Zátoka

• USA The Cove

Zátoka, oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě. (HBO Europe)

ledzepfan

Hmm.. V rámci filmových ekoagitek je tohle jeden z nejstřízlivějších, nejvěcnějších a pravděpodobně i nejméně manipulativních kousků který zaujme hned v několika vrstvách. 1. Je poměrně vtipné kolik práce a organizace to všechno jen před pár lety dalo, když dnes by tam stačilo ze silnice(či lesa) pustit letku dronů. 2. Fascinující je absurdita argumentů japonských lobistů, nevědomost 90% japonců a bezzubost všech ochranářských organizací. 3. Je dost k zamyšlení jak se tu hrozivě řeší 25000 delfínů ročně když ve stejném období na světě zemře podobně hnusnou smrtí miliarda krav, slepic atd. (tady South Park opravdu trefil hřebík na hlavičku).. 4. Film se nesnaží tlačit na pilu melodramatu (i těch povinných housliček v pozadí je méně), nesnaží se být prvoplánově šokantní (ano mířím hlavně na tebe Earthlings) a vystačí si jen s fakty, rozhovory a situacemi plnými absurdity (a taky s trochou té ninjovské akce-no)... 5. Je fajn, že film (narozdíl od jeho diváků-jak tu čtu) chápe rozdíl mezi japonci a japonskými velrybářskými společnostmi.... ()

larelay

Ano, jednostranne az sa vam chce kricat, ale verte, ze slzy smutku a stratena viera v ludskost prekonaju vsetky vase ostatne pocity ohladom tohto dokumentu. V tomto pripade vsak existuje iba jedna jedina pravda, ziadnu dvojstranost nepotrebujem a nikdy potrebovat nebudem. SKvela hudba a ten zaver... Uf. ()

Marek1991

Investigatívny dokument, ktorý si svoje ocenenia právom zaslúži. Po ňom si viac cením aj svoju obľúbenú herečku Hayden Panettiere, taktiež pána, ktorý uznal, že keby v mladosti vedel, čo sa deje, nekupoval by si v nevedomosti často nové Porsche, ale pomohol by tam, kde je to treba, pri ochrane delfínov. Možno po tomto filme zmeníte názor na "šikmáčov" z Japonska, možno už pre vás nebudú iba tými milými dobrosrdečnými ľudkami, ale pochopíte, že aj tam je zlo, faloš, klamstvo na najvyšších miestach, je tam chamtivosť, sú tam zvrátenosti, väčšina ľudí žije v nevedomosti ako ovce, sú presvedčovaní a často presvedčení o zlých veciach a v spätosti so svojou mierne pomýlenou kultúrou, čo sa týka náboženstva a tradičných pokrmov, škodia planéte, iným ľuďom, ale aj samým sebe. Možno si v budúcnosti po tomto rozmyslíte, či budete jesť príšerky z mora, či budete podporovať kúpou podobné jedlá zo supermarketov, či na trhoviskách, kde sa to predáva, či budete delfinária a podobné zábavné parky, kde zvieratá trpia podporovať už len svojou návštevou, všetko je o zodpovednosti a premýšľaní, nebyť ľahostajný, to ničí túto Zem a následne aj hon za ziskom s tým spojený. Zvieratá patria do voľnej prírody, ktorú by sme im nemali ničiť, neznečisťovať ju, lebo sa nám to formou škodlivín z nich vracia, potom sa nedivte neplodnosti, chorobám, alergiám, deformáciám a podobne. Ďalší dokument, ktorý odporúčam, je to film so zdvihnutým prstom, kde ľudia klamali, porušovali zákony, v utajení vypovedali zo strachom o život a z mučenia, len aby svetu priniesli pravdu a ten s tým niečo spravil a nielen nečinne prizeral ako tí zástupcovia na medzinárodných konferenciách. Delfíny, či veľryby sú naši príbuzní z ríše cicavcov, uvedomte si to! ()

juta

Drsnější dokument, o hodně drsnější dokument než je Černý zabiják, ale podobně silný a člověku je až k pláči, jak v dnešní době může člověk zacházet se zvířaty, natož s delfíny, kteří na restaurační menu rozhodně nepatří. Musí se to brát tak, že i jiná zvířata nejsou zabíjena šetrně a je to podobné svinstvo jako zde. Bohužel nemají to štěstí, že nejsou na špici potravinového řetězce. Snad vám to dokáže otevřít oči. ()

Bachy

I když se netočíte kolem tohoto tématu poprvé, je to síla a je to neuvěřitelné. Bolí to a cloumá to s duší. Ultimátní zlo má novou tvář a ten, kdo sedí na zadku, je ignorantem. Propagace, finanční podpora, akce - asi je potřeba se zase o krok posunout. A pak jen věta k formě dokumentu, aby bylo jasno, že tak vysoké procento neudělalo jen to temné téma - je bezchybná. ()

• Dokument získal na 25. výročním filmovém festivalu Sundance, konaném v lednu 2009 v USA, Cenu diváků. Porazil tak 878 dalších přihlášených dokůmentů. (PATTXA)
  • Film sa v Japonsku premieta v upravenej verzii - sú rozmazané tváre rybárov a pribudla poznámka, že panujú spory o tom, aké množstvo ortute sa nachádza v mäse delfínov, ktoré sa bežne predáva i podáva v školských jedálňach. (XR)
  • Společnost Kerner Optical, dříve Industrial Light and Magic model shop, pro natáčení vyrobila speciálně maskované kamery, které měly vzhled kamene. Tyto kamery pak pomohly zachytit utajené dění v zátoce. (PATTXA)

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky