Poslední dny Emmy Blankové

• Nizozemsko De laatste dagen van Emma Blank (více)
všechny plakáty

Nejnovější z Warmerdamových krutých komedií vypráví o rodině, jejíž členové motivováni příslibem tučného dědictví na přání nemocné matky předstírají, že jsou jejím služebnictvem. Iluze, již rodina matce zprostředkovává, má ale daleko k dokonalosti a celá hra se hrdinům brzy začne hroutit pod rukama. Režisér zde opět předkládá studii rodinných vztahů, jež se zakládají na vágní a formální odpovědnosti za ostatní členy rodiny, ale ve skutečnosti staví na komplikovaném řetězci naschválů a provokací, jež se v průběhu děje neustále stupňují. Ve světě snímku opět vládne groteskní černý humor, což stvrzuje další z režisérových hereckých kreací, tentokrát v roli člena rodiny, který ve hře na služebnictvo převezme úlohu psa. (Febiofest)

DannyBoy80

Docela drsný film. Trochu trvalo než jsem se chytnul, ale rodinka je těžce šílená. Toto je hodně, ale hodně černé. Silně to připomíná severskou černou tvorbu. Zahráno ok, hlavně Eva van de Wijdeven je nádherná. Film pouze pro fajnšmekry. ()

Fikus.xf

Spousta otázek týkajících se filmu osvětlí fakt, že dílo bylo původně psané jako divadelní hra. Téma s velkým potenciálem jakoby viselo ve vzduchoprázdnu. Ve filmu takového stylu bych čekal mnohem větší studii charakterů postav, to se ale nestalo. Zcela jistě proto, že režisér sám přiznal, že "se do postav nevciťuje". Škoda. ()

TomasKotlant

Viděno v holandštině bez titulků, ale i tak zajímavý zážitek. *** Ve zkratce: Vážená Emmo Blanková... Ať už je po ní! A eso v rukávu drží pes. ()

markotter

O trochu lepší než Seveřané, ale ne o moc. Warmerdam mi něčím připomíná našeho Tomáše Vorla - taky se snaží být neotřelý, originální a svým způsobem vtipný, ale to funguje podle mě jen na genově naprosto stejné jedince, jako jsou oni dva a zbytek světa se diví, WTF. Zde měl film originální nápad, pevnou dějovou linku a několik situací, které mi přišly hodně povedené. Ale zbytek byl spíše nezáživný. Jedna hvězda za nadrženého "psa" Thea. ()

angeline

Velmi černý film, od začátku až do konce. Originální a odvážný, ale mně chyběl ten černý humor, protože tohle už humor není, tohle je natvrdo. ()

Pesamenteiro

Poslední dny Emmy Blankové pro mě představují obrovské množství nápadů, které bohužel nemají žádný kontext. Spousta absurdních prvků nemá absolutně žádné opodstatnění, nikam negradují a jsou oproštěny jakékoliv pointy, což je u filmu, který se mimo jiné snaží být komedií docela problém. A těch pár vtipů, které pointu náhodou mají, režisér okamžitě zavraždí tupým vysvětlováním. Přitom ten potenciál byl tak velký! Tolik humoru šlo dělat vizuálně, tolik se toho dalo skrýt pod text, taková lahůdka to mohla být! Škoda, škoda. Šel bych na průměr, ale jelikož navíc film vyvrcholí dvacet minut před koncem a dál nemá smysl se dívat, zůstávám na dvou... ()