Pět dokumentů o klíčových postavách novodobých dějin. Co spojuje Adolfa Hitlera, Vladimíra Iljiče Lenina, Mao Ce-tunga s Pol Potem a Fidelem Castrem? Všechny tyto muže spojovala určitá idea uspořádání světa, kterou chtěli naplnit i za cenu lidských životů. Diktátor Adolf Hitler chtěl Tisíciletou říši; diktátor Vladimír Iljič Lenin utopickou socialistickou zemi; diktátor Mao Ce-tung uspořádal kulturní revoluci, která skončila s velkými škodami na kulturním dědictví země; diktátor Pol Pot terorizoval v Kambodži vlastní lid a diktátor Fidel Castro - vůdce kubánské revoluce taktéž uzavřel svoji zem před svobodou a demokracií.

Adolf Hitler V červnu 1940, po pouhých deseti měsících bleskového válečného tažení Evropou, Hitlerova vojska triumfálně vstoupila do Paříže. Toto poslední mimořádné vítězství ho víc než cokoliv jiného přesvědčilo o jeho vlastní neporazitelnosti. Ale vojensky zůstává v podstatě desátníkem první světové války, který neumí velet velkým armádám. To bude stát jeho zemi hodně, až se pustí do svého nejbližšího riskantního podniku, jakou je invaze do Sovětského svazu.

V. I. Lenin Klíčová postava světových dějin 20. století: Lenin. Miliony lidí povstaly jeho jménem a toužily změnit svět. A taktéž miliony proto zemřely. Dnes, v době, kdy máme přístup k archivům a díky svědectví lidí, kteří promluvili, můžeme sestavit portrét otce ruské revoluce. Tento portrét boří všechny mýty, které o něm kolovaly. Exponovat Lenina znamená rozkrýt celé století - jeho iluze, ambice, utopie a barbarství - vše ve jménu ideologie. Dnes můžeme tvrdit s jistotou, že před smrtí měl Lenin pochybnosti o správnosti své cesty, o tom, zda může socialismus zvítězit. Nevíme, zda někdy projevil lítost nad těmi, kteří jeho vinou zahynuli. Neexistuje o tom ediné svědectví...

Teng Siao-pching, Mao Ce-tung Mao Ce-tung inicioval v roce 1966 Velkou proletářskou kulturní revoluci, jež byla postavena na myšlenkách nepřetržité revoluce a masové demokracie s cílem vymýtit kapitalismus uvnitř strany. Hlavním důvodem pro ukutečnění revoluce však bylo asi to, že Mao Ce-tung od roku 1959 postupně ztrácel vliv ve vedení strany a tímto se chtěl zbavit svých ideologických odpůrců a osobních nepřátel. Kampaň byla zaměřena proti čtyřem přežitkům - kultuře, obyčejům, návykům a starému myšlení. Mládež se stala hnací silou Maovy revoluce a vytvářela tzv. rudé gardy. Hlavními oběťmi kampaně se stali Teng Siao-pching a Liou Šao-čchi, zahraniční diplomaté a veškeré autority vůbec. V důsledku toho se země zmítala v chaosu a došlo k obrovským škodám na kulturním dědictví (byla vypleněna muzea, ničeny historické budovy a páleny knihy). Kulturní revoluce skončila až smrtí Mao Ce-tunga. V následném boji o moc neuspěla tzv. banda čtyř, jež měla velký podíl na kulturní revoluci. Všichni členové byli obviněni z uvedení země do chaosu a odsouzeni k vysokým trestům. Do čela státu se dostalo proreformní křídlo KS Číny reperezentované Teng Siao-pchingem, který postupně převzal veškerou moc ve státě. Současně došlo k oteplování vztahů se Západem.

Pol Pot Jsou to již více než dvě desetiletí, co byl svržen kambodžský despota. Zemřel v roce 1998 v ůkrytu v džungli. Kambodžané navzdory časovému odstupu nezapomínají. Terorem nebylo postiženo jen velmi málo lidí a rodin. V otřesných poměrech pracovních táborů zemřelo vyčerpáním nebo hladem na milion lidí. Další milion byl popraven. Kdo byl ten rudý paranoidní vůdce, který přijal revoluční jméno Pol Pot? Co to bylo za člověka, který se obrátil v čele levičácké kliky proti vlastnímu lidu a skrýval pod usměvavou maskou svou.

Fidel Castro Vůdce kubánské revoluce se stal symbolem a právě o symboly se opírají mýty 20. století. Příběh Fidela Castra je příběhem Kuby: diktátor se ztotožňuje se svým ostrovem. Jako chiméra se ze zákulisí čas od času vynoří na povrch pravda. Nepřetržitá řada útrap a trápení - za to je zodpovědný Fidel. Nemůže ospravedlnit ekonomickou pohromu, nesvobodu, špiclování a podlézavost ničím z toho, co na Kubě dosáhl. Ale pokud se zapsal do dějin, tak svým despotismem, lhaním, demagogií a zradou. (oficiální text distributora)

Subjektiv

Stalo se v Čechistánu zvykem vydávat slepence několika původních útvarů jako zaručeně koncepční a původní dovozová díla. Všichni ale musí poznat, že vyskytují-li se díly o třech dosti rozdílných stopážích a koncepcích, je někde zrada. Jsem ochoten uvažovat o možnosti, že díly o Pol Potovi, Fidelu Castrovi a Leninovi patří do jednoho celku, ale Áda a Kormidelník jsou každý pes, jiná ves. Díl s názvem Adolf Hitler ostatně nevypráví ani tak o něm, jako o průběhu druhé světové války z německého pohledu a Mao Ce Tung je ve svém díle pouze statistou pro Teng Siao-pchinga. +++++ Adolf: Snaha namluvit diváku, že si kupuje něco nového se tu poněkud míjí účinkem. Jedná se o dokument Hitlerova válka, který už jednou byl zařazen do jakéhosi paskvilu. Kdo ví, kolikrát se toho to nešťastné a nijak zvlášť dobré dílo dočká. Jak jsem se dočetl v jednom zdejším komentáři, scénář k němu spáchal David Irving, původně popírač holocaustu, později alespoň vynálezce tvrzení, že Hitler o něm nevěděl. Diktátorská povaha pána s knírkem z dokumentu vůbec neční, jde o poměrně suchý popis válečného snažení Třetí říše, jenž lemují dobové záběry a stále stejný hudební motiv. Zajímavý je právě jen tím, že se v něm nemluví o holocaustu a řadě obdobných záležitostí. +++++ Lenin: Tento díl se nám snaží namluvit, že Lenin byl pěkný darebák, který podváděl už při narození, protože vůbec neměl proletářský původ! Vůbec nikoho neměl rád, nejspíš ani Krupskou! Prostě hajzl a zrůda. Nemohu sice dokument přistihnout při jediné lži, ovšem jeho zaměření se na zločiny počátků bolševického režimu vnímám jako tendenční. Car, Kerenskij, bílí, rudí... v tomto ohledu si dost možná nemají co vyčítat. Dokument ovšem zvěrstvům páchaným rudými odnímá kontext doby i kontext ideologie, čímž připravuje diváka o pochopení. Nechci tím říct, že zločin se tak stane činem dobrým. Ovšem nezdařená pietnost a upachtěné ostouzení, jehož upachtěnost vězí v povrchnosti, neudělají dokument, který povznese ducha. +++++ Mao: Velký Kormidelník tu sotva vystupuje, velkou roli tu má Malý Teng. Rodinní příslušníci a známí tu komentují, kterak proplouval životem ve stínu vůdce Kulturní revoluce a Velkého skokana, až se po skonu Čou En Laje dostal k moci a přetvořil Čínu v kapitalisticko-cosi hybrid. Mluvící hlavy, historici, dobové záběry. Standardní dokument, který opět poněkud zanedbává ideologii, neboť asi není vhodné lidem vykládat, co by to ten komunismus nebo kapitalismus vlastně měl být. +++++ Pol Pot: Pro českého diváka je zřejmě tento díl nejlepší, neboť se zabývá diktátorem, jehož nejméně ze všech zde shromážděných zná. Napůl jde o Pol Potův životopis, napůl o líčení zvěrstev, kterých se jím vedení Rudí Khmérové dopustili. Je zde ještě více osobních výpovědí než v dílu Leninovi, což je s ohledem na dobu jejich působení pochopitelné. Nezamlčí se nám ani to, že Pol Pota jako reálnou politickou sílu odstranili "zlí" rudí Vietnamci a naopak Američané k němu byli o poznání milejší. Pravda, obě strany myslely především na sebe. Ideologie režimu je opět podána relativně povrchně. +++++ Fidel: Poslední díl považuji též za poměrně slušný, neboť poměrně poctivě popisuje situaci na Kubě předcházející Castrově revoluci, lze z něj vyčíst, že Fidel byl částečně vehnán do náruče SSSR ne úplně šikovnou americkou politikou, ukazuje různé důvody, proč se kubánské bojůvky masově účastnily vývozu komunismu do zemí třetího světa. Člověk má možnost nahlédnout na "boj" politiky dané ideologií a reálnými možnostmi. Trošku mi vadí, že dokument jakoby neuznává možnost, že Fidel jednal a možná stále jedná s dobrými úmysly, byť ne výsledky. Spíše z přesvědčení, než touhy po moci. Nebo z obojího, když už tam tu touhu po moci musí vidět. +++++ Za celý seriál slabé ***. () (méně) (více)

*CARNIFEX*

Priznám sa, že som predsa len čakal trošku viac. No na druhej strane, treba si uvedomiť, že samotný dokument je 17 rokov starý, takže za tak dlhú dobu predsa len vyšlo na povrch mnoho ďalších skutočností, ktoré divák zaoberajúci sa problematikou už dávno prebral. Nič nové, no stále zaujímavo podané ... ()

d-fens

v originále sa seriál Volá "The Red Masters" (v češtine "Rudí vládcové"). To iba tak na okraj komentára Danula 13 a jeho "obligátnej" narážky na US prezidentov..... obsahuje 5 časti (aspoň čo viem) o Hitlerovi, Mao Ce-tungovi (kde je skôr dokumentovaný život jeho spolupracovníka a neskoršieho strojcu "čínskeho hospodárskeho zázraku" Teng Siao Pchinga - mimochodom, touto časťou nás sprevádzajú takmer výlučne ruskí historici), Pol Pota, Lenina Uljanova a samozrejme Castra..... zatiaľ som videl časti o Maovi (Teng Siao Pchingovi) ktorá bola skôr iba priemerná, a o Pol Potovi, ktorá sa mi zdala vynikajúca (a s ohľadom na kritiku Danula13 aj veľmi objektívna, spomínajúca viaceré chyby - vyplývajúce zo zlého odhadu a neschopnosti pochopiť tamojšie reálie - aj Američanov) .... teším sa na ďalšie diely, najmä na Lenina ()

zette

Dokument o Hitlerovi je velmi dobre a relativne podrobne zpracovan ( 95% ). Take nechapu proc na ukor Stalina je v kolekci Lenin. Z pochopitelnych duvodu, ze vsech diktatoru jsou zde nejmene zastoupeny autenticke videonahravky ( 65% ). Mao ve svem dokumentu temer vubec neni a film pojednava hlavne o cinskych reformach. Zajimave to je, ale trochu mimo misu ( 48% ). Pol Pot je jednoznacne nejprijemnejsi prekvapeni cele serie, velice dobry dokument ( 87% ). Castro, jelikoz jeste zije je zasazen nejvice zapadni propagandou ( 72% ). ()

blitzer

Hodnotím pouze díl o Castrovi, protože jiné jsem zatím neviděl. Každopádně mi nějak nesedí zdejší info, protože na začátku dokumentu bylo řečeno, že se jedná o francouzský cyklus (nikoli britský), měl pouze 55 minut (nikoli 115) a rok výroby je v titulcích uveden jako 2000 (ne 1998)... takže pokud tu všichni hodnotíme tu sérii The Red Masters, potom na ni zdejší popis vůbec nepasuje (shoduje se pouze český název a počet dílů). ()

majo25

Hodnotím 2. diel - o Leninovi. Človek sa tu dozvedá prekvapivé skutočnosti, na druhej strane je plynutie dokumentu pomalé, ponuré a výpovede (ne)očitých svedkov sú neodborné, nepresné. 65% ()

Danula13

Zcela nevyvážená a také chvílemi dost neobjektivní dokumentární série. Co lze dnes považovat za svobodu a demokracii ? Způsob, jakým se mne o tom snažila tato série poučovat, se mi vůbec nelíbil. Lenin tam dle mého nemá vůbec co dělat, měl tam když tak být Stalin. Propagační materiály uvádějí : "Všechny uvedené muže dle tvůrců spojovala určitá idea uspořádání světa, kterou chtěli naplnit i za cenu lidských životů." Musím tedy říci, že takových mužů (i žen) by se našlo daleko daleko víc, ale proč ukazovat do vlastních řad, že ? Kvůli absenci několika amerických prezidentů nemohu dát více než 2*. ()

tatopulos

Dokumentární cyklus "Rudí vládcové"- 1. díl Adolf Hitler. Autoři dokumentu by si měl zopakovat základy politologie, strana 7. rozdíly mezi levicí a pravicí. Hitler byl ideolog krajní pravice, fašismu. Co měl společného s levicí ? ()