Životní osudy Petra Kalandry, báječného muzikanta spojeného především s legendární skupinou Marsyas... Český muzikant, kytarista, zpěvák, skladatel a textař Petr Kalandra (1950–1995) vyrůstal v rodině, kde hudba hrála důležitou roli, v dětství se učil hrát na akustickou kytaru a na foukací harmoniku. V roce 1964 poprvé účinkoval v televizi, v 15 letech už byl členem bigbítové skupiny Karkulka, později vystupoval ve dvojici s Jaroslavem Hutkou. Několik let žil v Tunisu, kde jeho otec pracoval, a v USA. Tento zahraniční pobyt velmi ovlivnil jeho hudební vkus i tvorbu. Po návratu do ČSSR založil se Zuzanou Michnovou a Oskarem Petrem skupinu Marsyas, později hrál ve skupinách ASPM či Blues Session. V dokumentu na hudebníka vzpomínají kromě výše jmenovaných i Vladimír Mišík, Pavel Šrut, Jan Spálený, Jiří Černý a také Kalandrovy dcery Karolína a Kristina. (Česká televize)

LeoH

Málokteré večery si pamatuju tak přesně jako ten, kdy jsem se dozvěděl, že Kalandra umřel, a s málokterým úmrtím někoho „slavného“ mám spojený tak silný pocit životního zlomu – snad ještě s Ivanem Wünschem a Filipem Topolem, ale Kalandra byl pro mě ten příslovečný první padlý strom z našeho lesa a myslím, že nás takových běhá po světě víc. Že to bylo loni v září dvacet let, to zní jako špatný vtip. Pár let nato o něm natočili tuhle krátkou vzpomínku, ve které se vzpomínající vozí v „jeho“ bílém Broukovi s obrázky minulosti ve zpětných zrcátkách – hezký drobný nápad, který pomáhá účinně vyvolat ducha doby a ukázat Petra takového, jaký asi opravdu byl. Co chtít od vzpomínky víc. ()