Sbohem buď, lásko má

Soukromý detektiv Phil Marlowe je najat neznámým mužem jako svědek při odevzdání výkupného za ukradený šperk. Zdánlivě rutinní případ se však nečekaně zkomplikuje, když se ukáže, že přišel na sjednané místo pozdě. Muž, který tu na něho měl čekat, byl někým zákeřně zabit. Při pátrání po vrahovi Marlowe narazí hned na celé klubko zdánlivě nesouvisejících podezřelých okolností, do cesty se mu připlete pár zlodějů šperků, věštkyně, stejně jako objeví další vraždy a korupci... Jeden z nejlepších detektivních románů klasika americké drsné školy Raymonda Chandlera převedl do filmové podoby režisér Edward Dmytryk. Ten se do diváckého povědomí zapsal především jako vypravěč silných, dramatických příběhů (Vzpoura na lodi Caine, Raintree County, Zlomené kopí, Mladí lvi, Warlock, Pod kopyty stád). Hollywoodský herec Dick Powell byl prvním představitelem Phila Marlowea. (oficiální text distributora)

ALchemik

Ve změti jmen kdo koho a kdo co jsem se občas dost ztrácel. Ale nemůžu upřít Marlowův osobitý humor, který mi seděl. ()

brasek

Dick Powell nemá charakter Humphrey Bogarta, ale jeho detektív Phil Marlowe je konečne v uveriteľnej póze. Na "film-noir" sa vždy teším, ale väčšinou nemám pocit zo snímku, že má dostatočné prvky... v tomto snímku ich badám, ale je ich málo. Kriminálna zápletka je však viac ako len vlažná. ()

Aberdeen

Dávám čtyři hvězdičky. Toto jsou skutečná čtyřicátá léta, které žádné retro, ani sebelepší (a nejlepší je podle mě Čínská čtvrť) nenapodobí (kostýmy, obličeje, účesy). Má to atmosféru, splňuje to přesně to, co od "chandlerovek" čekám. Dick Powell vůbec není tak špatný, ovšem ta jedna hvězdička minus je za to, že to přece jen není Bogart. Když to ale srovnám s obstarožním "Takymarlowem" Mitchumem z remaku, je Powell super. ()

Ferguson

Celý film sráží neuvěřitelnost díky nepřitažlivému Marlowovi. Film noir (pokud je hlavním hrdinou soukromý detektiv) stojí mimo jiné na tom, že hlavní hrdina má takové osobní kouzlo (charisma, intelekt, bystrost atd.), které mu umožní řídit osudy vedlejších postav (zejména kladných hrdinek příběhu), ustát svádění záporných hrdinek (femme fatale), slušně urážet oficiální muže zákona a zaujmout hlavního padoucha tak, že si nedovolí na něj beze všeho posílat své gorily. Dick Powel nemá ani jednu "vlastnost", která by ospravedlnila jakoukoliv z výše zmíněných situací. ()