Špičák

• Řecko

Κυνόδοντας

Drama / Psychologický / Thriller

Řecko, 2009, 94 min

Štúdia správania sa jedinca v obmedzenom priestore a bez akéhokoľvek kontaktu s okolitým svetom. Z môjho pohľadu ide o zásadný film, pretože ak si miesto detí dosadíme do rovnice napríklad občanov štátu, dostaneme rovnaký výsledok. Ako veľmi sme klamaní našimi vládami a držaní v strachu, aby sme nebodaj neprišli na niečo, čo je lepšie?(28.11.2012)

• JFL

Film s vyhroceným výchozím konceptem o rodičích, kteří své potomky izolují od zhoubných vlivů vnějšího světa, je na jedné straně podnětný a v mnoha momentech mrazivý, ale současně je příliš okatě strojený a šokantní. Mezi klady filmu patří zpracování bizarního a zvráceného života v inkubátoru rodinného sídla. Bohužel kauzální i logická nekonzistence příběhu a občasná tezovitost při zobrazení diskutabilní moálky rodičů film posouvají více směrem k toužebně skandální podívané pro svět po Fritzlově aféře, které se tvůrci zřejmě snažili vyhnout (alespoň soudě podle nezaujatě strohé formy).(31.10.2009)

• Avalon820

Samoúčelná perverzní úchylárna, u které nominaci na Oscara považuji za totální úlet. Byl tu sice velmi dobrý nápad, to se musí nechat, ale to pojetí je... hrozné. Soudnost režiséra je v tahu stejně, jako kvalita snímku. Ta všudypřítomná podbízivost a nehynoucí snaha diváka šokovat... To mě doslova znechutilo. A ve chvílích, kdy už se nám autoři náhodou nesnaží vnutit art-porno, přichází čirá brutalita. A z toho se mám posadit na zadek? Ne, děkuji pěkně.(26.12.2011)

,,Mami, našel jsem dvě zombie! Mám ti je přinést?" Trochu Ionesco, trochu Betonová zahrada, trochu Idioti, trochu Rocky, trochu Bible, trochu Platónovo podobenství o jeskyni. Parádní metafora, jak to může dopadnout, když rodiče příliš hlídají své děti. Facka patriarchální, nesvobodné, konzervativní, sektářské společnosti. Ale především originální, ujetý a neskutečně zábavný snímek, v němž se nedá odhadnout, co přijde v příští sekundě. Pro mě osobně film 44. Letní filmové školy.(13.8.2018)

• troufalka

Návod k použití:                                                                                                                                                                   Konzumovat jen na vlastní nebezpečí v krajní nouzi při akutním nedostatnu jiných kvalitnějších produktů. V případě nevolnosti vyhledejte lékařskou pomoc. V případě, že vám bude tato pomoc z jakýchkoliv příčin odepřena, dostavte se neprodleně na nejbližší psychiatrické oddělení. Nezapomeňte si zapsat jméno filmu a režiséra. Budete bezprostředně ošetřeni.                                                                                                                                                                                         (Překlad řeckých titulků v závěru filmu.) Za tak vzácnou sebekritiku dávám jednu hvězdu.(27.2.2015)

• - Celý film byl natočen pouze na jednom objektivu: anamorfotem s ohniskovou vzdáleností 50mm. (orkadimenza)

• - Film vyvolal velmi ostré diskuze poté, co byla zjištěna jeho podobnost s mexickým snímkem Zámek čistoty (1973). (Avalon820)

• - Film získal v loňském roce hlavní cenu v sekci Un Certain Regard na filmovém festivalu v Cannes. (POMO)