Nehoda

Náhoda

(festivalový název)

Thriller

Hongkong, 2009, 89 min

Chytrý film o hitmanech současnosti, kteří nepotřebují ovládat bojová umění ani pět světových jazyků, nemusí nosit elegantní oblečení a už vůbec ne vládnout dokonalou postavou či charakterem. I s obnošeným šatstvem/pivním pupkem/nastupující senilitou však musí oplývat dostatečnou znalostí v technice, přesností a nebývalou kreativitou při nájemných vraždách, které mají působit dojmem té nejnevinnější nehody. Svůj ohromný potenciál pozvolnějšího a civilnějšího techno-thrilleru naplňuje Accident v rozmýšlivém, inteligentním, pečlivém a do puntíku vystavěném celku (jehož „rozkrývací“ část má přesně onen po odpovědích lačnící divácký účinek), kterého s téměř maximální přesností dosahuje technicky i obsahově velmi zdatná režie stejně nenápadně, tiše, sebejistě a přemýšlivě jako sám hlavní hrdina, snad až příliš bystrý špion s kamennou tváří v podání výborného Louise Kooa. Věčná škoda, že ve stejném rozpoložení nedojde skvostně rozehraná „bourneovská“ šachová partie i stylového rozřešení a v poslední čtvrthodince nastává (spolu s nastalou scenáristickou bezradností) neurážlivý, ale přeci jen očekávaný twist, jenž navíc vede k dvěma silně vykonstruovaným „osudným“ událostem.(20.11.2009)

Dle mého není mnoho lidí co by spolklo tyhle dokonalé a složité plány se spoustou variabilních "x", které nakonec vyjdou. Je vždy těžké najít hranici kdy je divák ochoten hru akceptovat, z nedávné doby můžu jmenovat neúspěšný americký pokus Ctihodný občan. V Accident je neznámých zkrátka na můj vkus až příliš mnoho a ruší to. Nechápu jak se může film s čistou stopáží 82 minut takhle táhnout. Ale chvílemi mi paranoidní atmosféra okolo hlavního hrdiny připomínala Coppolův Rozhovor - škoda, že ten se mi moc nelíbil... :-) 50 %(29.5.2011)

S čím kdo zachází, tím také schází, napadne diváka, když sleduje, jak to v dosud bezchybně fungujícím soukolí organizace nájemných vrahů začne skřípat, chyby a nevysvětlitelná selhání se začínají vršit a šéf gangu začíná mít pocit, že mu teče do bot. Dlouhá léta posílal na věčnost jiné, nyní podléhá paranoi, že na něm někdo zkouší vlastní triky. Nehoda představuje ve všem směrech vymazlenou filmařinu, je radost sledovat především úžasnou kameru. Pátou hvězdičku nenadělím pro příliš vykonstruovaný scénář - atentáty představují sice kombinačně dokonalé hříčky, ale v reálném životě by nejspíš selhaly. Jinak nemám výhrady. Rozpačitá hodnocení mnohých souvisí spíš s tím, že očekávali poněkud jiný žánr a odlišný druh podívané. Akční snímek není Nehoda ani v nejmenším a už vůbec ne v duchu proslulých hongkongských mlátiček. Tenhle kousek je spíš pro festivalové publikum než pro běžného fanouška popkultury. Celkový dojem: 80 %.(5.2.2016)

Accident je skvělý. Nejistota a paranoia hlavního hrdina se díky nenápadně, ale přesto velmi chytře budované neo-noir atmosféře přenáší i na samotného diváka. Nicméně je nutno podotknout, že se tento film (jako většina podobné asijské produkce) může běžnému západnímu divákovi zdát možná trochu pomalý, to je však pouze nezvyk. Accident funguje na jedničku a je po všech stránkách naprosto vyrovnaně kvalitním thrillerem.(17.6.2010)

Accident ( 意外; Yì Wài; Yi Ngoi), originální název Assassins ( 暗殺) - "Byla to jen nehoda? Ale já vím že i nehoda se dá zinscenovat" Pohled na paranoiu nájemného vraha, který se svou partou zabíjí lidi tak, aby to vypadalo jako Nehoda, vždy má vše do posledního kousku promyšlené a připravené. Ovšem musí si dávat pozor, nic není bez rizika a na vše také existuje odpověď, jen musí člověk mít otevřené oči i mysl. 75 %(8.2.2011)