Reklama

Reklama

...a stvořil ženu

(pořad)
Hudební
Československo, 1969, 26 min

Režie:

Jan Eisner

Scénář:

Jan Eisner

Kamera:

Jan Eisner

Účinkují:

Eva Pilarová

Obsahy(1)

Prázdninový recitál Evy Pilarové. V tomto recitálu, který Eva Pilarová natočila ke svým třicátinám v roce 1969, uslyšíte vedle ústředního hitu textaře P. Vrby a skladatele J. Brabce A stvořil ženu také písně Swing to mě baví, Jdou domů vojáci a Když mě opustíš... Zpívala už od dětství, například v dětském chrámovém sboru u sv. Tomáše, který vedl sbormistr a varhaník Vladimír Stehlík. Koncem padesátých let začala na brněnské Janáčkově akademii múzických umění studovat operní zpěv, zároveň v té době vystupovala v divadle Večerní Brno. Po roce studia, v roce 1960 však pěvecké studium opustila a nastoupila do pražského divadla Semafor, kde vystupovala mimo jiné též s legendární dvojicí Jiří Suchý a Jiří Šlitr a kde se záhy prosadila jako výborná zpěvačka. Nakrátko odešla spolu s Waldemarem Matuškou a Karlem Štědrým zpívat do Divadla Rokoko, ale už po dvou letech se vrátila zpět do Semaforu. V roce 1964 si ve filmu Kdyby tisíc klarinetů zahrála menší roli (výrazná sboristka dívčí školy), ale s úchvatným duetem s Karlem Gottem Je nebezpečné dotýkat se hvězd. Eva Pilarová je zpěvačka obdařená velmi krásným, silným a barevně zajímavým, naprosto nezaměnitelným hlasem – sopránem o rozsahu tří oktáv, oplývající navíc vynikající pěveckou technikou. S přibývajícími léty se stále více orientuje především na žánrovou oblast jazzu a swingu. I když je stále vynikající interpretkou, přece vrchol její kariéry spadá do 60. a 70. let. Dnes patří právem k pěveckým legendám s neoddiskutovatelně jedním z nejlepších hlasů, jaký česká popmusic kdy měla. Dne 28. října 2009 byla Evě Pilarové udělena Medaile Za zásluhy. (Česká televize)

(více)

Recenze (4)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Pohyby oživlého dřeva, dobově hnusné kostýmky, báječný zpěv. 1) Výkon u asi nejlepší české zpěvačky tehdy 30leté Evy Pilarové není téma k posuzování. Tak si všimneme šatů, které u Pilarové většinou tvoří zajímavý kontrapunkt k jejímu zpěvu. A vskutku - jen u písně Ave Maria byly šaty, účes a song sám v souladu. Jinak ovšem - darmo mluvit._____ 2) Paní Eva měla v životě hodně smůly: první manžel ji opustil (utekl na Západ), druhý manžel ji opustil (utekl na Západ), v roce 1973 při letecké nehodě zahynuli členové její doprovodné skupiny. Nakonec podepsala Antichartu a za svůj podpis se po Listopadu omluvila. Jdou, jdou, jdou domů vojáci, jdou, jdou už domů nastálo... ()

otík 

všechny recenze uživatele

Tradiční hudební pořad z archivu. Pilarka řekne pár slov, pak píseň, nějaký ten mezizáběr a zase pár slov. Nic velkého, prostě takový obyčejný krátký recitál bez větších hitů. ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Jako kdyby to nekazila písničkami nějaká ta korpulentní, blonďatá paní (pokus o vtip, bro), tak šlo o docela hezký dokument z vesnických polí, podvečerů, kapliček, vesnických kostelíků, maloměst a železnice. Z těch písniček mě zaujala jediná, a to jen proto, že Hegerová ji nazpívala daleko líp ve verzi Lásko prokletá. A taky dobrá byla o tom, že jdou vojáci a nemají nic na práci, se divím, že to nezakázali. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (4)

  • Recitál obsahuje šest videoklipů k písním Evy Pilarové, a to "Ave Maria", "Swing (to mě baví)", "Tvůj dům", "Vážky", "Když mě opustíš" a "Jdou domů vojáci". (Willy Kufalt)
  • Píseň "Jdou domů vojáci" složil Karel Svoboda pro festival Olympiáda písní v Aténách. Na desku však musela vyjít v cenzurované verzi pod názvem "Dám tisíc dukátů". (Willy Kufalt)
  • Na konci klipu "Swing" skáče ze skokanského mostu do vody namísto Evy Pilarové její dvojnice. Produkce nechtěla riskovat případní úraz zpěvačky. (Willy Kufalt)

Reklama

Reklama