Boku no hacukoi o kimi ni sasagu

• japonský

僕の初恋をキミに捧ぐ

• japonský

Boku no hatsukoi wo kimi ni sasagu

I Give My First Love to You

Japonsko, 2009, 122 min

Předloha:

Kotomi Aoki (komiks)

Jošihiro Ike
  • Zíza

Pokud by si člověk odmyslel krásné vlasy Inoue Mao, tak je film v mých očích naprostý propadák. Začátek se mi líbil, ale pak to šlo do kytiček. Puzzle mají krásné kousíčky, některé jsou hezčí než jiné... bohužel to někdo poskládal špatně a vznikl z toho paskvil. Mám klišé ráda, ale ne takhle. Nemůžu si pomoci, ale film na mě působil "nekvalitním" dojmem. Nesedl mi. A těžko říct, jestli je plusem to, že film netlačí na pilu a nesnaží se extrémě diváka rozbrečet. Ale magická probuzení mě neberou. Navíc, že život je utrpení, řekl už někdo před tímhle filmem... kdo to jen byl... jo, aha Siddhártha Gautama.(5.11.2011)

Je to celkom dobrá romantická dráma. Má dosť dobrý príbeh o chlapcovi, ktorý už od mala trpí chorobou srdca, ktoré nie je tak silné, ako by malo a tak sa musí vyhýbať všetkým náročnejším činnostiam, ale aj tak sa má dožiť nanajvýš dvadsiatky. Ale už vtedy sa mu zapáčila dcéra doktora, s ktorou vytvoril pár a sú spolu nielen na základnej, ale aj strednej škole, no nevedia, ako majú k takémuto vzťahu pristupovať a čaká ich aj mnoho problémov. Spracovanie je celkom dobré, ale ničím výnimočné. Zaujalo ma to už od začiatku úvodom z detstva, výraznejšia dĺžka nie je žiadnym problémom, stále sa na to dobre pozerá, ale chýba tu výraznejšia gradácia, väčšinu času film pôsobí rovnakým dojmom a navyše tu nie je moc nejakých skutočne zaujímavých situácií. Nanešťastie sa ani nedá lepšie vžiť do postáv, nesadli mi až tak dobre, ako by som očakával, takže celý čas sa na to príjemne pozerá, ale dalo sa z toho získať aj omnoho viac. No musím pochváliť pomerne originálny a zaujímavý záver, ale aj vydarenú situáciu pri prijatí na strednú školu. A kvôli tomu, že si ma postavy až tak moc nezískali, tak ani tieto žánre nefungujú plnohodnotne, hlavne romantický, tento vzťah je až moc zvláštny, aby som im výraznejšie fandil, možno až v poslednej tretine a v tom istom čase sa už vylepší aj dráma. Herecké obsadenie je iba priemerné a je rozhodne hlavnou slabinou filmu. Obe hlavné mužské postavy mi prišli skôr nesympatické, síce charakterovo neboli zlé, ale nesadli mi a hlavná hrdinka Mao Inoue je zase na pohľad príjemná, ale jej postava ma moc nebavila, takže všetky tri najdôležitejšie postavy ma sklamali. Omnoho lepšie sú na tom dospelí herci, či už doktor alebo rodičia mladíka, ale najviac si ma získala príjemná Natsuki Harada v úlohe chorého dievčaťa, len škoda, že má tak málo priestoru a pre film len menší význam. Réžia a technická stránka nie sú zlé, ale od tvorcu vydareného Heavenly forest by som čakal predsa len viac. Určite neľutujem, že som si I give my first love to you pozrel, bavilo ma to, ale na lepšie hodnotenie by to potrebovalo doladiť, obzvlášť hlavné postavy, ale čiastočne aj scenár alebo réžiu. 66%(29.11.2012)

Film som si pozrela v pôvodnom znení, čo pravdepodobne uškodilo celkovému môjmu dojmu z filmu. Jazyk ma tak trochu zmiatol (čo je určite moja chyba a nevedomosť) a preto dosť rušil môj zážitok, čo sa podpísalo na (ne)pochopení vážnosti príbehu. Určite by som si ho pozrela znova, ale s anglickým dabingom, ktorý je mne, ako divákovi bez skúseností s japonskou kinematografiou, bližší.(11.8.2011)

• Mortifera

Na první pohled né úplně klasický "školní" romantika z Japonska (přeci jen se většina příběhu odehrává v nemocnici), jenže.. když se stačí dívat trochu déle a donekonečna omleté vzorce japonských teenagerovských filmů (mangy) začnou bít do očí (mladá dvojice, jeden druhého kvůli nemoci ztrácí, rival...) . To by samo o sobě ani nevadilo - člověk je často rád, že ho ve filmu nic nepřekvapí a on si může užít pohodový a trochu dojemný večer se za vlasy přitažený koncem jako bonusem... jen od toho nečekejte nic víc ;)(30.10.2016)

Od samého počátku jsem věděl, že tohle bude hezký film, kam to celé bude směřovat a že kapesníčky po ruce že mohou hodit - a nemýlil jsem se :-) Příjemný romantický film o středoškolácích kde humor ani dramatická stránka rozhodně nechybí ani nepřebývají. Jednoznačným tahounem celého snímku je dívka přestavující Mayu - krásná, správně praštěná a energická, ale zároveň milá, romantická i dojemná. Naopak zkritizoval bych ten moment s nehodou, tam si mohli dát více práce aby to nevypadalo tak lacině, a ta nevěsta na konci - eh, no nevím nevím.... Ale celkově rozhodně všem romantickým duším nelze než doporučit.(6.4.2015)