Mladá dělnice Helena Pokorná i její ovdovělý otec jsou zaměstnáni ve stejné továrně. Otec tráví dovolenou doma v Praze a už se těší do práce. Helena má jet za odměnu na rekreaci k moři. V rozpáleném červencovém dni jede dívka v přeplněné tramvaji do práce. Na nábřeží ji dav vytlačí ven a Heleně se nepodaří nastoupit ani do několika dalších vozů. Dívku zláká řeka, zavolá proto do práce, že je nemocná. Parníkem se dostane do Modřan. Tam se setká s mladým mužem, který se po noční směně chce u řeky vyspat. Helenu vtáhne do podivných zábav parta notorických povalečů a slečen od vody. Jeden z chuligánů jí schová šaty. Heleně pomůže mladík, jenž ji po probuzení neustále sleduje. Otec, který vezl Heleně do práce svačinu, zjistí, že je dcera považována za nemocnou. Zaskočí za ni u stroje a těší se, jak si to s nezdárnou dcerou vyřídí. Dívka se mezitím prochází se svým novým známým po Praze a bojí se vrátit domů. Mladíkovi uteče, ale ten přijde do jejich bytu dříve než ona. Má radost, když se od otce Pokorného dozví, že je Helena řádná dívka. Helena se za svůj čin stydí a sama roztrhá poukaz na rekreaci. (oficiální text distributora)

honzic

Tento film je spíše odpočinkový na nedělní odpoledne a i přes dobré herecké obsazení je většina filmu spíše nuda. Hodnocení: 45 % ()

carl.oesch

Na rozdíl od Andělů mám tenhle film nějak tak v oblibě. A to ze tří hlavních důvodů. Tím prvním je, že byl pokládán za urážku dělnické třídy (socialistická dělnice by ve skutečnosti tehdejší doby nikdy, ale opravdu nikdy nezameškala takovýmhle fatálním způsobem směnu a rozhodně by jí nerozhodila "kvalita" tehdejší MHD, kdy dostat se do tramvaje byl problém a to ještě mnohem později), tím druhým je fakt, že v těchto filmech je často s prostoduchostí buď naivní a nebo rafinovaností až ďábelskou předvedeno, jak ten ráj ve skutečnosti vypadl a a tím třetím je, že Eva Klepáčová v bílých a byť jednodílných plavkách byla asi největší sexbombou té doby a dovedu si živě představit, jak její objevení na plátně muselo v době sterilních pracujících žen v šátcích, čepcích a beztvarém oblečení zapůsobit...No a když přidám obligátní dokumentární záběry mého rodného města, jsem nějak tak spokojen. Když se totiž nad celým tím filmem zamyslíme, uvidíme, že to kritika poměrů byla, ale málokdo si to uvědomil. Podle mně je to tak trochu předchůdce skklepácké grotesky na brigádě..... ()

Miroslav.Zac

Tenhle film už před šedesáti lety ukazoval, že mladým se nechce makat a v létě na odpolední už vůbec ne. Kemr s Marvanem super, zbytek unavený průměr. příběh prakticky neexistuje. ()

evangelik

...aneb nasládlá limonádka jak absentérka pochopila svoje pochybení a zachovala se jako čestná, uvědomělá členka naší socialistické společnosti... Dvě hvězdy za dokumentární hodnotu tohoto snímku. Jinak lítost nad našimi dědy a babičkami, na jaký odpad (z dnešního pohledu) byli nuceni chodit do kina... I když je to relativní ve světle toho, jaký odpad dnes (dobrovolně) sledují miliony diváků na komerčních televizích... ()

rentier

Moc příjemný a úsměvný nezávadný letní film, často po půl století již dokumentární. A místy je to vážně švanda, takový Marvan u mašiny, paní, co si štrikuje v šalině cestou do hokny nebo některé hlášky. "Já věděl, že máte charakter. Ale tak pádnou ruku?":-) Doporučuju! ()

raininface

Film zajímavý jenom tím, že ho tehdejší ministr školství a kultury Kahuda označil jako "urážku dělnické třídy" jenom proto, že hlavní hrdinka se jde v pracovní době koupat k řece. ()

Korra

Děj je prostinký. Mladá dívka se v parném letním dni marně snaží nastoupit do tramvaje, až jí to přestane bavit a vyrazí z Palackého nábřeží do Modřan,kde máme možnost vidět dobovou plážovou módu různých stylů a ještě přírodní okolí Vltavy v Modřanech - bez cyklostezek a golfových hřišť. Je to pěkné, čiší s toho letní pohoda, snad jen ta romantická linka působí trochu úsměvně. Dala bych za tři, ale vzhledem k tomu, že místa děje znám důvěrně, zvyšuji na čtyři. ()

vopajslikova

Krásná Praha v letech minulých, Modřany, spíš Braník a okolí byly bez nynější zástavby, koupalo se ve Vltavě. Krásná a slušivá móda. Trocha romantiky a trocha nostalgie. Lidé spolu mluvili, oslovovali se, konverzovali, komunikovali spolu kdekoli, oproti dnešku nekoukali netečně nebo jako supi a naštěstí nemohli zírat do mobilů. ()

Radka.Skouma

Oceňuji slušné herecké výkony hlavně Evy Klepáčové a Gustava Heverleho. Film dýchá nezaměnitelnou letní atmosférou a ukazuje Prahu tak, jak už ji dnes neznáme. ()

zbroucek

Dělnice, která nevypadá jako dělnice a atmosféra Prahy konce padesátých let. Super reálie a srandovní naivita 😄 Ve filmu se mihne i Josef Zíma. ()