárskych alfa samcov s vymitými mozgami a ktorý iných nazýva ovcami a pritom sám je úplne stratený v tom, čo je realita. Toto je realita, vážení, akokoľvek kruto môže v tomto snímku vyzerať. A zároveň ukážka toho, že migračná kríza nie je o riadenom posielaní džihádistov do Európy. Je to len otázka toho, kam sme to ako človečenstvo dospeli, a že dokážeme uveriť každej prevrátenej pravde. Smutná, no zároveň geniálna sonda do sýrskej ťažoby, ktorá aspoň čiastočne búra mýty, aj keď za cenu až príliš drastických záberov, ktoré nie každý unesie. Klobúk dole. 90 % ()

SinisterBlac

Dokument sám o sebe jeplný autentickosti,no nepáčila sa mi jednostranná propaganda,FSA sa za 2 roky zmenili na ISIS a ľudia zasa začali žiadať príchod Sýrskej armády Dokument hrá na city menej zainteresovaným ľudom a o revolúcii hovorí len pozitíva ikeď v tomto konflikte mala revolúcia negatív ďaleko viac. Cieľová skupina snímku je západná vypláchnutá spoločnosť ✌️ ()

Borea

Ano, jsou to zcela jistě intenzivní obrazy, které jsou blízko lidskému neštěstí. Avšak jejich skladba je jenom další náloží, která bouchá do emocí. Smutný hudební podkres, záběry z dronů, které asi dotočili někde jindy a dávno po událostech, které jsou znázorněny. Připadá mi, že i v tom je vidět práce evropských spolupracovníků, kteří sympatické autorce udělali jednostrannou službu. Není to film, ale tísnivý osobní výkřik. ()